Rehber: Tüm Netflix içeriğine VPN ile nasıl erişeceğinizi öğrenin

Netflix Mini Dizileri: Tek Sezonluk Keyif Makineleri

Yazar Turflix
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak, 2022

Netflix’in en başarılı olduğu işlerden birisi de mini diziler ve sınırlı yapımlar. Oldukça hızlı bir şekilde izlenebilen bu sürükleyici hikayeler, bir belgesel tadında izleyicilere sunuluyor. Biz de Netflix Türkiye Rehberi TURFLIX olarak, Netflix platformunun oldukça ilginç konuları ele aldığı bu mini dizilerden oluşan bir rehber hazırlamaya karar verdik.

Eğer ben mini dizi sevmem diyenlerdenseniz diğer Netflix dizi ve film önerilerimize göz atabilirsiniz.

En İyi Netflix Mini Dizileri

Her seferinde olduğu gibi en iyi Netflix mini dizileri rehberimizde de dizileri sıralarken IMDb puanlarını temel aldık. Ancak tek kriter olarak da IMDb’yi göz önünde bulundurduk dersek yalan olur. Farklı izleyici gruplarının hoşuna gidebileceğini düşündüğümüz on adet mini dizi ile listemizi oluşturduk. Hadi daha da lafı uzatmadan en iyi Netflix mini dizileri listemize geçelim.

The Queen’s Gambit

The Queen’s Gambit - Netflix Mini Dizileri

İlk sırada bizleri oldukça yakın tarihte seyirciyle buluşmuş bir yapım karşılıyor. The Queen’s Gambit, annesinin ölümünün ardından yetimhaneye gönderilen Beth Harmon’ın hikayesini anlatıyor. Yetimhanede anlaşılıyor ki Beth’in satranç alanında oldukça üstün bir yeteneği var. Bir dönem dizisi de sayılabilecek The Queen’s Gambit, Walter Tevis tarafından kaleme alınmış aynı isimli kitaptan uyarlanılmış.

Dizinin başrolünde Anna Taylor-Joy yer alıyor ve mükemmel bir oyunculuk sergiliyor. 7 bölüm süren bu mini diziyi oldukça beğenerek izleyeceğinizi düşünüyoruz. Eğer karantinada canınız sıkılıyor ve izleyecek yeni bir dizi arıyorsanız The Queen’s Gambit’e mutlaka bakın deriz.

The Queen's Gambit (2020)
Oyuncular: Anya Taylor-Joy, Bill Camp, Marielle Heller, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Harry Melling, Isla Johnston, Christiane Seidel

Unorthodox

Unorthodox - Netflix Mini Dizileri

Listemizin ikinci sırasında bizleri karşılayan dizi Unorthodox oluyor. Unorthodox, Brooklyn’de yaşayan ve kapalı bir grup olan Hasidik Yahudilerin bir üyesi olan Esther’in görücü usulü evlendirilmesi ve eşini sevmemesi üzerine Berlin’e kaçmasıyla başlıyor. Hikayenin devamını anlatmayı çok isterdik ancak sürprizleri bozmamak için burada kesmenin doğru olduğunu düşünüyoruz.

Unorthodox, bir hikayeden çok bir kültürü tanıtıyor seyirciye. Hasidik Yahudiler hakkında hiçbir bilgisi olmayan izleyicilerin bile aklında bir düşünce oluşturmayı başarıyor. Farklı kültürler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, dünyanın en kendine has dini topluluklarından biri olan Hasidik Yahudiler ile ilgili oldukça detaylı bilgileri Unorthodox sayesinde öğrenebilirsiniz.

Dizinin dört bölüm sürmesi de mini dizi tarafını fazlasıyla sergiliyor. Yaklaşık dört saatte, bir film izlermiş gibi izleyebileceğiniz Unorthodox’u tüm okurlarımıza tavsiye ediyoruz.

Unorthodox (2020)
Oyuncular: Shira Haas, Amit Rahav, Jeff Wilbusch, Alex Reid, Ronit Asheri, Delia Mayer, Dina Doronne, David Mandelbaum

Love, Death & Robots

Love, Death & Robots - Netflix Mini Dizileri

En iyi Netflix mini dizileri listemizin üçüncü sırasında bizleri Love, Death & Robots karşılıyor. Burada ufak bir hile yaptığımızı itiraf edelim, Love, Death & Robots tam anlamıyla bir mini dizi sayılmaz. Ancak bölümlerinin oldukça kısa olması ve henüz ikinci sezonunun gelmemesiyle, listemizdeki çoğu diziden daha kısa bir sürede bitirebilirsiniz Love, Death & Robots’u.

Peki bu dizi ne anlatıyor? Dizinin sabit olarak anlattığı bir konu olduğunu söylemek güç ancak neredeyse her bölümünde teknolojiye bir şekilde yer verdiğini söyleyebiliriz. Bu kendini bazen robotlar aracılığıyla gösterirken bazen ilginç makineler ile gösterebiliyor. Ayrıca her bölümünün birbirinden bağımsız olması da izlenebilirliği son derece artıran bir başka unsur oluyor.

Eğer canınız bir şey izlemek istiyorsa ve kısa vaktiniz varsa tercihinizi Love, Death & Robots’un bir bölümünü izlemekten yana kullanabilirsiniz. İzlediğiniz bölümleri bile tekrar izleyeceğinizi düşünüyoruz ve Love, Death & Robots’u kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Love, Death & Robots (2019)
Oyuncular: Michael B. Jordan, Elodie Yung, Joe Dempsie, Topher Grace, Mary Elizabeth Winstead, Gary Cole, Samira Wiley, Daisuke Tsuji

Maniac

Maniac - Netflix Mini Dizileri

Listemizin dördüncü sırasında yer alan Maniac’ın başrollerinde Emma Stone ve Jonah Hill yer alıyor. Dizi, annesiyle sorunlar yaşayan bir doktorun ve bir bilgisayarın yürüttüğü ilaç deneyine katılan iki yabancının ilişkisini konu alıyor. Söz konusu ilacın ise oldukça tuhaf bir etkisi var. Yaşadığınız büyük bir travmanın etkilerini yok edebiliyor.

İki oldukça başarılı oyuncunun rol aldığı bu mini dizi 10 bölümden oluşuyor. Her bölümü yaklaşık 30-40 dakika süren Maniac, sadece ikilinin oyunculuğu için bile izlenebilecek bir mini dizi.

Maniac (2018)
Oyuncular: Emma Stone, Jonah Hill, Justin Theroux, Sally Field, Gabriel Byrne, Sonoya Mizuno, Julia Garner, Billy Magnussen

Stateless

Stateless

Sıradaki dizi oldukça yakın bir çıkış tarihine sahip. Stateless, birbirini tanımayan dört farklı insanın hikayesini konu alıyor. Aralarında uçuş görevlisi ve kaçak bir kadın, idamdan kaçmış cesur bir mülteci, skandallarla anılan azimli bir bürokrat ve işinden ayrılmak için uğraşan beyaz yakalı Avustralyalı bir baba göçmenlerin tutulduğu bir gözaltı merkezinde buluşur.

Ortalama elli beş dakika süren 6 bölümden oluşan Stateless, oldukça başarılı bir Avustralya yapımı. Farklı hayat hikayeleri duymak isteyenler için birebir olan bu diziyi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Stateless (2020)
Oyuncular: Yvonne Strahovski, Jai Courtney, Cate Blanchett, Asher Keddie, Fayssal Bazzi, Dominic West

Black Earth Rising

Black Earth Rising

Listemizde ilerlemeye devam ederken bizleri Black Earth Rising karşılıyor.1994 yılında Ruanda’da gerçekleşen yüz binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan soykırımı Afrika’nın gözünden anlatıyor Black Earth Rising. Yaşananlar, soykırımdan canlı olarak kurtulan ve avukat bir kadın tarafından evlat edinilen Kate Ashby’nin gözünden seyirciyi sunuluyor.

Ruanda, Kongo, Fransa ve İngiltere’de geçen dizi, soykırım sonucu ortaya çıkan ve farklı ulusları etkileyen kararları ve sonuçları inceliyor. Böylesine korkunç bir olay hakkında oldukça başarılı bir proje ortaya koyuluyor. Hem oyunculuklar hem çekimleriyle Black Earth Rising, en iyi Netflix mini dizileri listemizde yerini alıyor.

Black Earth Rising (2018)
Oyuncular: Michaela Coel, John Goodman, Abena Ayivor, Noma Dumezweni, Ronald Guttman, Danny Sapani, Harriet Walter, Tyrone Huggins

Alias Grace

Alias Grace

2017 yapımı bir dizi var sırada. Alias Grace isimli mini dizi Margaret Atwood tarafından yazılan romandan uyarlanarak seyirciyle buluşturuluyor. Gerçek hayattan yaşanmış bir olaya da dayanan dizinin konusu, kahya olarak görev aldığı evin sahibi ve patronu Thomas Kinnear ile evdeki bir diğer çalışan Nancy Montgomery’yi öldürme suçuyla yargılanan Grace Marks’ın hikayesi oluyor.

Hapiste geçen yılları sonrasında psikiyatriste gider ve akli bir sorunu olduğu ortaya çıkar. 1800’lü yılların Kanada’sında geçen dizide, kadının işlediği suçun affedilip affedilemeyeceği incelenir.

Oldukça ilginç bir hikayeye sahip bu mini diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. 6 bölümden oluşan Alias Grace’in her bölümü yaklaşık kırk beş dakika sürüyor.

Alias Grace (2017)
Oyuncular: Sarah Gadon, Edward Holcroft, Paul Gross, Anna Paquin, Rebecca Liddiard, Zachary Levi, Kerr Logan, David Cronenberg

Collateral

Collateral - Netflix Mini Dizileri

Sırada bir gerilim dizisi var. Collateral isimli mini dizi ilk olarak 2018 yılında seyirciyle buluşmuş. Dizide bir pizza satıcısının öldürülmesini araştıran Londralı başarılı bir dedektifin, uyuşturucu satıcılarını, kaçaklarını ve hatta gizli ajanları içeren karmaşık bir komployu gözler önüne sermesi konu alınıyor. Çoğu insan öldürülen pizza satıcısının oldukça sıradan bir ölüm olduğunu düşünse de gerçekler tam aksini gösteriyor.

4 bölüm süren bu mini dizi bir hafta sonu oturup koltuktan neredeyse hiç kalkmadan bitirebileceğiniz bir akıcılığa ve sürükleyiciliğe sahip. Bu açıdan İngiliz yapımı Collateral en iyi Netflix mini dizileri listemizde yerini buluyor.

Collateral (2018)
Oyuncular: Carey Mulligan, John Simm, Nicola Walker, Billie Piper, Nathaniel Martello-White, Jeany Spark, Hayley Squires, Ben Miles

Somewhere Between

Somewhere Between - Netflix Mini Dizileri

Listemizde sonlara yaklaşırken 2017 yapımı Somewhere Between bizleri karşılıyor. Gerilim türünde sayabileceğimiz dizi bölgesel bir haber yapımcısının ölümle sona eren haftasını tekrar yaşama ve bir seri katili engelleme fırsatı tanınıyor. Ancak işin kötü bir tarafı vardır. Eğer başarısız olursa kızını sonsuza dek kaybedecektir.

Oldukça sıra dışı bir konuya sahip olan Somewhere Between 10 bölümden oluşuyor. 40-45 dakika arası süren bölümleriyle oldukça hızlı bir şekilde bitirilebilecek bu diziyi tüm okurlarımıza tavsiye ediyoruz.

Somewhere Between (2017)
Oyuncular: Paula Patton, Devon Sawa, JR Bourne, Aria Birch, Catherine Barroll, Samantha Ferris, Imogen Tear, Daniel Bacon

The Family

The Family - Netflix Mini Dizileri

En iyi Netflix mini dizileri listemizin son sırasında bizleri bir belgesel karşılıyor. The Family bir çeşit politik belgesel. İsmi Aile olan gizemli, muhafazakar bir Hristiyan topluluk, dünya çapında gerçekleştirmek istediklerini yapabilmek adına ABD’nin başkenti Washington D.C.’deki gücünü kullanıyor.

Jeff Sharlet'ın "The Family: The Secret Fundamentalism at the Heart of American Power" isimli kitabından esinlenilerek seyirciyle buluşturulan bu dizi, sizi politikanın iç yüzü ve yönetimler hakkında derin düşüncelere daldıracak.

The Family (2019)
Oyuncular: James Cromwell, David Rysdahl, Ben Rosenfield, Zachary Booth

En İyi Netflix Mini Dizileri Bu Kadar mı?

En iyi Netflix mini dizileri listemiz burada sona erse de Netflix mini dizileri burada sona ermiyor. Netflix’in mini dizi konusunda geniş bir arşivi bulunuyor ve bu arşive her geçen gün yeni yapımlar ekleniyor. Biz de Netflix Türkiye Rehberi TURFLIX olarak bu mini diziler arasından en iyilerini sizler için listelemeye çalıştık. Eğer rehber hakkında yorum yapmak isterseniz bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Önerilen Filmler Tümünü gör

Netflix'e son eklenen en iyi içeriklere dair haftalık bir bülten almak ister misiniz?

Netflix Türkiye'ye son eklenen dizi ve filmleri tanıtan haftalık bültenimize abone olun. Eposta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız, söz.