Rehber: Tüm Netflix içeriğine VPN ile nasıl erişeceğinizi öğrenin

Netflix Gizem Filmleri: Sizi Ters Köşeye Yatıracak Filmler

Yazar Turflix
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak, 2022

Biz insanlar sürekli bir şeyler merak ederiz. Bu filmlerde de karşımıza çıkar. Hangi karakterin öleceğini, hangi karakterin yaşayacağını, tüm bunları kimin yaptığını anlamayı bekler, filmin sonu gelene kadar tabiri caizse çatlarız. Biz de bunu bildiğimiz için okurlarımıza mükemmel bir en iyi Netflix gizem filmleri listesi hazırladık. İçlerinde her türden bir parça bulunan gizem filmleri bir yandan size akıcı bir izleniş sunarken diğer yandan ne olacağını öğrenmek için sabırsızlandıracak.

Eğer ki ben öyle filmlere dayanamam, bana vurdulu kırdılı bir aksiyon filmi gerekiyor derseniz şu yazımıza göz atabilirsiniz.

En İyi Netflix Gizem Filmleri

Netflix Türkiye Rehberi olarak hazırladığımız en iyi Netflix gizem filmleri listemizde sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış filmler olduğu gibi pek bilinmeyen ancak son derece başarılı filmler de yer alıyor. Ayrıca hali hazırda Netflix Türkiye’de onlarca gizem filmi yer alıyor. Bu nedenle adil bir liste oluşturabilmek için IMDb puanı yüksek, başarılı filmlerden oluşan bir sıralama yapmaya çalıştık. Bu kadar merak üzerine konuştuktan sonra listemizi daha fazla merak etmemeniz için lafı uzatmayalım. İşte karşınızda en iyi Netflix gizem filmleri.

Zindan Adası

Zindan Adası - En İyi Netflix Gizem Filmleri

Psikiyatrik vakalarla dolu bir adada araştırma yapmak ne kadar zor olabilir? Zindan Adası, iki polis şefinin, akıl hastalarının kaldığı bir hastanede Rachel Solando isimli bir hastanın kaybolmasını araştırmak üzere Shutter Adası isimli bölgeye gidip araştırma yapmasını konu alıyor. Daha sonra gördükleri karşısında şok olan polis şefleri, bu adanın gözüktüğü olmadığının farkına varıyorlar ve sorunun derinine inmeye çalışıyorlar.

Martin Scorsese’nin bu eseri tam anlamıyla bir başyapıt. İçinde çokça gerilim ögesi barındıran Zindan Adası seyirciyi sürekli tetikte bırakıyor. Filmin uzunluğu da yaklaşık iki saat on beş dakika civarlarında.

Zindan Adası (2010)
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Max von Sydow, Michelle Williams, Emily Mortimer, Patricia Clarkson, Jackie Earle Haley

Yedi

Yedi

Bir başka müfettiş filmi olan Yedi, bir seri katilin peşinde düşen iki dedektifin hikayesini anlatıyor. Deneyimli bir dedektif olan William Somerset, yerine atanan dedektif David Mills’le birlikte, son bir görev olarak bu cinayetleri planlayan katilin peşine düşüyor.

Filmdeki katilin cinayetleri arkasında inanılmaz bir felsefe ve düşünce yattığını fark eden dedektifler bir sonraki adım için sürekli hazırlanmaya çalışıyor. Katil, cinayetleri yedi ölümcül günahı temel alarak işliyor. Hristiyanlık dini için oldukça önemli olan bu yedi günah gurur, açgözlülük, şehvet, kıskançlık, oburluk, öfke ve tembellik oluyor.

Akıl almaz bir senaryo, son derece başarılı çekimler ve inanılması güç müzikler ile gerilim unsurunun sürekli zirvede tutulduğu Yedi, şimdiden yeryüzünde çekilmiş en iyi filmlerden biri olarak biliniyor.

Yedi (1995)
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey, R. Lee Ermey, Richard Roundtree, John C. McGinley, Richard Schiff

Guilty

Guilty - En İyi Netflix Gizem Filmleri

Sıradaki film bizleri Amerika kıtasından alıp Asya kıtasına, Hindistan’a götürüyor. Talvar ya da Guilty, gerçek bir hikayeden uyarlanmış ve sıradan Bollywood yapımlarından oldukça farklı. İki kişinin öldürüldüğü bir cinayetin araştırılması filmin konusu oluyor. Polislerin hatasından dolayı cinayet yerindeki onlarca delil hata görüyor ve kayboluyor. Bu nedenle işlenen cinayeti takip etmek ve zanlıları yakalamak son derece zorlaşıyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi sıradan Bollywood yapımlarından fazlasıyla farklı bir yapım olan Guilty, bu yapımlara önyargılı bakan kişileri bile ikna edebilecek kalitede bir gizem filmi. Uzun bir süreye sahip olmasına rağmen filmden kopmayacağınızı da belirtelim. Bu akıcı Hint filmini izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Guilty (2015)
Yönetmen: Meghna Gulzar
Oyuncular: Irrfan Khan, Konkona Sen Sharma, Neeraj Kabi, Sohum Shah, Atul Kumar, Gajraj Rao, Prakash Belawadi, Shishir Sharma

Prestij

Prestij

En iyi Netflix gizem filmleri listemizin sıradaki ismi türünde efsaneler arasında sayılabilecek olan Prestij oluyor. İki inanılmaz başarılı sihirbazın birbirini alt edecek yollar aradığı Prestij, aynı seviyede inanılmaz oyunculara sahip. Bu birbirinin sırrını açığa çıkarmaya çalışan iki sihirbaz, gittikçe daha da tehlikeli hale gelen gösteriler ve numaralara kalkınmaya başlar.

Nolan tarafından yönetilmiş Prestij, her insanın izlemesi gereken nitelikte bir eser oluyor. Eğer şimdiye kadar izlemediyseniz kesinlikle izlemenizi önerdiğimiz bu eserin IMDb puanı da bizi doğruluyor. 8.5 puan ile listemizin en yüksek puanlı filmleri arasında yerini alıyor.

Prestij (2006)
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Piper Perabo, Rebecca Hall, Scarlett Johansson, Samantha Mahurin, David Bowie

Zodiac

Zodiac - En İyi Netflix Gizem Filmleri

Gerçek bir öyküden uyarlanan filmler her zaman daha çok sevilmiştir. İnsanların bu tarz senaryoları daha da izleyesi gelir, hikayeyi daha fazla benimserler. Bu nedenle listemizdeki sıradaki isim de gerçek bir olaydan esinlenilmiş olan Zodiac.

San Francisco’da bir seri katil, işlediği her cinayet sonrasında, şifreli mesajlar ve çeşitli mektuplar aracılığıyla polis ile adeta alay etmekte ve onları küçük düşürmektedir. Bir karikatürist, bir gazeteci ve iki polisten oluşan bir ekip, bu katili yakalamak için canını dişine takar. Ancak ulaşabildikleri son nokta katilin gerçekleştirdiği cinayetlerin adımlarını tekrar edebilmek olur.

Filmin oyunculukları gerçekten çok başarılı. Sadece oyuncu kadrosuna bakılarak bile izlenebilecek Zodiac, izleyiciye gerilim ve gizem dolu bir film vadediyor.

Zodiac (2007)
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr., Anthony Edwards, Brian Cox, Elias Koteas, Donal Logue, John Carroll Lynch

Cinayet Süsü

Cinayet Süsü

Gizem filmleri hep gerilim barındıracak diye bir şart yok fikriyle yola çıkılmış bir Türk filmiyle listemize devam ediyoruz. Ali Atay tarafından çekilmiş olan Cinayet Süsü, gerilim barındırmamasına rağmen bir seri katilin araştırılmasını konu alıyor. Bu gizemli katil, işlediği cinayetlerin ardından hiçbir delil ve ipucu bırakmıyor.

Bu oldukça zorlu davanın çözülmesinin gittikçe güçleştiğini anlayan Emniyet Genel Müdürü, ABD’de görevde bulunmuş Dizdar Koşu isimli dedektifi ekibe atar. Bu tuhaf cinayetlerin çözülmesine yardımı dokunacağı düşünülen dedektifle birlikte işler daha da ilginçleşir.

Toplumumuzun mizah anlayışına uygun şakalar barındıran komedi ve gizem filmi Cinayet Süsü, Ölümlü Dünya ile benzer kalitelerde bir eser. Böyle Türk filmleri görmek bizleri her zaman sevindiriyor diyor ve sıradaki filme geçiyoruz.

Cinayet Süsü (2019)
Yönetmen: Ali Atay
Oyuncular: Uğur Yücel, Binnur Kaya, Cengiz Bozkurt, Feyyaz Yiğit, Mert Denizmen

Da Vinci Şifresi

Da Vinci Şifresi - En İyi Netflix Gizem Filmleri

Dan Brown’ın aynı isimli romanından esinlenilmiş olan Da Vinci Şifresi, Robert Langdon isimli bir Harvard profesörü ve kriptoloji uzmanının kendisini bir anda oldukça gizemli bir cinayeti çözerken bulmasını ele alır. Louvre müzesinin koleksiyon yöneticisinin öldürüldüğü bu cinayet Da Vinci’nin eserleriyle bir şekilde ilişkilidir. Torunu Sophie’yle birlikte bu gizemi çözmeye çalışan profesörü büyük yalanlar ve sırlar beklemektedir.

Güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip Da Vinci Şifresi, büyük sükse yapan kitaptan hemen sonra senaryolaştırılmış ve izleyiciyle buluşturulmuştur.

Da Vinci Şifresi (2006)
Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Tom Hanks, Audrey Tautou, Ian McKellen, Jean Reno, Paul Bettany, Alfred Molina, Jürgen Prochnow, Jean-Yves Berteloot

Dokuzuncu Kapı

Dokuzuncu Kapı

1999 yapımı Dokuzuncu Kapı, usta yönetmen Roman Polanski tarafından yönetilmiş bir korku ve gizem hikayesi. Dean Corso isimli bir araştırmacı, zengin koleksiyoncular için ender bulunan kitapları araştırmaktadır. Bu çok değerli kitapları araştırırken kullandığı kültürel birikim ve ilkeleri bazen başına dert olabilecek seviyededir.

Nitekim, Boris Balkan isimli bir kitapseverin satanik ayetlerle ilgili bir kitap araması ve Corso’ya ulaşması hikayenin kırılma noktasıdır. Kendisini doğaüstü güçler, cinayet, ikiyüzlülük ve korku dolu bir ortam içerisinde bulan Corso için macera daha yeni başlamaktadır.

Başrolünde Johnny Depp’in muhteşem oyunculuğunu sergilediği Dokuzuncu Kapı, çoğu izleyici için gözden kaçmış bir film. Eğer siz de bu izleyicilerdenseniz Dokuzuncu Kapı’yı izleme listenize ekleyin deriz.

Dokuzuncu Kapı (1999)
Yönetmen: Roman Polański
Oyuncular: Johnny Depp, Frank Langella, Lena Olin, Emmanuelle Seigner, Barbara Jefford, Jack Taylor, José López Rodero, Tony Amoni

Görünmeyen Misafir

Görünmeyen Misafir - En İyi Netflix Gizem Filmleri

Listemizin son filmi olan Görünmeyen Misafir, İspanyol yapımı bir gerilim ve gizem filmi olarak karşımıza çıkıyor. Film, kariyer basamaklarını hızla çıkan evli bir iş adamı Adrian Doria’nın, fotoğrafçı sevgilisi Laura’yı öldürmekle suçlanması üzerine hayatının tamamıyla değişmesini konu alıyor. Bu cinayette bir şüpheli olarak sayılmasına anlam veremeyen Adrian, ünlü bir avukat olan Virginia Goodman ile çalışmaya başlıyor.

Adrian hikayeyi Virginia’ya anlattığı anda birtakım tutarsızlıklar sezen avukat, hikayeyle ilgili gerçeklerin ortaya çıkması için çabalıyor. Bu iki saatlik macera izleyiciyi ekran karşısına kilitliyor.

Görünmeyen Misafir (2016)
Yönetmen: Oriol Paulo
Oyuncular: Mario Casas, Ana Wagener, José Coronado, Bárbara Lennie, Francesc Orella, Paco Tous, David Selvas

En İyi Netflix Gizem Filmleri Bu Kadar mı?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi, listemizdeki dokuz filmden çok daha fazla gizem filmi Netflix Türkiye’de yer alıyor. Aralarından en iyilerini seçmeye çalıştığımız bu en iyi Netflix gizem filmleri listemizde görmek istediğiniz diğer filmleri belirtmek için sosyal medya üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca farklı kategoriler için oluşturduğumuz diğer dizi ve film rehberlerimize de göz atabilirsiniz.

Önerilen Filmler Tümünü gör

Netflix'e son eklenen en iyi içeriklere dair haftalık bir bülten almak ister misiniz?

Netflix Türkiye'ye son eklenen dizi ve filmleri tanıtan haftalık bültenimize abone olun. Eposta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız, söz.