VPN'iniz Netflix ile Çalışmazsa Ne Yapmalısınız?

VPN kullanırken bile en sevdiğiniz Netflix şovlarını izlemekte zorlanıyor musunuz? İşte bunu nasıl düzeltebileceğinize dair eksiksiz bir kılavuz.

Image: Tomas Mazowski
Son güncelleme: 4 Eylül 2023'de
Netflix Blocking VPN

Netflix, dünyanın dört bir yanından en üst düzey dizi ve filmlerden oluşan geniş bir evrene ev sahipliği yapıyor. Ama bir sorun var: Birden fazla dağıtımcının aynı içerik üzerinde hak iddia etmesi nedeniyle, bazı programlara belirli bölgelerde sinir bozucu bir şekilde ulaşılamıyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, genellikle bu coğrafi kısıtlamaları aşabilir ve bir VPN hizmeti kullanarak Netflix'in tüm içeriğinin kilidini açabilirsiniz. Ancak VPN'inizi açıp Netflix'i izlemeye hazır olduğunuzda hâlâ engellendiğinizi fark ederseniz ne yaparsınız?

"Bir engelleyici veya proxy kullanıyor gibi görünüyorsunuz"

Netflix, lisans sınırlamaları nedeniyle kullanıcıların VPN'ler aracılığıyla içeriğe erişimini kısıtlar; temel olarak, maliyet tasarrufu önlemi olarak tüm filmler ve diziler her bölgede mevcut değildir. Netflix bir VPN kullandığınızı tespit ederse, erişimi engeller. Geçmişte, Netflix'i açar açmaz 'Bir engelleyici veya proxy kullanıyor gibi görünüyorsunuz' mesajını görmek oldukça yaygındı, ancak günümüzde bu kadar katı değiller ve aslında kataloğa göz atmanıza ve seçilen belirli başlıkları izlemenize izin veriyorlar.

Peki VPN'iniz neden tespit ediliyor ve engelleniyor? Bunun iki ana nedeni vardır:

  • Netflix ile çalışmayan bir VPN kullanıyorsunuz.
    Kulağa basit gelebilir, ancak ne yazık ki, tüm VPN'ler eşit yaratılmamıştır ve çoğu Netflix'in VPN engellerini aşamaz (gelecekte de aşması muhtemel değildir). ABD kataloğu genellikle iyi bir testtir; eğer bir VPN bunu açamıyorsa, diğer ülkelerin kütüphanelerinde de çalışması pek olası değildir.
  • Netflix ile çalışması gereken bir VPN kullanıyorsunuz, ancak bağlandığınız sunucu şu anda engellenmiş durumda.
    VPN'ler, genellikle farklı konumlarda bulunan, bağlanabileceğiniz birden fazla sunucudan oluşur. Bu konumlardan bazıları Netflix tarafından işaretlenmiş olabilirken, diğerleri kısıtlanmış içeriğe erişmenize izin verebilir. Bu günlük olarak değişir, bu nedenle bir VPN ne kadar çok sunucu sunabilirse o kadar iyidir.

Her ülkede Netflix'in kilidini açan bir VPN hizmeti olmadığını ve en iyi VPN'in bile sunucularının engellendiğini lanetlediğiniz günler olacağını bilmek önemlidir. Ne yazık ki, bu işin doğasında var.

VPN'iniz Netflix tarafından engellenirse ne yapmalısınız?

Netflix şu anda sahip olduğunuz VPN'i kullanmanızı kısıtlıyorsa tercih edebileceğiniz üç özel çözüm vardır; işte onlar:

Çözüm #1: Farklı bir VPN kullanın (tercihen Netflix ile çalışan bir VPN)

Netflix tarafından tamamen engellenen bir VPN kullanıyorsanız, başka seçeneğiniz yoktur; sadece hizmetleri değiştirmeniz gerekir. Piyasadaki VPN'lerin çoğunu test ettik ve Netflix ve diğer yayın hizmetleri için en iyi seçenek olarak ExpressVPN'i öneriyoruz. Tüm büyük Netflix kataloglarının ve daha küçük olanların çoğunun kilidini açar ve çok nadiren engellenir.

30 günlük ücretsiz deneme süresi vardır ve Hulu, HBO ve Amazon Prime Video gibi çeşitli diğer yayın hizmetleriyle de çalışır. Birisi bizden VPN tavsiyesi istediğinde genellikle bunu öneriyoruz.

ExpressVPN’i Deneyin » 30 gün para iade garantisi.

Çözüm #2: Mevcut VPN'inizi kullanın ancak aynı ülkedeki farklı bir sunucuya geçin

Netflix tüm trafiği izler ve VPN'lerden geldiğinden şüphelenilen IP'leri sürekli olarak işaretler ve bunlara erişimi kısıtlar. Genellikle, daha iyi VPN hizmetleri bu sorunu birkaç saat içinde çözebilir. Bununla birlikte, çoğu insan bir çözüm beklemek yerine içeriği hemen izlemeyi tercih ettiğinden, VPN'in aynı ülkede geçiş yapabileceğiniz birden fazla sunucu sunması büyük bir artıdır. Bir sunucu engellenirse, listedeki bir sonrakine geçebilir ve tekrar deneyebilirsiniz.

ExpressVPN: List of US servers

Çözüm #3: Filmin veya dizinin başka bir ülkede mevcut olup olmadığına bakın ve engeli bu şekilde aşın

Netflix ile çalışması gereken bir VPN kullanıyorsanız, ancak seçilen ülke için tüm sunucular hala engelleniyorsa, yapılacak bir şey daha var: filminizin başka bir ülkede mevcut olup olmadığını kontrol edin ve bunun yerine bu şekilde bağlanın.

Bu sitedeki arama çubuğuna gidin:

İzlemek istediğiniz filmin veya dizinin adını yazın ve o başlığın sayfasını açın.

Şimdi, o dizinin izlenebildiği tüm ülkeleri görebileceksiniz. Birkaç farklı ülkedeki sunucuları denemeniz gerekebilir, ancak genellikle bu şekilde çalışan bir tane bulabilirsiniz.

VPN'inizin Netflix engelini kaldırmayı başarıp başaramadığını nasıl anlarsınız?

VPN'inizin Netflix ile gerçekten çalışıp çalışmadığını çözmek zor bir çileye dönüşebilir. Geçmişte, engellenmiş bir VPN ile Netflix'i başlattığınızda genellikle bir hata mesajı alırdınız, ancak bugünlerde içeri girmenize izin veriliyor ve katalogda gezinebiliyorsunuz. İşte VPN'inize bağlandığınızda seçtiğiniz sunucunun Netflix'in kilidini açıp açmadığını görmek için kullanabileceğiniz iki hızlı yöntem:

VPN'iniz çalışmıyor: Yalnızca Netflix Originals içeren genel bir kitaplık görüyorsunuz

Netflix'inizi açtığınızda sadece Netflix Orijinalleri ile karşılaşırsanız, VPN'iniz çalışmıyor demektir, çünkü site kendi lisanslarına sahip olduğu içeriklere erişmenizi kısıtlamıştır. Sizi belirli bir bölgeye yerleştiremediği için, Netflix Orijinalleri dışındaki tüm diğer içerikler kilitli kalacaktır.

VPN'iniz çalışmıyor: İlk 10 ülke widget'ını göremiyorsunuz

VPN'in çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin bir başka hızlı yolu da Netflix başlangıç sayfasına gitmek ve seçilen ülke için ilk 10 listesi widget'ının görünüp görünmediğine bakmaktır. İşte böyle görünmesi gerekiyor:

Bugün ABD'deki En İyi 10 Program

Bu widget'ı bulamazsanız, VPN'iniz çalışmıyor demektir ve farklı bir sunucuya geçmeli veya VPN'leri değiştirmelisiniz.

Netflix ile en iyi sonuçları elde etmek için test edilmiş bir VPN hizmeti kullanın

VPN'lerin büyük çoğunluğu yayın devi tarafından engellendiğinden, Netflix ile kullanmak için rastgele bir VPN hizmeti seçmenin iyi çalışması muhtemel değildir. Bu nedenle sorunları azaltmanın en kolay yolu, çalışacağını önceden bildiğiniz bir hizmeti kullanmaktır.

Çoğu ülkede sunucuları olduğu ve Netflix'in engellerini aşmak için aktif olarak çalıştıkları için genellikle ExpressVPN'e kaydolmanızı öneririz. Yine de ara sıra sunucu değiştirmeniz gerekecektir, ancak genel olarak çoğu yayın hizmetinden bir adım öndedirler. Para iade garantisinden yararlanın ve 30 gün boyunca deneyin. Memnun kalmazsanız, müşteri desteğiyle iletişime geçebilir ve paranızın tamamını geri alabilirsiniz.

Şu anda: Netflix için 1 numaralı önerimiz - ExpressVPN - yıllık abonelik için kaydolursanız 3 ay ekstra ücretsiz sunuyor. Kaçırmayın.

ExpressVPN’i Deneyin » 30 gün para iade garantisi.

Kapat
Close button