Netflix Tarihi Diziler: Geçmişe Bir Yolculuk

Hazırladığımız Netflix tarihi diziler listesinde bilim adamları ve komutanlar ile tanışacak ve onların harika hikayelerine şahitlik edeceksiniz.

Image: Tomas Mazowski
Son güncelleme: 10 Ocak 2022'de

İnsanlık tarihi oldukça ilginç olaylara ve kişilere tanıklık etmiştir. Bazı insanlar dünyayı değiştirmiş, bazı olaylar tüm insanları etkilemiştir. Neşe veren, mutlu eden olaylar kadar yıkıcı, kötü ve üzücü anlar da yaşanmıştır tarih boyunca. Doğal olarak tüm bu saydıklarımız dizileri de etkilemiştir. Hazırladığımız Netflix tarihi diziler listesinde de bilim adamlarından savaş komutanlarına kadar onlarca kişinin hikayesi anlatılmaktadır.

Tarihi diziler benim işim değil diyenlerdenseniz diğer rehberlerimizi incelemeniz için sizi şuraya yönlendirelim.

En İyi Netflix Tarihi Diziler

Netflix Türkiye Rehberi olarak hazırladığımız listede birbirinde ilginç konulara değinen 10 adet dizi yer alıyor. Bu dizileri sıralarken her zaman olduğu gibi IMDb puanlarından yararlandık. Mümkün olduğunca farklı dönemlerden dizileri listemize eklemeye çabaladık. İşte karşınızda en iyi Netflix tarihi diziler listemiz.

Marco Polo

Marco Polo - En İyi Netflix Tarihi Diziler

Kubilay Han’ın ve Marco Polo’nun hikayesinin işlendiği bu dizide karşımıza hırs, ihanet ve entrikalarla dolu bir dünya çıkıyor. Dünyaca ünlü tarihi gezgin Marco Polo, Kubilay Han’ın sarayında çeşitli maceralar yaşıyor. Hiç bilmediği bu coğrafyada koskoca bir imparatorluğu korumaya çalışan Marco Polo’nun yolu oldukça zorlu engellerle dolu gibi gözüküyor.

Netflix orijinal yapımı dizi birbirinden farklı çekim lokasyonlarında yer alıyor. Aralarında İtalya, Kazakistan ve hatta Malezya gibi ülkelerin bulunduğu set konumları hikayenin yarattığı atmosfere ve tarihe bir saygı niteliğinde seçilmiş.

Marco Polo (2014)
Oyuncular: Lorenzo Richelmy, Benedict Wong, Chin Han, Joan Chen, Michelle Yeoh, Rick Yune, Claudia Kim, Remy Hii

Hollywood

Hollywood

En iyi Netflix tarihi diziler listemizdeki ikinci film 2. Dünya Savaşı sonrasında yer alıyor. Oldukça hırslı olan bir grup yönetmen ve oyuncu adayı Hollywood dünyasında kendilerine bir yer edinmeye çalışıyor. Bu kişiler hayallerini gerçekleştirebilmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalışmakta hatta daha fazlasını yapmaktan çekinmemektedir.

Günümüz Hollywood sektörüne de ışık niteliğinde olan eser, ön yargılara, adaletsizliğe ve Hollywood’un perde arkasına fazlasıyla yer veriyor. Tek sezonluk bir dönem dizisi olan Hollywood, bir hafta sonu maratonu sırasında hayran kalınarak izlenebilir. Hem oyunculuklar hem de hikayeye dayanarak bu diziyi gözümüz kapalı öneriyoruz.

Hollywood (2020)
Oyuncular: David Corenswet, Jeremy Pope, Darren Criss, Patti LuPone, Jim Parsons, Laura Harrier, Joe Mantello, Dylan McDermott

The English Game

The English Game - En İyi Netflix Tarihi Diziler

Futbolsever tüm izleyiciler buraya! Sizlere futbolun kaynağını anlatan bir mini dizi getirdik! The English Game, futbol oyunun henüz yeni popülerleşmeye başladığı zamanlarda geçiyor. İşçi sınıfından insanlardan asillere farklı grupları birleştirmiş bir oyun futbol. Dizide de bundan sıklıkla bahsediliyor.

1879 tarihinde geçen dizi, zengin ve varlıklı ailelerin futbolu kontrolünde tutmasını ele alıyor. İşçi sınıfı ise bu durumdan son derece rahatsız ve bu konuda bir şey yapılması gerektiğini düşünüyor. Bu yönüyle modern futbolun nasıl oluştuğuna ışık tutan The English Game, başarılı oyunculuklarla da fazlasıyla göz dolduruyor.

Emin olun futbol sevmeyen biriyseniz bile bu dizi size hitap edecek. Kişisel çıkarlar, dönemin İngiltere’sinde işçi sınıfına karşı olan tutum ve daha nice tarihi unsur ile The English Game bir futbol dizisinden fazlası. Ayrıca, futbolun da bir oyundan fazlası olduğunun en iyi kanıtlarından birisi.

The English Game (2020)
Oyuncular: Edward Holcroft, Kevin Guthrie, Charlotte Hope, Niamh Walsh, Craig Parkinson, James Harkness, Ben Batt, Gerard Kearns

Knightfall

Knightfall

Haçlı Seferleri’nden 15 yıl sonrasını anlatan dizi, bu güruhun içinde yer alan elit asker topluluğunu konu alan bir dizi Knightfall. Tapınak Şövalyeleri denen bu askeri grup, inanç, kardeşlik ve sadakat kavramını her şeyin üstünde tutmaktadır. Tamamen gerçek hikayelerden esinlenilen dizide Tapınak Şövalyeleri’nin düşüşü işlenmektedir.

Haçlı Seferleri’nin başarısız olmasından sonra bir şövalye birliğe ait olan Paris’teki tapınağın lideri olur. Bu liderlikle birlikte oldukça ilginç ve gizemli sırların açığa çıkmasının da temeli atılır. 13. Cuma, Kutsal Kase ve daha nice hikayenin anlatıldığı Knightfall, Tapınak Şövalyeleri’nin kaçınılmaz sonunu seyirciyle buluşturmaktadır.

Knightfall (2017)
Oyuncular: Tom Cullen, Jim Carter, Pádraic Delaney, Simon Merrells, Julian Ovenden, Olivia Ross, Ed Stoppard, Sabrina Bartlett

Freud

Freud - En İyi Netflix Tarihi Diziler

Psikanalizmin babası, ünlü psikiyatrist ve terapist Sigmund Freud’u konu edinen dizi, 19. yüzyıl Viyana’sında geçiyor. Çeşitli kaybolma ve cinayet vakalarını çözmekle uğraşan bir medyum ve bir dedektife yardımcı olan Freud’u ilginç maceralar bekliyor.

Freud, yaşadığı dönemde kimsenin yapmadığı ve yapmaya cesaret edemediği işler ile meşgul olmuştur. Daha önce denenmeyen tedavi yöntemleri ile hastalarını iyileştirmeye çalışan genç doktor devasa bir psikolojik yaklaşımın öncüsü ve kurucusu olarak adını tarihe yazdırmıştır.

Oldukça başarılı bir psikolojik suç dizisi olan Freud, aynı zamanda bir Netflix orijinal yapımıdır. Psikolojiye ve polisiyelere ilgisi olan okurlarımızın izlemesini tavsiye ederiz.

Freud (2020)
Oyuncular: Robert Finster, Ella Rumpf, Georg Friedrich, Christoph Krutzler, Brigitte Kren, Anja Kling, Philipp Hochmair

Bridgerton

Bridgerton

An itibariyle Netflix’te izlenme rekorları kıran Bridgerton, birbirine sıkı sıkıya bağlı 8 kardeşin, Londra’da aşkı ve mutluluğu arama hikayesini ele alıyor. Ailenin en büyük kızı olan Daphne Bridgerton, ailesinin çok seveceği bir adam ile evlenmek istiyor. Oldukça fazla talibi olan genç kadının önündeki en büyük engel abisi. Nitekim, abisi genç kadının evlilik adaylarını teker teker eliyor.

Olay böyle süregiderken genç kadına hazırlanan bir kumpas her şeyi tersine çeviriyor. Bir skandal ile adı karalanan Daphne için artık işler tamamen değişmiştir.

Julia Quinn’in çok satan kitabından esinlenilmiş eser 1800’lü yıllarda İngiltere’de yer alıyor. Belirttiğimiz gibi, Netflix izleyicilerinin favorileri arasında yer alan Bridgerton’a bir göz atın deriz.

Bridgerton (2020)
Oyuncular: Adjoa Andoh, Julie Andrews, Lorraine Ashbourne, Jonathan Bailey, Ruby Barker, Sabrina Bartlett, Harriet Cains, Bessie Carter

GLOW

GLOW - En İyi Netflix Tarihi Diziler

1980’lerde geçen GLOW, bir grup kadının kendilerini Güreşin Güzel Kadınları (İng. Gorgeous Ladies of Wrestling ya da GLOW) ismini almış bir grupta bulmasını konu alır. Adından da anlaşılacağı üzere şov için güreş yapan bu kadınlar Los Angeles’ta hayatta kalmaya çalışan uyumsuz bir dizi insandır.

Başrolünde Community’den Annie rolüyle tanınan Alison Brie yer almaktadır. Bir aktris olarak kendine iş arayan Ruth, oldukça zorlu anlar yaşar ve hiçbir role kabul alamaz. Dizi bu konuda kadın-erkek eşitsizliğini de vurgulamaktadır.

Gerçek bir kadın güreş ekibinden ilham alınarak çekilen GLOW, muhteşem oyunculuklar ve orijinal hikayesiyle bağımlısı olacağınız bir dizidir.

GLOW (2017)
Oyuncular: Alison Brie, Betty Gilpin, Marc Maron, Britney Young, Sydelle Noel, Britt Baron, Gayle Rankin, Sunita Mani

The Last Kingdom

The Last Kingdom

Netflix Türkiye’de yer alan tarihi dizileri sıraladığımız listemizde oldukça başarılı olduğunu düşündüğümüz bir dizi karşılıyor bizi. The Last Kingdom, İngiliz Kralı’nın oğlu olan Uhtred, bir savaş yenilgisi ve babasının ölmesi sonucunda Kont Ragnar’ın kölesi olarak Paganların bölgesine gönderilir. Daha sonra bir şekilde ülkesine döner ve tahtın başına geçmeyi planlar.

Bu sırada amcası tahtın başına geçmiştir. Tahtın varisi Uhtred ise amcası için artık bir engeldir. Bir yandan hayatta kalmaya çalışan Uhtred bir yandan hakkı olan tahtın başına geçmek için uğraşır. Bu sırada yolu Büyük Alfred ile kesişir ve Uhtred’i ikilemlerle dolu bir macera beklemektedir.

Tarihi diziler içinde şüphesiz favori türlerden birisi de savaş dramalarıdır. Bu gereksinimi sonuna kadar karşılayan The Last Kingdom, aynı zamanda en iyi Netflix orijinal içeriklerinden birisidir. Eğer adını duymadıysanız bir bakmanızı tavsiye ederiz.

The Last Kingdom (2015)
Oyuncular: Alexander Dreymon, Emily Cox, David Dawson, Ian Hart, Harry McEntire, Eliza Butterworth, Tobias Santelmann, Simon Kunz

Outlander

Outlander - En İyi Netflix Tarihi Diziler

İnanılmaz bir oyuncu kadrosuna sahip olan Outlander, 1743 yılında geçiyor. Ancak bu olay oldukça tuhaf bir şekilde gerçekleşiyor. Esasında 1945 yılında evli olan bir savaş hemşiresi gizemli bir şekilde zamanda yolculuk ediyor. Claire Randall, 1743 yılında romantik bir İskoç savaşçı ile evlenmek zorunda kalıyor.

Jamie Fraser isimli bu savaşçı başlarda Claire için bir zorunluluk olsa da zaman içerisinde kadın, ona aşık olmaya başlıyor. Böylece iki farklı zaman diliminde iki farklı adama aşık olan Claire Randall’ın tuhaf hikayesini izliyoruz.

Tarihi dizilerin alışılageldik dışı bir örneği olan Outlander, bilim kurgu, romantik ve macera dizilerine taş çıkartacak seviyede bir yapıt. İzlemenizi şiddetle öneriyoruz.

Outlander (2014)
Oyuncular: Caitriona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Gary Lewis, Graham McTavish, Lotte Verbeek, Duncan Lacroix, Laura Donnelly

American Crime Story

American Crime Story

Listemizin son sırasında bizleri karşılayan dizi American Crime Story oluyor. Bir belgeselin kurgulanmış hali gibi hazırlanan dizide ünlü Amerikan futbolu yıldızı O.J. Simpson’ın eski eşini öldürmesi suçuyla yargılanması işleniyor. İlk sezonun konusu olarak bu seçilirken dizide her sezon başka bir davanın işleneceği söyleniyor.

Bu dava işlenirken arka planda gözükmeyen ancak yıllar sonra açığa kavuşan detaylar da seyirciyle buluşuyor. Oldukça güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip American Crime Story, bir hafta sonu maratonu ile tarih ve suç dizisi seven izleyicilerin oldukça ilgisini çekecektir.

American Crime Story (2016)
Oyuncular: Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson, John Travolta, Courtney B. Vance, Sterling K. Brown, Kenneth Choi, Christian Clemenson, Bruce Greenwood

En İyi Netflix Tarihi Diziler Bu Kadar mı?

Bu listede yer almayan onlarca diziyle birlikte toplam 122 dizi an itibariyle Netflix Türkiye’de yer alıyor. Bunların içinde seveceğiniz bir dizi kesinlikle mevcuttur. Tüm bu dizileri kolayca bir arada görmek için Netflix Türkiye Rehberi işinizi fazlasıyla görecektir. Ayrıca diğer kategorilerdeki yüzlerce film ve diziye de Netflix Türkiye Rehberi sayesinde göz atabilirsiniz. Listemizle ilgili yorum yapmak ya da görüş belirtmek için bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kapat
Close button