Netflix Western Film ve Dizileri: Atlar, Kovboylar ve Daha Fazlası!

Atlar, kovboylar, entrikalar ve daha fazlası. Western film ve dizilerini seviyorsanız bu liste tam size göre!

Image: Tomas Mazowski
Son güncelleme: 10 Ocak 2022'de

Her Pazar yayınlanan kovboy filmleri sayesinde gönlümüzün ücra bir köşesinde taht kurmuştur western türü. Ülkemizde de, mizahi amaçlı olsa da, Yahşi Batı gibi bir örneğini barındıran western filmler ve diziler, sinema ve televizyon tarihinin efsaneleşmiş yapıtaşları arasındadır. Bunu bildiğimiz için, Netflix Türkiye Rehberi Ekibi olarak en iyi western dizileri ve filmler listesi hazırladık. Ancak ufak bir not, listeye Yahşi Batı’yı eklemedik. En iyi Netflix komedi filmleri listesinden kendisine ulaşabilirsiniz.

Hazır diğer rehberlerimizden bahsederken, western türü bana hiç hitap etmiyor diyen kişilerden biri olabilirsiniz. O zaman sizi, hazırladığımız diğer Netflix öneri rehberlerimize bekliyoruz.

En İyi Netflix Western Diziler ve Filmleri

Açık konuşalım, Netflix western dizi ve filmler ekleme konusunda çok başarılı bir performans gösteriyor diyemeyiz. Fakat, eklediği film ve dizi içerikleri bu açığı kapatacak seviyede. Listemizde yer alan 8 film ve 2 diziyi çok seveceğinizi düşünüyoruz.

En iyi Netflix western dizi ve filmleri listemizi oluştururken her zaman olduğu gibi IMDb puanlarından yararlandık. Bu minik duyurudan sonra aksiyon dolu western dünyasına adım atmak için hiçbir engelimiz kalmıyor.

Not: Listede yer almayan bazı efsaneleşmiş filmleri diğer rehberlerimizde görebilirsiniz. Örneğin, The Hateful Eight, İz Peşinde ve Rango diğer rehberlerimizde yer aldığı için bu listeye eklenmedi.

Vahşiler

Vahşiler - En İyi Netflix Western Diziler ve Filmleri

Oldukça sert ve agresif görünümlü bir Amerikan subayı olan Joseph J. Blocker, Kızılderili bir savaş şefi ve ailesine Montana’da yer alan evlerine kadar eşlik etme görevini almıştır. Ömrü savaş, çatışma ve zorluklar içinde geçen subay için bu görev son derece basit gözükebilir. Fakat gerçekler beklentilere ters düşer.

Evine götürmek için eşlik ettiği şef Blocker’ın uzun yıllardır savaştığı ve birçok arkadaşını elinden alan biridir. Bunu bile bile ona yardım etmek, Blocker için oldukça zorlu bir deneyim olacaktır. Nitekim, arkadaşlarını kaybeden kişi sadece subay değildir.

Beraber çıktıkları bu tehlikeli yolda her şey planlandığı gibi gitmez. Böyle zamanlarda birlikte çalışmalı ve gidecekleri yere sapasağlam bir şekilde ulaşmalılardır.

Yıllardır birbirine düşman olan iki adamın beraber hayatta kalmaya çalıştığı Vahşiler, listemizin açılışı için son derece güçlü bir film olarak bizleri karşılıyor.

Vahşiler (2017)
Yönetmen: Scott Cooper
Oyuncular: Christian Bale, Rosamund Pike, Wes Studi, Jesse Plemons, Timothée Chalamet, Ben Foster, Adam Beach, Rory Cochrane

Sisters Biraderler

Sisters Biraderler - En İyi Netflix Western Diziler ve Filmleri

Muazzam bir oyuncu kadrosuna sahip olan Sisters Biraderler ile devam ediyoruz. Adından da anlaşılacağı gibi filmde, birbirine son derece bağlı olan Sisters kardeşlerin hikayesinin anlatılıyor. Oldukça ünlü birer tetikçi olan bu kardeşler yeni bir görev alıyor.

Elinde gizemli bir formül bulunan Herman Kermitt isimli Kaliforniyalı altın avcısının peşine düşen kardeşler adamı öldürmek için görevlendiriliyor. Belki de bir servet değerinde olan bu altınlar her insanın hayatını kurtarabilecek bir seviyede. Fakat, böylesine büyük bir iş tabii ki de sanıldığı kadar kolay olmayacak.

Sisters Biraderler (2018)
Yönetmen: Jacques Audiard
Oyuncular: John C. Reilly, Joaquin Phoenix, Jake Gyllenhaal, Riz Ahmed, Rutger Hauer, Carol Kane

The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs - En İyi Netflix Western Diziler ve Filmleri

Coen kardeşlerin elinden çıkmış ilginç bir film olan The Ballad of Buster Scruggs var sırada. Filmde, birbirinden değişik 6 farklı öykü anlatılıyor. Bu öykülerin kimi absürt seviyede komikken kimi insanın yüzüne çarpacak şekilde etkileyici.

Amerikan İç Savaş’ının son dönemlerinde geçen hikayeler, western türünden hoşlananlar için mükemmel bir film sağlıyor. Üstelik yönetmenlerin kalitesine ek olarak son derece başarılı oyuncuların bulunduğu The Ballad of Buster Scruggs kesinlikle şans vermeniz gereken bir film.

The Ballad of Buster Scruggs (2018)
Yönetmen: Ethan Coen, Joel Coen
Oyuncular: Liam Neeson, James Franco, Tim Blake Nelson, Tom Waits, Zoe Kazan, Brendan Gleeson

Özgür Ruh

Özgür Ruh - En İyi Netflix Western Diziler ve Filmleri

Tüm ailecek izlenebilen western eserlerden birisi Özgür Ruh. Bu başarılı animasyon filmde, Spirit isimli vahşi bir atın yaşadığı serüvene tanık oluyoruz. Vahşi Batı’ya doğru çıktığı yolda özgür ruhunu takip etmektedir. Rain adında bir kısrak ile tanışan Spirit adeta kalbinden vurulur.

Spirit zaman içerisinde iyice ünlenmeye başlar. Sahip olduğu yetenekler ile Vahşi Batı’da efsaneleşen Spirit’in öyküleri dilden dile anlatılır. Fakat özgür Spirit’in başına geleceklerden haberi yoktur.

Herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğümüz bu sevimli animasyonu listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Özgür Ruh (2002)
Yönetmen: Kelly Asbury, Lorna Cook
Oyuncular: Matt Damon, James Cromwell, Daniel Studi, Chopper Bernet, Jeff LeBeau, John Rubano, Richard McGonagle, Matt Levin

Zincirsiz

Zincirsiz - En İyi Netflix Western Diziler ve Filmleri

En iyi Netflix western filmler listesi yapıp Quentin Tarantino’yu işin içine koymamak olmaz. Belki de modern sinema tarihinin en iyi western filmi olan Zincirsiz, Django isimli bir köle ve Alman asıllı bir ödül avcısı olan Dr. King Schultz’un yaşadığı macerayı anlatıyor.

Yolu kesişen bu iki adamın ortak bir hedefi vardır. Django’nun eski efendisi, Dr. King Schultz tarafından aranmaktadır. Django’nun da yardımıyla bu görevi başarıyla tamamlayan ikilinin önünde yakalanması gereken başka kanun kaçakları vardır. Ancak Django’nun kafasında başka bir plan oluşmuştur.

Köle ticareti nedeniyle ayrı düştüğü karısını kurtarmak isteyen Django, Schultz ile birlikte acımasız bir çiftlik sahibinin peşine düşer.

Zincirsiz (2012)
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Dennis Christopher, James Remar

Godless

Godless - En İyi Netflix Western Diziler ve Filmleri

Filmlere ufak bir ara veriyor ve sizler için muhteşem iki western dizisi öneriyoruz. İlk önerimiz olan Godless, Roy Goode isimli bir haydutun macerasını ele alıyor. Ağır bir şekilde yaralanan kanun kaçağının yolu New Mexico’da yer alan kasabasına düşüyor.

Bir çitlikte saklanan Roy, eski gücüne dönmek için dinlenir. Ancak eski ortağı Frank Griffin, Roy’un peşine düşmüştür. Haydudu ararken sadece kadınlardan oluşan La Belle kasabasına ulaşır.

Tek sezonluk bir macera sunan Godless, bir hafta sonu maratonu sırasında izlenebilecek mükemmel bir western dizisidir.

Godless (2017)
Oyuncular: Jeff Daniels, Michelle Dockery, Jack O'Connell, Scoot McNairy, Merritt Wever, Thomas Brodie-Sangster, Sam Waterston, Tantoo Cardinal

Damnation

Damnation - En İyi Netflix Western Diziler ve Filmleri

Büyük Buhran döneminde, 1930 yılında geçen Damnation, vaiz kılığına girmiş bir yabancının bölgedeki çiftçileri grev yapmak için örgütlemesini anlatır. Iowa kırsallarında geçen bu hikaye, devlete karşı isyan başlatmak isteyen Seth Davenport’a engel olmaya çalışan bir fabrikatör çıkar.

Direnişten haberi olan ve bunu önlemek için Creeley Turner isimli bir adam tutan fabrikatörün bilmediği bir şey vardır. Creeley de, en az Seth kadar gizemli bir geçmişe sahiptir.

Damnation (2017)
Oyuncular: Logan Marshall-Green, Killian Scott, Sarah Jones, Chasten Harmon, Christopher Heyerdahl, Melinda Page Hamilton, Joe Adler

Yeni Başlayanlar İçin Vahşi Batı

Yeni Başlayanlar İçin Vahşi Batı - En İyi Netflix Western Diziler ve Filmleri

Bu iki güzel diziden sonra filmlere geri dönüyoruz. Yeni Başlayanlar İçin Vahşi Batı, Family Guy ve Ayı Teddy filminden tanıdığımız usta isim Seth MacFarlane’in elinden çıkmış bir komedi filmi. Kendisinin komedi konusundaki üstün yeteneği burada da apaçık görünüyor.

Filmde, küçük bir kasabada yaşayan koyun çobanı Albert’ın, bir düellodan kaçması sonucu hayatı alt üst olur. Sevgilisi tarafından terk edilen ve girdiği ortamlarda alay konusu olan Albert artık yolun sonuna ulaşmıştır. Tam bu sırada kasabaya gelen gizemli bir kadın Albert’a yardım edecek ve ikili zamanla birbirine aşık olacaktır.

Her şey son derece güzel giderken hiç beklenmedik bir insan hayatlarına dahil olur.

Yeni Başlayanlar İçin Vahşi Batı (2014)
Yönetmen: Seth MacFarlane
Oyuncular: Seth MacFarlane, Charlize Theron, Liam Neeson, Amanda Seyfried, Giovanni Ribisi, Neil Patrick Harris, Sarah Silverman, Christopher Hagen

O Matador

O Matador - En İyi Netflix Western Diziler ve Filmleri

Listemizin son iki filminde Amerikan yapımı filmleri geride bırakıyor ve diğer ülkelere doğru yola çıkıyoruz. O Matador, Brezilya yapımı bir western dramı olarak karşımıza çıkıyor. Pernambuco’nun kırsal bölgelerinde hayatını geçirmekte olan Cabeleira, silahşor babasının kaderini öğrenmek ister.

Bu istek uğruna yollara düşen Cabeleira, zaman geçtikçe acımasız ve korkulan bir tetikçiye dönüşecektir. Brezilya yapımı bu özgün western film, farklı bir western deneyimi yaşamak isteyenler için mükemmel bir seçenek.

O Matador (2017)
Yönetmen: Marcelo Galvão
Oyuncular: Diogo Morgado, Étienne Chicot, Maria de Medeiros, Deto Montenegro, Jonas Leite, Paulo Gorgulho, Will Roberts, Allan Lima

Sonora: Şeytanın Otoyolu

Sonora: Şeytanın Otoyolu - En İyi Netflix Western Diziler ve Filmleri

En iyi Netflix western filmleri ve dizileri listemizi son sırasında bizleri, Sonora: Şeytanın Otoyolu karşılıyor. Meksika yapımı bir film olan Sonora: Şeytanın Otoyolu, 1930’lu yıllarda geçiyor. Birbirinden farklı geçmişlere sahip bir grup insanın ortak bir hedefi var. Mexicali’ye ulaşabilmek.

Fakat bu yolculuk düşünüldüğü kadar kolay geçmeyecek. Issız ve tehlikeli bir çölde yer alan bu macera sonucunda ırkçılık ve daha fazla tehdit bu grubu bekliyor.

Güçlü bir Meksika filmi ile listemizin sonuna geliyoruz.

Sonora: Şeytanın Otoyolu (2019)
Yönetmen: Alejandro Springall
Oyuncular: Joaquín Cosío, Juan Manuel Bernal, Giovanna Zacarías, Harold Torres, Jason Tobin, Erando González, Rafael Cebrián, Ben Milliken

En İyi Netflix Western Diziler ve Filmler Bu Kadar mı?

Yazının başında belirttiğimiz gibi, Netflix’in en güçlü olduğu tür western sayılmaz. Fakat, yine de farklı seçenekler sunabildiği bir kataloğa sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Tüm bu seçenekleri TURFLIX üzerinden kolaylıkla bir arada görebilirsiniz.

Rehberimizle ilgili yorum yapmak ya da görüş bildirmek isterseniz, bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kapat
Close button