Netflix Tarihi Filmleri: Zamanda Geriye Gitmeye Hazır mısınız?

İnsanlık tarihine konu olmuş binlerce hikâye vardır. İnsanlığın Ay’a ulaşması, bilim dünyasındaki inanılmaz gelişmeler ve maalesef ırkçılık gibi hoş olmayan konular bunlardan sadece birkaçıdır. Biz de sizleri tarihin tozlu sayfalarına davet ediyoruz.

Image: Tomas Mazowski
Son güncelleme: 10 Ocak 2022'de

İnsanlık tarihine konu olmuş binlerce hikâye vardır. İnsanlığın Ay’a ulaşması, bilim dünyasındaki inanılmaz gelişmeler ve maalesef ırkçılık gibi hoş olmayan konular bunlardan sadece birkaçıdır. Günümüz imkanlarıyla düşünülünce bu gibi olaylara ulaşmanın en pratik yolu bir dizi, belgesel ya da film izlemektir. Biz de bu nedenle Netflix Türkiye’de yer alan en iyi tarihi filmler listesi oluşturduk.

Tarih benim için çok sıkıcı bir konu, bana aksiyon ve macera lazım diyorsanız, onlar için de birer rehber hazırladık. Ayrıca diğer rehberlerimize de göz atmayı unutmayın.

En İyi Netflix Tarihi Filmler

Tarihi filmler denince bazen doğrudan bir olaydan alınan senaryolar akla gelirken bazen de bir dönemi anlatan eserler karşımıza çıkıyor. İçlerinde gerçek hikayelerden esinlenilerek oluşturulmuş bazı filmlerin yanı sıra kurgulanmış filmler de yer alan listemizi IMDb puanlarından yararlanarak oluşturduk. Tarihe ilgi duyan kişilerin listemizi oldukça seveceğini düşünüyoruz. Lafı daha fazla uzatmaya gerek yok. İşte karşınızda en iyi Netflix tarihi filmler listesi.

Cadı

Cadı - En İyi Netflix Tarihi Filmler

Bugünlerde, Queen’s Gambit sayesinde adını oldukça sık duyduğumuz Anya Taylor-Joy’un başrolünde oynadığı Cadı, tarihi bir korku filmi olarak bizleri karşılıyor. 17. yüzyılda geçen bu film, ıssız bir ormanda yaşayan beş çocuklu bir çiftin başına gelen garip olayları konu ediniyor.

Aniden kaybolan oğulları, gaipten gelen ve çocukların çıkardığı anlamsız, tuhaf sesler sonucunda aile, kendilerini bir cadının lanetlediğini düşünmektedir. Üstelik olay sadece bununla kalmayacak ve gün geçtikçe daha paranoyak bir hal almaya başlayacaktır.

Harika oyuncu kadrosuyla tüyler ürpertici bir korku filmi ortaya koyan yönetmen Robert Eggers, Cadı filmini izlemek için bir başka sebep.

Cadı (2015)
Yönetmen: Robert Eggers
Oyuncular: Anya Taylor-Joy, Ralph Ineson, Kate Dickie, Harvey Scrimshaw, Ellie Grainger, Lucas Dawson, Bathsheba Garnett, Sarah Stephens

Zoraki Kral

Zoraki Kral

17. yüzyıldan kalkıyor ve 20. yüzyıla geliyoruz. İngiliz Kraliyet ailesinin bir üyesinin yaşadığı zorlu durumu seyirciyle buluşturuyor Zoraki Kral. Tahtın sahibi Kral V. George’un vefatının ardından tahtın varisi Edward, Amerikalı biri ile evlenebilmek uğruna tahttan vazgeçiyor ve hakkını George’a teslim ediyor. Ancak George’un ufak bir sorunu var; kekemelik.

Halkına hitap etmek isteyen Kral VI. George, bu isteğini rahatlıkla yerine getiremiyor ve bir uzmandan yardım almak istiyor. Çocukluğundan beri başına bela olan bu konuşma problemini Avustralyalı bir konuşma terapisti olan Lionel Logue ile çözmeye çalışıyor.

Bir dönem filmi olan Zoraki Kral, İngiliz Kraliyet ailesinde yaşanan olaylar ve 20. yüzyıl İngiltere’si hakkında oldukça başarılı bir eser olarak seyircilerin zevkine sunuluyor. Ayrıca biri en iyi film olmak üzere dört farklı dalda Oscar aldığını da belirtelim.

Zoraki Kral (2010)
Yönetmen: Tom Hooper
Oyuncular: Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Guy Pearce, Timothy Spall, Derek Jacobi, Jennifer Ehle, Anthony Andrews

Uyanışlar

Uyanışlar - En İyi Netflix Tarihi Filmler

Robert De Niro ve Robin Williams’ın başrollerinde bulunduğu Uyanışlar, hayatını tamamıyla bilime adamış olan bir nöroloğun tuhaf hikayesini anlatır. Oliver Socks’ın kendi hayat hikayesini anlattığı aynı isimli kitaptan uyarlanarak yazılan Uyanışlar, deneysel bir ilacın 30 yıldır komada olan bir hastaya uygulanması ve başarılı olup hastanın uyanmasının ardından yaşananları konu alır.

Artık, uyanmasına imkânsız gözüyle bakılan bu hastaya benzer kişilere de bu ilaç denenecektir ve sonuçları gözlenecektir. Bu muhteşem hikâyenin gerçek birinden esinlenilerek yazılması oldukça ilginç.

Uyanışlar (1990)
Yönetmen: Penny Marshall
Oyuncular: Robert De Niro, Robin Williams, Julie Kavner, Ruth Nelson, John Heard, Penelope Ann Miller, Max von Sydow, Alice Drummond

Şikago Yedilisi'nin Yargılanması

Şikago Yedilisi'nin Yargılanması

Sıkı tutunun çünkü bomba gibi bir kadroya sahip bir film var sırada. Şikago Yedilisi’nin Yargılanması, barışçıl bir protestonun yavaş yavaş polise karşı şiddetli bir çatışmaya dönüştüğü 1968’deki meşhur olayı konu alır.

Tarihin en kötü şöhretli davalarından biri olarak kendine yer edinen 1969 yılındaki duruşmada, Vietnam Savaşı’nı protesto eden bir grup insan yer alıyor.

Ayaklanmaya teşvik nedeniyle federal hükümet tarafından suçlanan yedi sanık, yıllar boyunca Şikago Yedilisi olarak anılıyor. Filmle ilgili daha fazla bir şey söylemek sürprizleri kaçıracağı için burada sonlandırıyoruz. Şikago Yedilisi’nin Yargılanması’nı izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Şikago Yedilisi'nin Yargılanması (2020)
Yönetmen: Aaron Sorkin
Oyuncular: Sacha Baron Cohen, Eddie Redmayne, Yahya Abdul-Mateen II, Jeremy Strong, Mark Rylance, Joseph Gordon-Levitt, Michael Keaton, Frank Langella

Her Şeyin Teorisi

Her Şeyin Teorisi - En İyi Netflix Tarihi Filmler

Şikago Yedilisi’ni geride bırakıyoruz ancak oyuncularından biri olan Eddie Redmayne yola bizimle devam ediyor. Bu sefer bambaşka bir biyografik türdeki eser ile hem de. Günümüzde aktif olarak bilgisayar ve internet kullanıp Stephen Hawking’i tanımayan bir insan olduğunu düşünmüyoruz. Peki, ünlü bilim insanının hayatı hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Eğer cevabınız hiç ise bu filmden sonra cevabınız kesinlikle değişecek.

Fizik dünyasının ve bilim tarihinin unutulmayacak isimlerinden biri olan Stephen Hawking’in hayatının anlatıldığı Her Şeyin Teorisi, bilim insanının ALS tanısı almadan önceki ve sonraki yaşantısını gözler önüne seriyor.

Cambridge Üniversitesi’nin başarılı ve dikkat çeken isimleri arasında yer edinen Hawking, gelecekteki eşi olan Jane Beryl Wilde ile tanışıyor. Her şey güzel giderken 21 yaşında kendisine koyulan hastalık tanısı ile hayatı ters düz olan ünlü fizikçinin yaşadığı zorluklar Her Şeyin Teorisi aracılığıyla seyirciye sunuluyor.

Her Şeyin Teorisi (2014)
Yönetmen: James Marsh
Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Charlie Cox, David Thewlis, Simon McBurney, Emily Watson, Maxine Peake, Harry Lloyd

Apollo 13

Apollo 13

Apollo 13 görevi, tarihin en önemli uzay görevlerinden biridir. Ay’a gitmek için yapılan planlar ve tüm hesaplamalar tamamlanmıştır. Ayrıca, dönemin en başarılı ve ünlü astronotları Jim Lovell, Fred Haise ve Jack Swigert'tan oluşan bir ekip hayatları boyunca bu görev için hazırlanmıştır.

Fırlatma günü geldiğinde ilk başta her şey gayet normal gözükmektedir. Ancak yolculuk sırasında talihsiz teknik bir arıza oluşur. Bunun sonucunda hayatları risk altına giren astronotlar ve NASA, uzay görevleri tarihinin en büyük krizlerinden biriyle karşı karşıyadır.

Apollo 13 (1995)
Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, David Andrews, Xander Berkeley

Ay'da İlk İnsan

Ay'da İlk İnsan - En İyi Netflix Tarihi Filmler

Madem Ay ile ilgili filmler öneriyoruz, listeye günümüze daha yakın tarihli bir film de ekleyelim. Bu sefer Apollo 11 görevini konu alan bir film ile karşılaşıyoruz. Ay’da İlk İnsan, Neil Armstrong’un bu görev öncesinde geçirdiği süreyi ve yaşamını ele alan biyografik bir tarihi filmdir.

Ay’a ilk ayak basan insan olma unvanını taşıyan Armstrong’un bu başarı için yaptığı fedakarlıklar ve çabaları seyirciye oldukça başarılı bir şekilde sunuluyor. Ryan Gosling’in harika oyunculuğuyla Damien Chazelle’in yönetmenliği birleşince ortaya hayran kalınacak bir film çıkıyor.

Ay'da İlk İnsan (2018)
Yönetmen: Damien Chazelle
Oyuncular: Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke, Kyle Chandler, Corey Stoll, Patrick Fugit, Christopher Abbott, Ciarán Hinds

The Post

The Post

Listemizin sonlarına yaklaşırken Steven Spielberg imzalı bir politik dram hikayesi bizleri karşılıyor. The Post, 1971 yılında Pentagon’dan sızdırılan belgelerin Washington Post gazetesinde yayınlanmasını ve ardından yaşanan olayları konu alıyor.

Dönemin Washington Post’unda editör olan Ben Bradlee ve yayıncı olan Katharine Graham, Pentagon’dan sızdırılan belgelerin yayınlanması kararını alıyor. Vietnam Savaşı ile ilgili bazı bilgilerin yer aldığı belgeler büyük bir skandal yaratıyor ve günlerce konuşulacak bir konu açığa çıkıyor.

Nixon yönetimi bu belgelerin yayınlanmasını durdurmaya çalışsa da iş oldukça büyüyor ve Yüksek Mahkeme’ye kadar çıkıyor. Özgür basının korunması için oldukça büyük önem teşkil eden bu dava, akıl almaz bir mücadeleye yol açıyor.

Usta oyuncu kadrosuyla izlemeyenin pişman olacağı The Post mükemmel bir tarihi dram filmi.

The Post (2017)
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Meryl Streep, Tom Hanks, Sarah Paulson, Bob Odenkirk, Tracy Letts, Bradley Whitford, Bruce Greenwood, Matthew Rhys

Tibet’te Yedi Yıl

Tibet’te Yedi Yıl - En İyi Netflix Tarihi Filmler

En iyi Netflix tarihi filmler listemizin son sırasında bizleri Brad Pitt ve Tibet’te Yedi Yıl karşılıyor. Filmde, Avusturyalı bir dağcı olan Heinrich Harrer’ın büyük hedefine doğru ilerlemeye çalışması konu alınıyor. Dönemin Alman hükümeti tarafından desteklenen dağcı 1939 yılında İngilizler tarafından savaş esiri olarak yakalanıyor.

Bir şekilde oradan kaçmanın yolunu bulan Harrer, kendini Tibet’teki Lhassa kentinde buluyor. Burada Dalai Lama ile tanışan dağcının hayatı kökten bir değişime uğruyor. Budizm ile tanışan Heinrich Harrer, bu andan itibaren hayata bir daha eskisi gibi bakamıyor.

Brad Pitt’in oyunculuğuyla bir üst seviyeye taşıdığı Tibet’te Yedi Yıl listemizin son film önerisi oluyor.

Tibet’te Yedi Yıl (1997)
Yönetmen: Jean-Jacques Annaud
Oyuncular: Brad Pitt, David Thewlis, BD Wong, Mako, Danny Denzongpa, Victor Wong, Ingeborga Dapkunaite, Jamyang Jamtsho Wangchuk

En İyi Netflix Tarihi Filmler Bu Kadar mı?

Netflix’in geniş arşivi tarihi filmler türünde de kendini gösteriyor. 112 adet tarihi filmi bünyesinde bulunduran Netflix bu türde de iddialı olduğunu kanıtlıyor. Üstelik tüm bu filmlere ve daha fazlasına TURFLIX üzerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor. Netflix Türkiye Rehberi olarak hazırladığımız en iyi tarihi filmler listemizi beğendiğiniz umuyoruz. İçeriğimizle ilgili yorum yapmak ya da görüş bildirmek için bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kapat
Close button