Rehber: Tüm Netflix içeriğine VPN ile nasıl erişeceğinizi öğrenin

Netflix Reality Şovları: Kurgu ve Gerçekliğin Armonisi

Yazar Turflix
Güncelleme Tarihi: 16 Ocak, 2021

Kim sevmez ki reality şovlarını? Gerçeklik ve kurguyu birbirine katan bu şovlar herkes için bir parça barındırır içlerinde. Ben hiç sevmiyorum diyen kişiler bile bazen oturur ve kendisini reality şov izlerken bulur. Çünkü her insanın dinlenmek için bir şey düşünmeksizin kendisini kaptıracak bir eylemde bulunması gerekir. Bu iş için de reality şov izlemek oldukça iyi bir seçenektir.

Biz de Netflix Türkiye Rehberi TURFLIX olarak sizler için en iyi Netflix reality şovlarını topladık ve listeledik. Eğer reality şov bana göre değil diyorsanız bile listemize bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Ancak hala bu görüşten vazgeçmediyseniz sizleri dizilere yönlendiriyoruz.

En İyi Netflix Reality Şovları

Listemizi her defasında olduğu gibi IMDb puanını esas alarak oluşturduk. Ancak tamamen o puanlamaya bağlı kaldığımız söylenemez. Ayrıca listede toplumun her kesiminin ilgisini çekecek farklı programlara değinmeye çalıştık. Lafı daha da uzatmadan listemize başlayalım.

Queer Eye

Queer Eye

Listemizdeki ilk reality şov Queer Eye. Bu şov, eşcinsel olan beş kişilik bir ekibin heteroseksüel erkekleri baştan yaratması üzerine kurulu diyebiliriz. Peki bu ne demek?

Ekip, üstünde çalışılacak kişinin dış görünüşünü, kıyafetlerini, saçını, kültürünü ve daha nicelerini değiştirmek ve baştan yaratmak amacında. Ekipte yer alan üyelerin özel bir adı da var. Fab Five.

Toplumsal ve kültürel açıdan izleyicilere oldukça fazla şey katabilecek bir şov Queer Eye. Eğer reality şovları seviyorsanız kesinlikle bir göz atın deriz.

Oyuncular: Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, Jonathan Van Ness

Büyük Tasarımlar

Büyük Tasarımlar - En İyi Netflix Reality Şovları

Listemizin ikinci sırasında adından ne olduğu oldukça anlaşılan bir program yer alıyor. Büyük Tasarımlar. Oldukça ilginç ve devasa bina tasarımlarının bulunduğu bu program hem zaman geçirmek hem de mimariye dair bilgiler öğrenmek için inanılmaz bir seçenek.

Dizinin bir bölümünü açtığınız anda adeta bağımlısı haline geliyorsunuz. Saatlerce hareket etmeden tasarım ve inşaat izleyebileceğiniz bu reality şovun sizi oldukça eğlendireceğine ve rahatlatacağına eminiz. Özellikle tasarım ve mimari seviyorsanız, sunuculuğun Kevin McCloud’ın yaptığı Büyük Tasarımlar’a bir göz atın deriz.

Oyuncular: Kevin McCloud

Haunted

Haunted

Sırada bir korku şovu var. Haunted isimli reality şovda katılımcılar, geçmiş zamanlarda başlarından geçmiş korkunç hikayeleri aile üyeleri ve arkadaşlarına anlatıyor. Buna ek olarak Haunted ekibi bu olayları program için canlandırıyor.

Bu canlandırmalar sonucu kan dondurucu ve tüyler ürpertici hikayeler tekrar hayat buluyor ve yaratılıyor. Eğer korkmak istiyorsanız ve bir reality şov arıyorsanız, Haunted kesinlikle ilk tercihiniz olmalı. Bir kez daha hatırlatalım, dizide geçen tüm hikayeler gerçek ve bizzat olayı yaşanan kişiler tarafından anlatılıyor. Hızlıca korkan biriyseniz yalnız izlemenizi hiç tavsiye etmiyoruz.

Japanese Style Originator

Japanese Style Originator - En İyi Netflix Reality Şovları

Gelelim listemizin dördüncü sırasına. Japonya’yı, Japonları ve Japon kültürünü sever misiniz? Eğer cevabınız evet ise sizler için mükemmel bir program önerimiz var.

Japanese Style Originator, Japonya ve Japonlara ait kültürel ögeler hakkında oldukça detaylı bilgiler veren bir reality şov. Japon yemekleri, Japon nesneleri, genel kültürleri, Japon sanatı ve daha nice gelenekler hakkında bilgi almak için harika bir program.

Ayrıca Japon Style Originator’da bu kültür ve gelenekleri sürdüren insanları da görme şansımız oluyor. Yüzlerce yıllık bu bilgileri doğrudan sahiplerinden duymak ve görmek harika bir deneyim. İzleyicilerin ufkunu açan bu inanılmaz programı tüm okurlarımıza tavsiye ediyoruz.

Oyuncular: Takeo Chii, Hisako Manda, Takahiro Azuma, Kazuya Masuda

Somebody Feed Phil

Somebody Feed Phil

Hazır yemek demişken konuyu kapatmadan bir program daha önermeliyiz. Somebody Feed Phil, "Everybody Loves Raymond" isimli şovun da yaratıcısı olan Phil Rosenthal tarafından sunulan mükemmel bir yemek şovu.

Dünyanın çeşitli noktalarındaki büyük şehirleri gezen Phil, o bölgenin yöresel lezzetlerini kovalıyor ve öğrendiklerini seyirciye aktarıyor. Şu anda Netflix’te 4 sezonu bulunan şovu yemek tutkunlarının kesinlikle izlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca farklı ülkelere ait yemekleri görmek istiyorsanız da Somebody Feed Phil sizin için biçilmiş kaftan.

Oyuncular: Philip Rosenthal

RuPaul’s Drag Race

RuPaul’s Drag Race - En İyi Netflix Reality Şovları

En iyi Netflix reality şovları listemizde sıradaki program RuPaul’s Drag Race oluyor. Bu programa geçmeden önce “drag” kültüründen bahsetmek iyi olacaktır.

Drag queen, eğlence veya moda amacıyla, genellikle abartılı feminen tavırlar ve toplumsal kadın rolleri benimseyen ve kadın kıyafeti giyen kişilere denir. Drag queen kişilikler genellikle erkekler tarafından yaratıldığını da belirtelim. Ülkemizde buna en iyi örnek yakın zamanlarda kaybettiğimiz Seyfi Dursunoğlu yani Huysuz Virjin’dir.

Peki bu şovda ne anlatılıyor? Aynı ülkemizde Seyfi Dursunoğlu’nun olduğu gibi ABD’de oldukça ünlü bir drag queen RuPaul. RuPaul’s Drag Race’de ise yarışmacılar büyük para ödülü ve “Amerika’nın Sıradaki Drag Süperstar’ı” unvanını elde edebilmek için yarışıyor

IMDb puanı oldukça yüksek olan bu yarışma programında ayrıca oldukça ünlü konuklar da yer alıyor.

Impractical Jokers

Impractical Jokers

En iyi Netflix reality şovları listesi yapılır da içine komedi koyulmaz mı? Koyulur tabii ki. Impractical Jokers, dört çok yakın arkadaşın birbirlerine çeşitli meydan okumalar sunmasını temel alıyor. Bu meydan okumaları başarıyla yerine getirenler için şov orada bitiyor. Ancak başarısız olanlar büyük bir cezaya maruz kalıyor.

Dizinin ilk bölümünden bir örnekle bu meydan okumaların zihninizde daha iyi canlanacağını düşünüyoruz. Dört arkadaş, ellerinde onlarca kurşun kalem ile Brooklyn’de yer alan bir markete gidiyor. Sırayla yarışarak marketin içindeki insanların çantasına, cebine hatta saçına kurşun kalem bırakmaya çalışıyorlar. En fazla kurşun kalemi bırakan kazanıyor. Daha da önemlisi en az kurşun kalem bırakan kaybediyor.

Diziye sıcak bakmıyor olabilirsiniz. Ancak emin olun ki dizideki komedyenler işlerinde oldukça iyi ve sizi hiç beklemediğiniz zamanlarda güldürmeyi başarıyorlar. Kesinlikle ama kesinlikle bir göz atın diyor ve sıradaki önerimize geçiyoruz.

Oyuncular: Joe Gatto, James Murray, Brian Quinn, Sal Vulcano

Comedians in Cars Getting Coffee

En İyi Netflix Reality Şovları - Comedians in Cars Getting Coffee

Jerry Seinfeld tarafından sunulan Comedians in Cars Getting Coffee, her bölüm farklı bir arabayla ve farklı bir ünlü komedyen konuk ile yapılan talk show olarak özetlenebilir. Jerry Seinfeld’in arabaları tanıtmasıyla başlayan bölümlerde konuklar ile çeşitli konularda sohbet ediliyor.

Ünlü konuklar demişken birkaç isim saymak istiyoruz. Barrack Obama, Eddie Murphy, Ricky Gervais ve daha nice başarılı komedyen bu programda yerini alıyor. Arabalara ilgi duyuyorsanız ve her insan gibi gülmeyi seviyorsanız bu programa kesinlikle bakın. Comedians in Cars Getting Coffee en sevdiğiniz talk show programına dönüşebilir.

Oyuncular: Jerry Seinfeld

David Letterman ile Sıradaki Konuğum

David Letterman ile Sıradaki Konuğum

Bir başka talk show da David Letterman tarafından sunulan Sıradaki Konuğum oluyor. Dünyaca ünlü isimleri programına konuk alan David Letterman aynı zamanda merak ettiği yerleri geziyor. Yaptığı röportajlar ile ünlülerin hiç görmediğiniz yanlarını ortaya çıkaran efsanevi sunucu yaklaşık bir saat süren bölümlerle sizleri karşılıyor.

Eğer izleyecek bir talk show arıyorsanız ve Comedians in Cars Getting Coffee’yi bitirdeyseniz, David Letterman ile Sıradaki Konuğum sizin için harika bir tercih olacaktır. Comedians in Cars Getting Coffee’yi bitirmediyseniz de harika bir tercih olacaktır. Tavsiye ediyoruz.

Oyuncular: David Letterman, Kim Kardashian West, Robert Downey Jr., Dave Chappelle, Lizzo, Kanye West, Ellen DeGeneres, Tiffany Haddish

The Toys That Made Us

The Toys That Made Us - En İyi Netflix Reality Şovları

En iyi Netflix reality şovları listemizde son sıraya ulaştık. The Toys That Made Us oldukça ilginç bir program olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın dört bir yanından çıkmış, yıllar boyunca tüm dünyayı etkisi altına almış ve hala etkisi altına almakta olan oyuncakların hikayesini seyircilere aktarıyor.

Oyuncakların ortaya çıkışı, şirketlerin kuruluşu, yıllar içerisinde geçirdikleri değişimler, yükseliş hikayeleri, karşılaştıkları riskler ve daha fazla öyküyü The Toys That Made Us programında bulabilirsiniz. Kim bilir, belki kendi çocukluğunuza ait en sevdiğiniz oyuncağı da görürsünüz. Farklı bir tat arayanlar için kesinlikle öneriyoruz.

En İyi Netflix Reality Şovları Bu Kadar mı?

Hayır, kesinlikle en iyi Netflix reality şovları burada sona ermiyor. Bizim burada saymak ve önermekle bitiremeyeceğimiz kadar reality şovu Netflix platformunda sizleri beklemekte. Ancak toplumun her kesimine hitap edecek bir şeyler barındıran öneriler yaptığımız en iyi Netflix reality şovları listemiz burada bitiyor. Netflix Türkiye Rehberi TURFLIX tarafından oluşturulan bu listeye bir yorum yapmak, öneride bulunmak ya da görüş paylaşmak için bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Önerilen Filmler Tümünü gör

Netflix'e son eklenen en iyi içeriklere dair haftalık bir bülten almak ister misiniz?

Netflix Türkiye'ye son eklenen dizi ve filmleri tanıtan haftalık bültenimize abone olun. Eposta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız, söz.