Rehber: Tüm Netflix içeriğine VPN ile nasıl erişeceğinizi öğrenin

Netflix Stand Up Gösterileri: Gülmeye Hazır Olun!

Yazar: Turflix 10 Ocak 2022'de

Hepimizin gülmeye ihtiyacı var. Özellikle içinde bulunduğumuz zor dönemlerde eve tıkanıp kaldık ve bazen umutsuz ya da üzgün hissedebiliyoruz. Üstelik bu duygulara normalden daha sık kapılabiliyoruz. Bu nedenle sizlere neşe getirdik!

Netflix Türkiye’de yer alan en iyi stand-up gösterilerini sizler için listeledik. İçlerinde sizi kahkahaya boğacak, çeşitli konuları sorgulatacak ve farkındalığınızı artıracak 11 gösterinin bulunduğu en iyi Netflix stand-up gösterileri listemizi özenle hazırladık. Netflix dizilerine biraz ara vermek ya da kısa sürecek bir içerik izlemek istiyorsanız, bu listemiz tam size göre.

En İyi Netflix Stand-Up Gösterileri

Başlamadan önce belirtelim, sıralamamızı IMDb puanlarına temel alarak gerçekleştirdik. Ancak tamamen IMDb’ye bağlı kaldığımız da söylenemez. Başarılı bulduğumuz gösterileri sizler için derledik demek doğru olacaktır. Lafı daha da uzatmadan listemize geçelim.

Dave Chappelle: Sticks & Stones

Netflix Stand Up Gösterileri - Dave Chappelle: Sticks & Stones

Önereceğimiz ilk stand-up filmi ya da şovu Dave Chappelle’e ait. Usta komedyen yaklaşık bir saat süren şovda Amerika’da var olan silah kültüründen, opioid krizinden ve çeşitli ünlü skandallarından bahsediyor.

Dave Chappelle yıllardır stand-up sektörünün önde gelen isimlerinden olmasıyla diğer şovlardan farklı bir gösteri izleyeceğimizin bir nevi garantisini veriyor.

Dave Chappelle: Sticks & Stones, muhalif bir bakış açısı ve eğlenceli hikayeleriyle sizleri güldürmek için birebir. Ancak belirtmekte fayda var, gösteride biraz yoğun bir şekilde küfür kullanılıyor. Bu nedenle 18 yaş altı okurlarımıza tavsiye etmiyoruz.

Dave Chappelle: Sticks & Stones (2019)
Yönetmen: Stan Lathan
Oyuncular: Dave Chappelle

Louis C.K.: Hilarious

Louis C.K.: Hilarious

Çoğu insan için stand-up denilince akla gelen ilk 3 isimden biri olan Louis C.K.’in Hilarious isimli gösterisi 2010 yılında seyirciyle buluşmuş. Milwaukee’de yer alan gösteride cinsellik, ebeveynlik ve farklı konulardan bahsediliyor. Seksen küsuru aşkın bir süreye sahip gösteri eleştirmenlerden yüksek not almayı başarıyor.

Louis C.K.: Hilarious aynı Dave Chappelle: Sticks & Stones’da olduğu gibi ağır ve küfür içerikli bir anlatıma sahip. Bu nedenle okurlarımıza hatırlatmak isteriz ki bu gösteri 18 yaş altı izleyiciler için pek uygun sayılmaz.

Louis C.K.: Hilarious (2010)
Yönetmen: Louis C.K.
Oyuncular: Louis C.K.

Bo Burnham: what.

Netflix Stand Up Gösterileri - Bo Burnham: what.

Alternatif ve sıradan olmayan şeyleri sever misiniz? Cevabınız evet ise ve bir stand-up gösterisi arıyorsanız Bo Burnham’dan daha iyi bir seçenek bulmanıza pek imkan yok. Her stand-up komedyeninin kendine has bir üslubu ve anlatış biçimi vardır. Ancak eminiz ki Bo Burnham’ın anlatışını daha önceki hiçbir komedyene benzetemeyeceksiniz.

2013 yılında çıkan Bo Burnham: what., sizi alacak ve başka diyarla götürecek, bunu biliyoruz. Bu nedenle oturun, arkanıza yaslanın ve gösteriyi açın. Su gibi akıp giden 1 saat sonunda “iyi ki bu gösteriyi izlemişim” diyeceğinizi düşünüyoruz.

Eleştirmenlerden de yüksek bir puan almış Bo Burnham: what. herkesin izlemesi gereken bir stand-up gösterisi. Bu nedenle en iyi Netflix stand-up gösterileri listemizde yerini rahatlıkla buluyor.

Bo Burnham: what. (2013)
Yönetmen: Bo Burnham, Christopher Storer
Oyuncular: Bo Burnham

Bill Burr: You People Are All the Same

Bill Burr: You People Are All the Same

En iyi stand-up gösterileri listemizin sıradaki ismi stand-up komedisinin bayrak taşıyanlarından bir başkası olan Bill Burr oluyor. Bill Burr: You People Are All the Same isimli gösterisiyle 2012 yılında ortalığı kasıp kavurmuş olan usta komedyenin gösterisi yaklaşık yetmiş dakika uzunluğunda.

Gösterilerinde gerek seyircilere gerek dış dünyadan şahıslara sataşmayı oldukça seven Burr, You People Are All the Same’de estetik cerrahi, realite TV şovları, “gold digger” kavramı gibi konulardan bahsediyor.

Bu gösteride de oldukça ağır bir dil kullanıldığı belirtmek istiyoruz. Küfürlü konuşmaların bulunduğu bu gösterinin herkese hitap etmeyebileceğini aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Bill Burr: You People Are All the Same (2012)
Yönetmen: Jay Karas
Oyuncular: Bill Burr

Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

Listemizde yer alan ilk gösterisi “what.”’dan sonra tekrar Bo Burnham ile karşılaşıyoruz. Stand-up gösterileri yapmadan önce YouTube videoları üreten komedyen aynı zamanda bir yönetmen. “Eight Grade” isimli filmiyle de tanınan Burnham’ın farklı alanlarda oldukça başarılı projelere imza attığını belirtelim.

Bo Burnham: Make Happy, 2016 yılında çıkmış sıra dışı ve olağanüstü bir stand-up gösterisi. Sadece güldürmekten fazlasını yapan Burnham size hiç alışık olmadığınız bir tecrübe yaşamayı vadediyor. Anlatacaklarını özgün müziklerle harmanlamış olan komedyen diğer gösterisinde olduğu gibi 1 saat boyunca sizi koltuğa kilitleyecek.

Gösterisinde sadece komedi unsurlarını değil düşünmeyi hatta sorgulatmayı başaran Bo Burnham’ı izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bo Burnham: Make Happy (2016)
Yönetmen: Bo Burnham, Chris Storer, Christopher Storer
Oyuncular: Bo Burnham

Ricky Gervais: Humanity

Netflix Stand Up Gösterileri - Ricky Gervais: Humanity

Geçtiğimiz sene Altın Küre’de yaptığı açılış konuşmasıyla ne kadar cesur ve korkusuz olduğunu gösteren Ricky Gervais’nin mükemmel gösterisi Humanity en iyi stand-up gösterileri listemizde yer almayı kesinlikle hakkediyor.

The Office, After Life ve daha onlarca başarılı projeye imza atmış usta isim Humanity’de toplumun alınganlığından, insanların ölümlü olmasından ve ünlülerin hayat biçimlerinden bahsediyor. Kendine has iğneleyici anlatım biçimiyle birçok zümreyi karşısına alan Gervais, bu konudan hiç rahatsız değil gibi gözüküyor.

2018 yılında çıkmış olan Ricky Gervais: Humanity hiç bitmesini istemeyeceğinizi 80 dakikalık bir gösteri. Bu kadar akıcı ve eğlenceli bir gösteri olmasının yanı sıra eleştirmenlerden oldukça yüksek puan toplamış Humanity’yi tüm komedi seven okurlarımıza öneriyoruz. Ancak gösteride küfür olduğunu da hatırlatalım.

Ricky Gervais: Humanity (2018)
Yönetmen: John L. Spencer
Oyuncular: Ricky Gervais

John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

Sıradaki gösterinin biraz daha geniş bir kitleye hitap edeceğini düşünüyoruz. Saturday Night Live’ın da eski yazarlarından olan John Mulaney’nin gösterisi The Comeback Kid tam anlamıyla klasik bir stand-up gösterisi. Evlilik, bebekler ve Bill Clinton’la tanışma hikayesinden bahseden Mulaney size oldukça keyifli bir şov vadediyor.

Yaklaşık altmış dakika süren gösteri 2015 yılında seyirciyle buluşmuş. Yazarlıktan gelen usta kalemi ve komedi becerisinin de kendisini gösterdiği John Mulaney: The Comeback Kid en iyi Netflix stand-up gösterileri listemizin bir diğer filmi oluyor.

John Mulaney: The Comeback Kid (2015)
Yönetmen: Rhys Thomas
Oyuncular: John Mulaney

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

Konuyu açmışken hemen dağıtmak olmaz. İlk gösterisinden sonra oldukça büyük ilgi toplayan ve Radio City’de gerçekleşen bir gösteriyle 2018 yılında sahnelere dönen Mulaney, insanların yaşlandığından, üniversitenin değerinden ve SNL zamanında yaşadığı anılardan bahsediyor.

Büyüleyici atmosferi ve devasa sahnesiyle Radio City’yi kahkahalara boğan komedyen, John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City gösterisiyle sahneyi fazlasıyla doldurmakla kalmayıp izleyicileri kendine hayran bırakıyor.

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City (2018)
Yönetmen: Alex Timbers
Oyuncular: John Mulaney

Kevin Hart: I'm a Grown Little Man

Netflix Stand Up Gösterileri - Kevin Hart: I'm a Grown Little Man

Listemizdeki bir diğer isim Kevin Hart oluyor. 2009 yılında çıkmış olan I’m a Grown Little Man iş hayatı, ırk, aile, arkadaşlar gibi çeşitli konulara değiniyor. Kevin Hart’ın kendine ait üslubu ve anlatım biçimi ile bu konular birleşince ortaya 1 saat süren bir kahkaha şöleni çıkıyor.

Tarih olarak biraz eski olsa da Kevin Hart’ın klasikleşmiş performanslarından biri olan Kevin Hart: I’m a Grown Little Man sizi oldukça eğlendirecektir. Ancak yine belirtelim kimilerine göre ağır sayılabilecek bir dil kullanılmış.

Jerry Seinfeld: I'm Telling You for the Last Time

Yavaş yavaş listenin sonuna yaklaşırken bir başka usta isim bizleri karşılıyor. Seinfeld’in yıldızı Jerry Seinfeld’in 1998 yılına ait gösterisi I’m Telling You for the Last Time, dizinin neden bu kadar başarılı ve komik olduğunu gösterir bir belge niteliğinde izleyicilerle buluşuyor. Tüm biletlerin satıldığı bu gösteri yaklaşık yetmiş dakika sürüyor.

Jerry Seinfeld’e özgü anlatım ve esprileri seyirciye sunan Jerry Seinfeld: I’m Telling You fort he Last Time, nostalji yapmak isteyenler için çok iyi bir seçenek.

Jerry Seinfeld: I'm Telling You for the Last Time (1998)
Yönetmen: Marty Callner
Oyuncular: Jerry Seinfeld

ADAM SANDLER 100% FRESH

ADAM SANDLER 100% FRESH

Yıllardır tartışılan mizah anlayışıyla Adam Sandler, en iyi Netflix stand-up gösterileri listemizdeki son isim oluyor. Çeşitli gösterilerinden görüntüler sunan ADAM SANDLER %100 FRESH yaklaşık seksen dakika sürüyor. Ayrıca bazı esprilerini şarkılaştırarak sunan Sandler, yılların getirdiği deneyimi bu filmde de konuşturmuş gibi gözüküyor.

2018 yılında çıkmış olan gösteri, Adam Sandler sevmeyen izleyicilerden bazılarının bile hoşuna gidiyor. Sizin de izlemenizi tavsiye ediyoruz.

ADAM SANDLER 100% FRESH (2018)
Yönetmen: Steve Brill
Oyuncular: Adam Sandler

Netflix Stand-Up Gösterileri Bu Kadar mı?

Netflix Türkiye Rehberi TURFLIX olarak hazırladığımız en iyi Netflix stand-up gösterileri listesi burada son bulsa da Netflix’de yer alan daha fazla stand-up gösterisi bulunuyor. Biz en iyi olduklarını düşündüğümüz gösterileri sizler için derledik. Listeyle ilgili yorum yapmak için bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.