Rehber: Tüm Netflix içeriğine VPN ile nasıl erişeceğinizi öğrenin

Netflix Türk Filmleri: Fark Yaratmış Filmler

Yazar Turflix
Güncelleme Tarihi: 20 Ocak, 2021

Başarılı filmlerin ve dizilerin hangi ülkeden çıkmış olduğu izleyicinin çok önemsediği bir unsur olmuyor genelde. Ancak içinde yaşadığımız ülkeden çıkan başarılı film ve diziler bizlere bir başka hissettiriyor diye düşünüyoruz. İyi bir Türk filminin verdiği mutluluk ve gurur duygusunu yabancı yapımlardan eşit ölçüde alamayabiliyoruz. Aslında bu sadece film ve dizi eserlerinde değil sanatın ve hatta sporun her dalında kendini gösterebiliyor. Ancak bunlar hakkında konuşmak bizim üzerimize pek düşmediği için biz bildiğimiz konuya dönüyoruz ve sizler için en iyi Netflix Türk filmleri listesini sunuyoruz.

Son zamanlarda çıkmış Aile Arasında, Ölümlü Dünya ya da daha eski tarihli olsa da başarılı yapımlar arasına girmiş Av Mevsimi gibi filmlerin neden listede olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu filmlerin burada olmamasının sebebi kesinlikle iyi olmamaları değil tam aksine iyi filmler oldukları için daha önce oluşturduğumuz listelerde yer almaları. En İyi Netflix Komedi Filmleri ve En İyi Netflix Drama Dizileri listelerinde bahsettiğimiz filmleri görebilirsiniz. Bu ufak uyarıyı da yapmak istedik.

En İyi Netflix Türk Filmleri

Listemizde mümkün olduğu ölçüde, farklı yıllarda yapılmış ve farklı türlerdeki Türk filmlerini önermeye çalıştık. Bir de sıralamayı yaparken ufak da olsa IMDb’den yardım aldık. Lafı daha da uzatmadan listemize geçmeliyiz diye düşünüyoruz. İşte sizler için hazırladığımız en iyi Netflix Türk filmleri listemiz.

Sınav

Sınav - En İyi Netflix Türk Filmleri

Türk sineması efsaneleri arasında yer almış, çoğu izleyicinin aklına gerek müzikleriyle gerek de sahneleriyle kazınmış hatta Jean-Claude Van Damm’ı bile oyuncu kadrosunda bulunduran bir film ile listemize başlıyoruz. Sınav, o dönem ÖSS olarak adlandırılan üniversiteye giriş sınavına hazırlanmakta olan 5 öğrencinin yaşadıklarını konu ediniyor.

Kendi notlarının normal bir şekilde yükselmeyeceğini düşünen öğrenciler başka bir plan arayışına giriyor. Çözümü de sınav sorularını çalmakta buluyorlar. Eğer başarılı olurlarsa her şeyin yoluna gireceğini düşünüyorlar. Peki başarılı olabilecekler mi?

Sinav (2006)
Yönetmen: Ömer Faruk Sorak
Oyuncular: Yağmur Atacan, İsmail Hacıoğlu, Rüya Önal, Tuba Büyüküstün, Altan Erkekli, Caner Özyurtlu, Jean-Claude Van Damme

Cebimdeki Yabancı

Cebimdeki Yabancı

Aslında İtalyan yapımı bir senaryoya sahip olsa da son yıllarda Türkiye içerisinde yapılmış en orijinal filmlerden biri Cebimdeki Yabancı. Filmde, bir akşam yemeği için buluşan arkadaşlar ilginç bir oyun oynuyorlar. Aşırı telefon kullanımını engellemek amacıyla tüm telefonları masaya koyuyorlar ve gelen çağrı ya da mesajın herkese açık olması kuralını getiriyorlar.

İlk başlarda kulağa güzel bir plan gibi gelse de gece ilerledikçe başlarına geleceklerden habersiz gruptaki heyecan yerini gerilime bırakıyor. Eğer farklı hikayeye sahip bir film izlemek istiyorsanız Cebimdeki Yabancı’ya bir göz atın deriz.

Cebimdeki Yabancı (2018)
Yönetmen: Serra Yılmaz
Oyuncular: Serkan Altunorak, Belçim Bilgin, Buğra Gülsoy, Leyla Lydia Tuğutlu, Çağlar Çorumlu, Şebnem Bozoklu, Şükrü Özyıldız

Aykut Enişte

Aykut Enişte - En İyi Netflix Türk Filmleri

Aykut Enişte, sıradan, ortalama komiklikteki Türk komedi filmlerinden biri gibi gözükse de Cem Gelinoğlu’nun kendine has komedi anlayışıyla sizi kahkahalara boğacak. Aykut isimli bir esnaf, dükkanına hırsız girmesi sonucunda oldukça yüklü bir miktarda para kaybetmiştir.

Sigorta şirketinden gelen yetkili ile konuşmaları sırasında kaybının karşılanması konusunda olumsuz bir cevap alacağı ortaya çıkar. Ancak bunu değiştirmek için bir şans eline geçmiştir. Yetkili kişinin erkek arkadaşı rolünü yapmak. Nişanlı olsa da Aykut saflığından dolayı bu teklifi hiç düşünmeden kabul eder. Oldukça zorlu günlerin önünde olduğununsa hiç farkında değildir.

Aykut Enişte (2019)
Yönetmen: Onur Bilgetay
Oyuncular: Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Ege Kökenli, Müfit Kayacan, Lale Başar, Ali Erkazan, Özlem Çakar, Selen Domaç

Daha

Daha

Hakan Günday’ın aynı isimli romanından esinlenerek seyirciyle buluşmuş olan Daha, sahil kasabasında yaşayan bir gencin mülteci krizinin ortasında kalmasını ve genç yaşında yaşadığı karmaşık duyguları ele alır. Daha çok sanat filmi tadında bir eser olan Daha normal senaryolardan biraz daha ağır gelebilir.

Ahmet Mümtaz Taylan’ın da oyuncu kadrosunda yer aldığı ve Onur Saylak gibi usta bir isim tarafından yönetilen Daha, Türk sinemasında adını tarihe yazdırmıştır diyebiliriz. Eğer başarılı bir Türk draması izlemek istiyorsanız ilk adresiniz kesinlikle Daha olmalıdır.

Daha (2018)
Yönetmen: Onur Saylak
Oyuncular: Ahmet Mümtaz Taylan, Hayat Van Eck, Turgut Tunçalp, Tankut Yıldız, Tuba Büyüküstün, Kağan Uluca, Uğur Aslan, Ahmet Melih Yılmaz

A.R.O.G.

A.R.O.G. - En İyi Netflix Türk Filmleri

Arif Işık’ın maceraları uzaydan eski çağlara gidiyor. G.O.R.A. ile büyük başarı yakalamış Cem Yılmaz serinin ikinci filmi olan A.R.O.G. ile Arif’i tam bir milyon yıl öncesine gönderiyor. Başlı başına komik bir karakter olan Arif, karşılaştığı “ilk” insanlarla medeniyete ulaşmanın bir yolunu arıyor.

Açıkçası, şimdiye kadar A.R.O.G.’u izlememiş bir Türk sinemasever olduğunu düşünmüyoruz. Ancak, en iyi Netflix Türk filmleri listesi yapılıyorsa içerisinde kesinlikle A.R.O.G’u barındırmalıdır diye düşündük. Eğer izlemediyseniz bir saniye bile beklemeden izlemenizi şiddetle ama şiddetle tavsiye ediyoruz. Kahkahalar içinde izleyeceğinize eminiz.

A.R.O.G. (2008)
Yönetmen: Cem Yılmaz, Ali Taner Baltacı
Oyuncular: Cem Yılmaz, Özge Özberk, Ozan Güven, Özkan Uğur, Nil Karaibrahimgil, Zafer Algöz, Hasan Kaçan

7. Koğuştaki Mucize

7. Koğuştaki Mucize

Aras Bulut İynemli, son zamanların en revaçtaki oyuncularından birisidir ve bu kesinlikle hakkedilmiş bir başarıdır. 7. Koğuştaki Mucize belki de bunun en iyi kanıtlarından biridir. İnanılmaz bir performans sergilediği filmde, 7 yaşında bir kız çocuğu babası olan Memo, kızıyla aynı zeka yaşına sahip bir engellidir.

1983 yılında bir kasabada bir kız çocuğu ölür. Suçlu olarak görülen Memo idam cezasına çarptırılır. Her ne kadar Memo suçsuz olduğunu ifade etse de kimse ona inanmaktadır. Artık Memo’yu sadece bir mucize kurtarabilecektir. Peki o mucize gelecek ve adalet sağlanabilecek midir?

7. Koğuştaki Mucize (2019)
Yönetmen: Mehmet Ada Öztekin
Oyuncular: Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal, Celile Toyon Uysal, İlker Aksum, Mesut Akusta

Unutursam Fısılda

Unutursam Fısılda - En İyi Netflix Türk Filmleri

Romantik bir drama ile devam ediyoruz. Ufak bir kasabada yaşamakta olan iki genç kız kardeşin farklı ilgi alanları vardır. Kardeşlerden biri şiir tutkunudur. Diğeri ise şarkı söylemeyi çok sever. Yeni atanan kaymakamın oğlu Tarık kasabaya geldiğinde iki kardeşin hayatı oldukça farklılaşacaktır.

Unutursam Fısılda, 2014 yapımı harika bir romantik drama filmidir. Muhteşem oyuncu kadrosu da bunun bir nevi kanıtıdır. Bu kadroyla yapılacak herhangi bir filmin kötü olma olasılığının oldukça düşük olmasına ek olarak filmin müzikleri, eseri bambaşka bir yere taşımaktadır.

Unutursam Fisilda (2014)
Yönetmen: Çağan Irmak
Oyuncular: Farah Zeynep Abdullah, Mehmet Günsür, Kerem Bürsin, Hümeyra, Isil Yücesoy, Gözde Cığacı, Gürkan Uygun, Köksal Engür

Organize İşler

Organize İşler

Yerli bir Süpermen’in intihara kalkışmasıyla başlayan Organize İşler, Süpermen kılığındaki adamın bir çete lideri tarafından işe alınmasıyla devam eder. Genelde araba çalarak işlerini sürdüren çete bir gün ters bir kayaya çarpar. Çalınan bir arabanın sahibi kendi arabasını satın almak ister ancak bu durumu hiç belli etmez. Asıl amacı intikam almaktır.

Yılmaz Erdoğan’ın eseri, Tolga Çevik’in oyunculuğu ile Organize İşler en iyi Netflix Türk filmleri listesindeki yerini alıyor.

Organize İşler (2005)
Yönetmen: Yılmaz Erdoğan
Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Tolga Çevik, Demet Akbağ, Altan Erkekli, Özgü Namal, Erdal Tosun, Tuncer Salman, Öner Erkan

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu - En İyi Netflix Türk Filmleri

Biyografi filmleri konusunda ülkemiz oldukça başarılıdır. Özellikle son dönemlerde çıkan Ayla, Müslüm gibi filmler izleyicinin de bu türe oldukça meraklı olduğunu göstermiştir. Ayla ve Müslüm’ün yapımcısı tarafından ortaya çıkan son film Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, usta haltercinin hayatını seyirciyle buluşturmaktadır.

Naim Süleymanoğlu, spor kariyerindeki ilk dünya şampiyonluğunu henüz 15 yaşındayken kazanmıştır. Daha nice başarılar kazanmış olan Naim Süleymanoğlu şüphesiz ki Türk tarihinin en başarılı sporcularından birisidir.

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (2019)
Yönetmen: Özer Feyzioğlu
Oyuncular: Hayat Van Eck, Selen Öztürk, Yetkin Dikinciler, Gürkan Uygun, Renan Bilek, Barış Kıralioğlu, Bülent Alkış, Mustafa Kırantepe

Pek Yakında

Pek Yakında

Klasik Cem Yılmaz komedilerinden biraz daha farklı bir rotada oluşturulmuş Pek Yakında, hayatını korsan film CD’leri satarak kazanan Zafer’in yaşadıklarını ele almaktadır. Bu işler sebebiyle evliliği son derece kötü durumda olan Zafer, işi bırakmaması halinde ilişkisinin sona ereceğini anlar.

Bir daha bu işlere girmeyeceğine dair kendisine söz veren Zafer eski günlerdeki gibi figüranlık yapmaya başlar. Eski dostlarıyla buluşan Zafer, eski tarihlerde yazılmış ancak hiç çekilmemiş bir senaryo olan “Şahika – Kötülüğün Sonu” isimli filmin çekimi için ekibi ikna eder. Ancak ekip bu film için yeterli yeteneğe sahip midir?

Sinema ile ilgili düşüncelerini bu filmde ifade eden Cem Yılmaz, kimileri tarafından farklı bulunsa da oldukça başarılı bir işe imza atmış.

Pek Yakında (2014)
Yönetmen: Cem Yılmaz
Oyuncular: Cem Yılmaz, Tülin Özen, Ozan Güven, Özkan Uğur, Zafer Algöz, Cengiz Bozkurt, Cahit Gök, Bahtiyar Engin

İftarlık Gazoz

İftarlık Gazoz - En İyi Netflix Türk Filmleri

Bir dönem filmi olan İftarlık Gazoz’da, Ege kasabalarından birinde yaşayan küçük bir çocuk yaz tatilinde boş durmak yerine Gazozcu Cibar Kemal Usta ile birlikte gazoz satmak ister. Ancak bulunduğu yaz dönemi, Ramazan ayına denk gelmektedir.

Bir yandan oruç tutmak, bir yandan da Ege sahillerinde gazoz satmak Adem’i oldukça yorar. Üstelik küçük olduğu için ailesi Adem’in oruç tutmasına izin vermemiştir. Gizli gizli oruç tutan Adem, çok zorlu anlar yaşayacaktır. İftarlık Gazoz, farklı bir Türk filmi izlemek isteyenler için harika bir tercihtir.

Iftarlik Gazoz (2016)
Yönetmen: Yüksel Aksu
Oyuncular: Cem Yılmaz, Berat Efe Parlar, Yılmaz Bayraktar, Ümmü Putgül, Okan Avcı, Macit Koper, Greta Fusca, Gün Koper

En İyi Netflix Türk Filmleri Bu Kadar mı?

Netflix Türkiye Rehberi olarak hazırladığımız listemiz burada sona erse de Netflix’te yer alan Türk filmleri burada son bulmuyor. Netflix Türkiye’nin başarılı çalışması sayesinde, Netflix orijinal içerikleri de dahil 190’ı aşkın Türk filmi platformda yer alıyor. Bu sayının gün geçtikçe artacağını da açıklanan filmlerden dolayı biliyoruz. Merakla yeni Türk filmlerini bekliyor ve içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Eğer bu yazıyla ilgili bir görüş belirtmek ya da listeye film eklemek isterseniz bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Önerilen Filmler Tümünü gör

Netflix'e son eklenen en iyi içeriklere dair haftalık bir bülten almak ister misiniz?

Netflix Türkiye'ye son eklenen dizi ve filmleri tanıtan haftalık bültenimize abone olun. Eposta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız, söz.