Netflix'i nasıl erişilebilir hale getireceğini öğren
Netflix'i nasıl erişilebilir hale getireceğini öğren

Netflix Stand Up Serileri: Gülmelere Doyamayacaksınız!

Tamamen gülmek için hazırlanan bir içerikten daha güzel ne olabilir? Bu içerikten bir dizi oluşturmak! Gelin hep birlikte kahkahalara boğulalım.

Author: Tomas Mazowski
Son güncelleme: 10 Ocak 2022'de

Tamamen gülmek için hazırlanan bir içerikten daha güzel ne olabilir? Bu içerikten bir dizi oluşturmak! Bu şekilde bir düşünce yapısına sahip komedyenler tarafından oluşturulmuş stand up serilerinden oluşan bir liste hazırlamaya karar verdik. Netflix Türkiye Rehberi olarak hazırladığımız en iyi Netflix stand up serileri listemizde farklı mizah türlerine sahip çeşitli komedyenlerin hazırladığı programları bulabilirsiniz.

Ben pek de komedi ve mizah hayranı sayılmam diyenlerdenseniz diğer rehberlerimize göz atmanız için sizi şöyle davet edelim.

En İyi Netflix Stand Up Serileri

Açık açık konuşmak gerekirse stand up türü dizi yapmak için fazla elverişli sayılmaz. Peki bu bir dezavantaj mıdır? Kesinlikle hayır. Bu konuda içerik üreten kişilerin daha titiz çalıştığının bir göstergesi olarak bile algılanabilir. Zorlu bir türde içerik hazırlamak için emek gerekmektedir.

Listemizde yer alan diziler, IMDb puanları temel alarak sıralanmıştır. Sözlerimizi burada tamamlıyor ve sizi kahkaha dolu bir yolculuğun girişine doğru uğurluyoruz.

Historical Roasts

Historical Roasts

Amerikan eğlence sektörünün son dönemlerinde fazlasıyla popüler olmuş bir kavram var. “Roasting” ismi verilen bu etkinlikte, konuşmacılar bir kişi hakkındaki görüşlerini kara mizah içeren şakalar ile anlatıyor. Historical Roasts ise bu kavramı kullanarak başka bir konsept oluşturuyor.

Adından da anlaşılabileceği üzere bu seride tarihi kahramanların üzerinden ilerleyen bir gösteri sunuluyor. Jeff Ross ve konuk olan ünlü isimler, tarihin bir döneminde üne kavuşmuş figürlerle dalga geçiyor. Programın işleyişi şu şekilde; öncelikle yerilecek figüre yakın ünlü kişilerin taklidi yapılıyor. Bu kişiler yerilecek kişi ile ilgili acımasız şakalar yapıyorlar.

Örneğin, Freddie Mercury’nin konuk olduğu bölümde Prenses Diana, David Bowie ve Kurt Cobain bulunuyor. Bu üç isim Freddie Mercury hakkında şakalar yapıyor ve bölümün sonunda Freddie Mercury son sözleri söylüyor.

Mükemmel bir stand up serisi olan Historical Roasts, kara mizah sevenler için eşsiz bir program.

Historical Roasts (2019)
Oyuncular: Jeff Ross, Bob Saget, James Adomian, Rachel Feinstein, Jerry Minor, Ayden Mayeri, Jaleel White, Natasha Leggero

The Break with Michelle Wolf

The Break with Michelle Wolf

Harika bir komedi programı olan The Break with Michelle Wolf, stüdyo konukları ile canlı olarak gerçekleştirdiği sekansların haricinde önceden oluşturulmuş skeçler ile seyircileri güldürmeyi planlıyor. Hazırlanan içeriklerde daha çok gündelik konulara değinen Wolf, kendine has vurdumduymazlığı ve sivri diliyle çeşitli kimseleri eleştiriyor.

Oldukça ünlü ve başarılı komedyenleri programlarına konuk olarak alan Michelle Wolf şüphesiz Netflix Türkiye’de yer alan en iyi stand up dizilerinden birisini seyirciyle buluşturuyor.

The Break with Michelle Wolf (2018)
Oyuncular: Michelle Wolf

Schulz Saves America

Schulz Saves America

Ünlü komedyen Andrew Schulz tarafından sunulan dört bölümlük stand up dizisi Schulz Saves America, ABD ve dış politika ile ilgilenen komedi düşkünlerini oldukça sevindirecek bir program. Çünkü dizide Amerika’nın yaşadığı çeşitli sorunlar komik bir dille ele alınıyor.

Pandemi, ırkçılık, siyaset, komplo teorileri ve daha farklı konuların da ele alındığı Schulz Saves America, yaklaşık bir saat süren mükemmel bir stand up gösterisi olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bu konulardan herhangi bir ilginizi çekiyorsa, gülmeye bol bol ihtiyacımızın olduğu bu günlerde Andrew Schulz ve Schulz Saves America’ya bir kulak vermenizi tavsiye ederiz.

Schulz Saves America (2020)
Oyuncular: Andrew Schulz

Norm Macdonald Has a Show

Norm Macdonald Has a Show

Ünlü komedyen Norm Macdonald’ın sunduğu gösteri oldukça ünlü konuklara ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında ünlü oyuncular, başarılı komedyenler, hatta ünlü yargıç Judge Judy bile yer alıyor. Bu konuklarla gerektiğinde son derece ciddi olabilen Macdonald, istediği zamanlarda da oldukça muzip ve şakacı bir hale bürünüyor.

Eğer talk şovları ve stand up gösterilerini seviyorsanız bu iki türü birleştirmiş olan Norm Macdonald Has a Show tam size göre demektir.

Norm Macdonald Has a Show (2018)

Trigger Warning with Killer Mike

Trigger Warning with Killer Mike

Enfes bir komedi belgesel dizisi ile listemize devam ediyoruz. Trigger Warning with Killer Mike, Grammy ödüllü rap sanatçısı Killer Mike’ın birbirinden farklı konuları ele alması üzerinden ilerleyen bir yapıya sahip. Bu konular arasında ırkçılık, stereotipiler, eğitim sistemi ve benzeri unsurlar yer alıyor.

Aynı zamanda bir aktivist de olan Killer Mike’ın bu konuları seçmesi oldukça normal. Toplumu etkileyen bu unsurların bir şekilde düzelmesi gerektiğini düşünen sanatçı, kendi devrimci fikirlerine de dizide sıklıkla yer veriyor.

Farklı bir kültür öğrenmek ve gülmek istiyorsanız Trigger Warning with Killer Mike sizin için mükemmel bir dizi. Delicesine kahkaha atmasanız bile bolca yeni bilgi öğreneceğinizin ve ufkunuzun açılacağının garantisini veriyoruz.

Trigger Warning with Killer Mike (2019)
Oyuncular: Killer Mike

Bumping Mics with Jeff Ross & Dave Attell

Bumping Mics with Jeff Ross & Dave Attell

Muhteşem iki komedyenle birlikte mükemmel bir hafta sonu geçirmeye ne dersiniz? Bunu gerçek tam olarak gerçek manada sağlayamasak da bu ikilinin bir hafta sonu boyunca yaptığı gösterileri size sunabiliriz. Bumping Mics with Jeff Ross & Dave Attell, bu iki harikulade komedyenin çeşitli konuklar eşliğinde yaptığı 3 bölümlük bir stand up serisi.

Yaklaşık iki saat süren seride bol bol kahkaha atacak ve bu gösteriyi neden daha önce izlemediğinizi düşüneceksiniz. Comedy Central’dan da tanıdığımız ikilinin uyumu size sürükleyici bir 2 saat yaşatacak.

Bumping Mics with Jeff Ross & Dave Attell (2018)
Oyuncular: Jeff Ross, Dave Attell

COMEDIANS of the World

COMEDIANS of the World

Oldukça ilginç bir konsept ile dünyanın dört bir yanından komedyenleri bir çatı altında buluşturan COMEDIANS of the World, en iyi Netflix stand up serileri listemize girmeyi kesinlikle hakkediyor. 13 farklı ülkeden 47 komedyeni konuk eden program herkese en az bir bölümde hitap edecektir diye düşünüyoruz.

İçlerinde ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Meksika, Orta Doğu ülkeleri ve daha nice ülkenin yer aldığı gösteri oldukça farklı mizah anlayışlarını bir arada topluyor. Açık konuşalım, bu dizideki tüm gösterilere hayran kalmayacaksınız. Ancak farklı ülkelere ait mizah kültürlerinin, komedi seven her izleyicinin ilgisini çekeceği kanaatindeyiz.

COMEDIANS of the world (2019)
Oyuncular: Neal Brennan, Chris D'Elia, Nicole Byer, Nick Swardson, DeAnne Smith, Ivan Decker, Dave Merheje, K. Trevor Wilson

Stand Up and Away! with Brian Regan

Stand Up and Away! with Brian Regan

Brian Regan’ın stand up gösterileri ve muhteşem skeçlerini birleştirmiş bir program olan Stand Up and Away! with Brian Regan size kahkahalar attıracak. Çeşitli konularda anlattığı hikayeler ile seyirciyi güldüren Brian Regan daha sonrasında konuyla ilgili çekilmiş bir skeç ile bitirici hamleyi yapıyor.

Size düşen tek şey ayaklarınızı uzatmanız ve bu harika gösterinin tadını çıkarmanız. Bu dizi ile ilgili söyleyebileceğimiz tek kötü şey neden daha fazla bölümünün olmadığı oluyor. Muhteşem bir stand up gösterisi görmek istiyorsanız Stand Up and Away! with Brian Regan tam size göre.

Stand Up and Away! with Brian Regan (2018)
Oyuncular: Brian Regan

The Comedy Lineup

The Comedy Lineup

Listemizin sonlarına gelmişken genç ve yetenekli komedyenler oluşan bir stand up serisi ile karşılaşıyoruz. Umut vadeden farklı kişiliklere ve hikayelere sahip bu komedyenler izleyicileri kısa süren gösteriler sunuyor ve onların takdirini kazanmaya çalışıyor.

Listemiz boyunca gördüğümüz başarılı stand up serilerinin en büyük sorunlarından biri dizilerin kısa sürede bitmesi oldu. Ancak bu sorun The Comedy Lineup açısından bakınca nispeten ortadan kalkmış gibi. İki kısımdan oluşan dizide 16 bölüm yer alıyor. Fakat bu bölümlerin süresi 15 dakika.

Bu genç yetenekler belki de yarının usta komedyenlerine dönüşecekler. Siz bu kişilerle tanışmak için o günü beklemek istemiyorsanız The Comedy Lineup sizleri bekliyor.

The Comedy Lineup (2018)
Oyuncular: Janelle James, Matteo Lane, Aisling Bea, Josh Johnson, Emma Willmann, Max Silvestri, JR De Guzman, Kate Willett

Hasan Minhaj: Vatanseverliğe Giriş 101

Hasan Minhaj: Vatanseverliğe Giriş 101

En iyi Netflix stand up serileri listemizin son sırasında bizleri usta komedyen Hasan Minhaj karşılıyor. Hasan Minhaj: Vatanseverliğe Giriş 101, çeşitli konulardaki küresel haberleri mizahi bir dille seyirciye aktarıyor. Başta bu konular daha çok ABD’yi ilgilendiriyor gibi gözükse de içlerinde tüm dünyayı etkileyen çokça konu da yer alıyor.

Yaklaşık 25-30 dakika süren bölümler ile genel kültürünüzü artırabilir, dünyanın etrafında neler oluyor öğrenebilirsiniz. Hem de bunu eğlenerek yapabilirsiniz.

Hasan Minhaj: Vatanseverliğe Giriş 101 (2018)
Oyuncular: Hasan Minhaj

En İyi Netflix Stand Up Serileri Bu Kadar mı?

İtiraf edelim, stand up serileri Netflix’in en başarılı olduğu kategori değil. Ancak buna rağmen listede saydıklarımızdan çok daha fazla stand up serisine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bunların içinde oldukça beğeneceğinizi düşündüğümüz bazı diziler de yer alıyor. Bunun asıl sebebi yazının başında belirttiğimiz gibi türün diziye pek elverişli olmaması diye düşünüyoruz. İçeriğimizle ilgili yorum yapmak ya da görüşlerinizi belirtmek için bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.