Rehber: Tüm Netflix içeriğine VPN ile nasıl erişeceğinizi öğrenin

Netflix Türk Dizileri: Bizim Toprakların Dizileri

Yazar Turflix
10 Ocak, 2022

Bizim topraklarımızdan gelen içeriklerin tadı bir başkadır. Kültürümüzü, doğduğumuz ve büyüdüğümüz yerleri bilen insanların anlattığı hikayeleri daha çok benimseriz. Bu nedenle sizler için en iyi Netflix Türk dizileri listesi oluşturmaya karar verdik. Listemizde hem Netflix orijinal yapımı diziler hem de başka bir platformdan Netflix’e aktarılan diziler bulunuyor.

Eğer Türk dizilerini zaten izledim bana başka diziler lazım diyorsanız sizleri şöyle alalım.

En İyi Netflix Türk Dizileri

Listemizi her zaman olduğu gibi IMDb puanlarını temel alarak oluşturduk. Ancak tamamıyla IMDb’ye bağlı kaldığımızı söylemek pek doğru olmaz. Türk dizi sektöründen Netflix’de bulunan dizilerin en iyilerini sizlere sunmaya çalıştık. Lafı daha da uzatmadan listemize geçelim.

Aşk 101

Aşk 101 - En İyi Netflix Türk Dizileri

Listemizin ilk sırasında bizleri Aşk 101 karşılıyor. Geçtiğimiz sene seyirciyle buluşan dizi hem Türk izleyiciler hem de dünya genelinde oldukça büyük bir ilgiyle karşılaştı. Gerek kullandığı müzikler gerek sahne çekimleriyle fazlasıyla beğeni toplayan Aşk 101’in ikinci sezonunun da geleceği duyuruldu.

Aşk 101, 1998 yılında İstanbul’da yaşayan 4 asi ve 1 sakin öğrencinin hikayesini anlatıyor. Okuldan atılacak olan asi öğrencileri kurtarmak için çabalayan tek bir öğretmen vardır. Ancak onun tayini çıktığı ve okuldan gideceği anlaşılır. Bunu engellemek içinse yapılacak şey basittir. Yeni gelen beden eğitimi öğretmenini ona aşık ettirmek. Ne yapacaklarını çözen öğrenciler planı uygulamak için harekete geçer.

Son dönemlerin en beğenilen işlerinden biri olan Aşk 101’i izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Aşk 101 (2020)
Oyuncular: Pınar Deniz, Kubilay Aka, Mert Yazıcıoğlu, Alina Boz, Selahattin Paşalı, İpek Filiz Yazıcı, Ece Yüksel, Kaan Urgancıoğlu

Behzat Ç.

Behzat Ç.

Bir Ankara polisiyesi. Bir polisiye efsanesi. Behzat Ç.

Bilindiği üzere Behzat Ç., yapımcılığını Netflix’in üstlendiği bir proje değil. Fakat Netflix bölümleri nispeten daha izlenebilir şekilde seyircilere sunuyor. Bir başka manada diziyi İnternet yayıncılığına hazır hale getiriyor.

Başrolünü Erdal Beşikçioğlu’nun oynadığı Behzat Ç.’nin oldukça güçlü bir kadrosu var. Dizi, 1985 yılında akademiden mezun olmuş ve cinayet büroda görev yapmakta olan Behzat Ç’nin hikayesini anlatır. Ekibiyle beraber Ankara’da yaşanan cinayetleri çözmeye çalışır. Eğer şimdiye kadar izlemediyseniz kesinlikle göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Behzat Ç. (2010)
Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, İnanç Konukçu, Seda Bakan, Berkan Şal, Ayça Eren, Berke Üzrek, Canan Ergüder

46 Yok Olan

46 Yok Olan - En İyi Netflix Türk Dizileri

Listemizin sıradaki dizisi maalesef kısa bir yayın hayatına sahip. 46 Yok Olan isimli dizinin kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Yasemin Kay Allen, Melis Birkan gibi başarılı isimler yer alıyor. Bir genetik profesörünün komadaki kız kardeşini tedavi ettirebilmek için her yolu dener. Erdal Beşikçioğlu tarafından canlandırılan Murat hayatını tamamen bu tedaviye adamıştır.

İçinde psikolojik gerilim ögeleri barındıran 46 Yok Olan’ı tüm okurlarımıza tavsiye ediyoruz. Bir çırpıda bitirebileceğiniz bu dizinin 13 bölümü Netflix’te yer alıyor.

46 Yok Olan (2016)
Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, Yasemin Allen, Melis Birkan, Saygın Soysal, Berkan Şal, Metin Belgin, Ayça Eren, Selin Uludoğan

Bir Başkadır

Bir Başkadır

En iyi Netflix Türk dizileri listesine gözümüz kapalı bir şekilde dahil edebileceğimiz bir dizi var sırada. Henüz çıkış tarihi bile çok yeni olan Bir Başkadır belki de tüm zamanların en iyi Türk dizilerinden biri olarak adını tarihe yazdırmayı becerdi.

Dizinin tam bir hikayesi bulunmamakla birlikte toplumsal açıdan işlediği çok değerli ve anlamlı konular bulunuyor. Dizide toplumun neredeyse her kesimini simgeleyen bir karakter yer alıyor. Bir Başkadır’ın yazarı ve yönetmeni Berkun Oya bu konuda oldukça başarılı bir iş ortaya koymuş.

Dizinin oyuncu kadrosundan bahsetmemek de olmaz. Zira Öykü Karayel, Fatih Artman, Funda Eryiğit, Alican Yücesoy ve daha nice başarılı oyuncu dizide yer alıyor. Sadece oyuncu kadrosu için bile izlenebilecek bir kalitede Bir Başkadır.

Tüm bunların ışığında en iyi Netflix Türk dizileri listesi oluşturup da Bir Başkadır’ı eklememek gibi bir seçenek pek makul gelmiyor. Bu nedenle listemizin en başarılı dizilerinden biri olan Bir Başkadır’ı izlemenizi kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Bir Başkadır (2020)
Oyuncular: Öykü Karayel, Fatih Artman, Funda Eryiğit, Defne Kayalar, Settar Tanrıöğen, Tülin Özen, Alican Yücesoy, Bige Önal

Atiye

Atiye - En İyi Netflix Türk Dizileri

Listemizde yer alan sıradaki dizi Atiye. Atiye, İstanbul’da yaşayan bir ressamın başına gelen sıra dışı olayları ele alıyor. Üstelik Atiye, yaşadığı bu olayların bulunduğu yerden çok uzakta olan bir bölgeyle ilişkilerini çözmeye çalışıyor. Göbeklitepe’yle.

Netflix’in ikinci orijinal Türk yapımı dizisi olan Atiye, Şengül Boybaş’ın “Dünya’nın Uyanışı” isimli kitabından esinlenilerek hayata geçiriliyor. Dizinin kadrosunda Beren Saat, Mehmet Günsur ve Metin Akdülger gibi başarılı isimler yer alıyor. Eğer şimdiye kadar duymadıysanız veya izlemediyseniz bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Atiye (2019)
Oyuncular: Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Başak Köklükaya, Civan Canova, Tim Seyfi, Meral Çetinkaya

Hakan: Muhafız

Hakan: Muhafız

En iyi Netflix Türk dizileri listemizde sıradaki isim Hakan: Muhafız. Netflix’in dünya pazarına da sunduğu ilk orijinal Türk dizisi olan Hakan: Muhafız, günümüz İstanbul'unda yaşayan gizli bir birlikle ilişkisini keşfeden Hakan isimli bir gencin şehri düşmanlardan kurtarma hikayesini seyirciyle buluşturuyor.

Dizi özellikle İstanbul’un dünya pazarına sunulması açısından büyük bir önem taşıyor. Ayrıca bu dizide de oyuncu kadrosunun güçlü olması diziyi izlenebilir bir seviyeye getiriyor. Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü, Okan Yalabık gibi isimleri de kadrosunda bulunduran Hakan: Muhafız’ın dört sezonu Netflix Türkiye üzerinden izlenebiliyor.

Hakan: Muhafız (2018)
Oyuncular: Çağatay Ulusoy, Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü, Okan Yalabık, Funda Eryiğit, Mehmet Kurtuluş, Engin Öztürk, Yurdaer Okur

Fi

Fi - En İyi Netflix Türk Dizileri

Netflix orijinal içeriklerinin sonuna geldik. Bundan sonraki dizilerimizin hepsi platforma dış yapım olarak dahil olan diziler. Bunlardan ilki de Fi. Fi, Can Manay isimli bir psikiyatristin hayatını ve başından geçenleri anlatıyor. Bir televizyon programında terapi yapan ve üniversitede psikoloji dersleri veren Manay şans eseri karşılaştığı Duru’ya aşık olur. Ancak Duru’nun bir sevgilisi olduğunu öğrenmesi çok geç olmaz.

Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsur gibi isimleri kadrosunda bulunduran Fi, Azra Kohen’in elinden çıkma Fi, Çi, Pi serisinin ilk kitabından uyarlanmıştır. Ayrıca oldukça başarılı konuk oyunculara da sahip diziyi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Fi (2017)
Oyuncular: Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç, Büşra Develi, Tülay Günal, Osman Sonant

Masum

Masum

Sırada bir başka Berkun Oya imzalı dizi karşılıyor izleri. Eşi Nermin ve oğlu Tarıkla beraber bir kıyı kasabasında yaşamaktadır emekli Başkomiser Cevdet’in hikayesini ele alır. Tarık'ın eşi Emel ve abisi Taner bir trafik kazasında ölmüşlerdir. Cevdet'in eski öğrencisi Yusuf Komiser de olayı araştırmak için kasabaya gelir. Cevdet ve Nermin'in saklamaları gereken sırları saklamaya çalışsa da bu çok kolay olmayacaktır.

Kadrosunda Haluk Bilginer, Nur Sürer, Ali Atay gibi isimleri bulunduran Masum’un 8 bölümü Netflix üzerinden izlenebiliyor. Beğeneceğinizi düşündüğümüz bu diziye bir göz atın deriz.

Masum (2017)
Oyuncular: Ali Atay, Haluk Bilginer, Nur Sürer, Okan Yalabık, Tülin Özen, Serkan Keskin, Bartu Küçükçağlayan, İrem Altuğ

Leyla ile Mecnun

Leyla ile Mecnun - En İyi Netflix Türk Dizileri

Listenin sonlarına yaklaşırken bir başka efsane Türk dizisi çıkıyor karşımıza. Leyla ile Mecnun, 2011 yılında Burak Aksak tarafından kaleme alınmış, Onur Ünlü tarafından yönetilmiş bir absürt komedi dizisidir. Dizinin kadrosunda Ali Atay, Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan gibi usta isimler yer almaktadır.

Dizinin hikayesi, aynı gün aynı hastanede doğan iki bebeğin hastanede yatak sıkıntısından dolayı yan yana yatmasıyla başlar. Ailelerin deyimiyle doğdukları andan itibaren birbirlerini bulan iki bebeğin isimleri Leyla ve Mecnun olarak koyulur.

Aradan geçen seneler sonrasında Mecnun ve ailesi Leyla’yı istemeye gider. Olay başlangıçta Mecnun’a çok saçma gelse de Leyla’yı görür görmez aşık olur. İşte efsane hikaye böyle başlar.

Leyla ile Mecnun fazlasıyla başarılı bir IMDb puanına sahip olması nedeniyle en iyi Türk dizilerinde başı çekmektedir demek yanlış olmaz. Eğer şimdiye kadar izlemediyseniz bir şans vermenizi öneriyoruz.

Leyla ile Mecnun (2011)
Oyuncular: Ali Atay, Melis Birkan, Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan, Cengiz Bozkurt, Osman Sonant, Köksal Engür, Ege Tanman

Şubat

Şubat

Önereceğimiz son dizi olan Şubat’ı diğer rehberlerimizden de görmüş olabilirsiniz. Emin Gürsoy’un ve Onur Ünlü’nün yönetmenliğini yaptığı dizi, Şubat isimli bir karakterin ünlü bir televizyon sunucusu olan Yağmur’a aşık olmasını ve onunla birlikte olabilmek için çabalamasını anlatıyor.

Melisa Sözen ve Alican Yücesoy gibi isimleri kadrosunda bulunduran Şubat başarılı bir Türk gerilim dizisi. Bir göz atmanızı öneriyoruz.

Şubat (2012)
Oyuncular: Alican Yücesoy, Melisa Sözen, Musa Uzunlar, Serkan Ercan, Özkan Uğur, Ülkü Duru, Tansu Biçer, Nadir Sarıbacak

En İyi Netflix Türk Dizileri Bu Kadar mı?

En iyi Netflix Türk dizilerini derlediğimiz rehber burada sona eriyor. Ancak Netflix’de tabii ki bundan daha fazla Türk dizisi bulunuyor. Her ne kadar diğer kategoriler kadar geniş olmasa da ilerleyen dönemlerde daha da fazla Türk dizisi olacağını düşünüyoruz. Netflix Türkiye Rehberi TURFLIX olarak sizlere özel hazırladığımız en iyi Netflix Türk dizileri listesi ile ilgili yorum yapmak için bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Önerilen Filmler Tümünü gör

Netflix'e son eklenen en iyi içeriklere dair haftalık bir bülten almak ister misiniz?

Netflix Türkiye'ye son eklenen dizi ve filmleri tanıtan haftalık bültenimize abone olun. Eposta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız, söz.