Netflix Gerilim Dizileri: Gerilimin Zirvesine Yolculuk

Yazar Turflix
Güncelleme Tarihi: 8 Ocak, 2021

İnsanlar gerilim dizilerini neden severler? Çünkü gerçek olmadığını bildikleri için, bu deneyimi yaşayabilecekleri güvenli bir ortam ararlar. Eğer siz de gerilim seviyorsanız sizler için harika bir listemiz var. En iyi Netflix gerilim dizileri listemizi sizler için oluşturduk.

Eğer gerilim dizileri değil de, bana şöyle gülmeli, kahkahalı bişeyler lazım diyorsanız; sizi en iyi Netflix Komedi Dizileri öneri listemize alalım.

En İyi Netflix Gerilim Dizileri

Listemizi oluştururken IMDb puanlarını temel aldık. Ancak sadece IMDb puanlarına bağlı kaldık dersek yalan olur. Listemizdeki dizilerin içinde çok sevdiğimiz ve az bilinen diziler olduğu kadar herkes tarafından sevilen popüler diziler de bulunuyor. Lafı daha da uzatmadan listemize geçelim isterseniz.

Stranger Things

Stranger Things - Netflix Gerilim Dizileri

Listemizin ilk sırasında dünyada olay yaratmış ve ilk olarak 2016 yılında seyirciyle buluşmuş olan Stranger Things var. 1980’lerde Indiana eyaletinin kurgusal bir kentinde geçen dizi, küçük bir çocuğun doğaüstü olayların ışığında ortadan kaybolmasını konu alıyor.

Kaybolan küçük çocuğu arayan üç arkadaşın ve onlara yardım eden telekinetik güçlere sahip bir kızın hikayesi de dizide işleniyor.

Dizinin şimdiye kadar çekilmiş 3 sezonu bulunuyor. Ancak 4. sezonun da geleceği düşünülüyor. Fantastik gerilim dizisi Stranger Things, en iyi Netflix gerilim dizileri listemizdeki ilk dizi tavsiyemiz oluyor.

Oyuncular: Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhard, Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Noah Schnapp, Sadie Sink

Ozark

Netflix Gerilim Dizileri: Ozark

Gerilim dizileri arasında ikinci önereceğimiz yapım olan Ozark, Chicago banliyösünde yaşayan bir aile babasının, Meksika’nın en büyük kartellerinden biriyle yolunun kesişmesini konu alıyor. Marty Bryde isimli karakterin sahip olduğu Finans ve Danışmanlık şirketi devasa büyüklükteki bir kartelin para aklama işlerini yapıyor.

Ancak bir gün işler karışıyor ve Bryde, ailesini de alıp Ozark Platosu olarak da isimlendirilen Güney Missouri’de kendine yeni bir hayat kurmaya çalışıyor. Kartelden kaçmak düşünüldüğü kadar basit olmadığı için Bryde ailesinin macera dolu serüveni daha yeni başlıyor.

Başrolünde Jason Bateman’in oynadığı Ozark oldukça heyecanlı bir hikayeye sahip. Bir göz atmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Oyuncular: Jason Bateman, Laura Linney, Sofia Hublitz, Skylar Gaertner, Jason Butler Harner, Esai Morales, Peter Mullan, Lisa Emery

Orphan Black

Orphan Black - Netflix Gerilim Dizileri

Listemizin üçüncü sırasında yer alan Orphan Black, ABD-Kanada ortak yapımı bir gerilim ve bilimkurgu dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Karakterimiz Sarah, kendisine tıpatıp benzeyen birinin ölümünü gördükten sonra ölen kişinin kimliğine bürünmeye karar veriyor. Ancak onu bekleyen hayat hakkında hiçbir bilgisi olmadığından yaşayacakları hiç aklına geldiği gibi olmuyor.

Tatiana Maslany’nin akıl almaz performansı Orphan Black’i bambaşka bir yere koyuyor. Yedi farklı rolü aynı anda canlandıran Maslany’nin pek çok ödülü bulunuyor. 2013 yılında yayın hayatına başlayan ve tam 5 sezon süren dizinin bölümleri 45 dakika sürüyor.

Oldukça ilginç bir konuya sahip diziyi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Özellikle sıradan hikayelerden bıktıysanız Orphan Black size ilaç gibi gelecektir.

Oyuncular: Tatiana Maslany, Jordan Gavaris, Maria Doyle Kennedy, Kristian Bruun, Kevin Hanchard, Skyler Wexler, Josh Vokey, Ari Millen

The Originals

The Originals

En iyi Netflix gerilim dizileri listemizde sıradaki dizi özellikle The Vampire Diaries hayranlarını oldukça heyecanlandıracak. The Vampire Diaries’in kardeş dizisi olarak sayılan, kitaptan uyarlanmış The Originals, New Orleans’a taşınan Mikaelson ailesinin şehri yeniden ele geçirmek için verdiği mücadeleyi anlatır. Bu yolda cadılarla iş birliği yapan aile, hakimiyeti eline almakta kararlıdır.

2013 senesinde ilk olarak çıkış yapan The Originals  kadrosunda Joseph Morgan Claire Holt ve Daniel Gillies gibi isimler yer alıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, The Vampire Diaries hayranıysanız kesinlikle beğenceğiniz bu diziyi izlemenizi öneriyoruz.

Oyuncular: Joseph Morgan, Daniel Gillies, Phoebe Tonkin, Charles Michael Davis, Leah Pipes, Danielle Campbell, Claire Holt, Steven Krueger

Tabula Rasa

Tabula Rasa

Tabula Rasa. Boş levha. John Locke tarafından ortaya atılan bu teori, insanların doğuşta beyninde herhangi bir bilgiye sahip olmadığını, yıllar geçtikçe ve bebek büyüdükçe çevresindeki olaylara dayanarak bir şeyler öğrendiğini savunur. Kısaca bu teoriye göre doğduğumuzda beynimiz bomboş bir levha gibidir.

Dizide de buna benzer bir konu işleniyor. Annemie D’Haeze bir trafik kazası geçirir ve hafızasını kaybeder. Daha sonra bir kliniğe yatırılan karakterimiz bir dedektif tarafından ziyaret edilir. Ancak tahmin edildiği gibi ziyaret kaza geçiren karakterimiz için değil, en son Annemie’nin yanında görülen ve kaybolan Thomas için gerçekleşir. Annemie, Thomas’ın bulunması için zihnini zorlar ve hafızasını geri getirmeye çalışır.

Oldukça başarılı bir isme ve hoş bir hikayeye sahip Tabula Rasa, en iyi Netflix gerilim dizileri arasında yer almaya hak kazanıyor.

Oyuncular: Veerle Baetens, Stijn Van Opstal, Jeroen Perceval, Hilde Van Mieghem, Gene Bervoets, Peter Van den Begin, Natali Broods

Şubat

Şubat dizi

Listede bulunan sıradaki isim bizim topraklarımızdan. Yönetmen koltuğunda Emin Gürsoy ve Onur Ünlü’nün oturduğu Şubat, televizyon sunucusu olan Yağmur isimli karaktere fazlasıyla hayran olan Şubat isimli bir karakterin aşık olduğu kadına kavuşmaya çalışmasını konu alır. Hayatlarında pek çok kez bir araya gelme fırsatı yakalamış ikilinin farklı dertleri vardır.

Şubat  her geçen an Yağmur’a daha sıkı bağlanırken Yağmur yıllar önce kaybettiği babasının katilini arama çabasındadır. Alican Yücesoy ve Melisa Sözen gibi oyuncuları kadrosunda bulunduran 2012 yapımı Türk yapımı diziyi kesinlikle öneriyoruz.

Oyuncular: Alican Yücesoy, Melisa Sözen, Musa Uzunlar, Serkan Ercan, Özkan Uğur, Ülkü Duru, Tansu Biçer, Nadir Sarıbacak

Sense8

Sense8

Sırada yine ilginç bir konsepte sahip dizi karşımıza çıkıyor. Sense8 isimli dizi esasında 10 bölüm olarak planlansa da bu sınır biraz aşılıyor. Dizide 8 farklı kişinin hayat hikayesinin anlatılıyor. Ancak bu 8 farklı kişi telepati yoluyla birbirlerinin hayatını yaşayabiliyor.

Bu 8 karakter Birleşik Krallık, Seoul, Mumbai, Nairobi, Berlin, Mexico City, San Francisco ve Chicago’da yer alıyor. Bazen bir araya gelmeye çalışıyorlar, bazen de birbirlerini öldürmeye.

Sense8  son zamanlarda yapılmış en kaliteli dizilerden birisi olarka en iyi Netflix gerilim dizileri arasındaki yerini çok rahatlıkla alıyor. Hepinizin izlemesini tavsiye ediyoruz.

Oyuncular: Tuppence Middleton, Brian J. Smith, Bae Doona, Max Riemelt, Naveen Andrews, Daryl Hannah, Freema Agyeman, Terrence Mann

Vis a vis

Vis a vis

Listemizde sıradaki dizi olan Vis a vis, erkek arkadaşına olan körü körüne bağlılığı sonucunda hayatı hiç hayal etmediği yerlere gelen bir kadının hikayesini anlatıyor. Macareno Ferreiro isimli kibar ve saf kadın patronuna aşık olur. Ancak bu onun hayatını tamamen değiştirecektir. O henüz farkında olmasa bile.

Patronunun isteği üzerine zimmetine para geçiren Macarena, kendisini parmaklar ardında, Cruz del Sur hapishanesinde bulur. Böyle bir ortama hiç alışık olmayan Macarena’yı oldukça zorlu zamanlar beklemektedir. Hem de hapis cezası aldığı 7 yıl boyunca.

İspanyol yapımı dizi Vis a vis, La Casa de Papel sevenlerin oldukça hoşuna gidecektir. Ancak sizlerin de hoşuna gideceğine yürekten inanıyoruz.

Oyuncular: Najwa Nimri, Maggie Civantos, Itziar Castro, David Ostrosky, Lucas Ferraro, Ana María Picchio, Isabel Naveira, Lisi Linder

The Rain

The Rain

Listemizin son sıralarına yaklaştığımızda bizi karşılayan bir diğer dizi The Rain oluyor. İskandinav yapımı dizide yağmur yoluyla bulaşan bir virüs, İskandinav nüfusunu tehdit ediyor ve kelimenin tam anlamıyla yok etmeye başlıyor. Aradan belli bir zaman geçtikten sonra kurtulan iki kardeş diğer kurtulanların arasına katılıyor ve kendilerine güvenli bir yer arıyorlar. Ayrıca tabii ki sadece güvenli bir yer değil bazı cevaplar da arıyorlar.

2018 yılında seyirciyle buluşmuş olan dizinin 3. sezonu geçtiğimiz sene yayınlanmış. Bu nedenle güncelliğini hala koruduğunu söylemek hiç yanlış olmaz. Eğer İskandinav kültürüne ya da ilginç bir hikayeye merakınız varsa The Rain tam size göre.

Oyuncular: Alba August, Lucas Lynggaard Tønnesen, Mikkel Boe Følsgaard, Lukas Løkken, Sonny Lindberg, Clara Rosager, Natalie Madueño, Evin Ahmad

Designated Survivor

Designated Survivor

Listemizdeki son isim politika ve siyaset sevenler için bulunmaz bir nimet gibi. Fakat diziyi anlatmadan önce bir kavramın üzerinde durmak istiyoruz. Atanmış varis.

Amerikan Anayasası’nda yer alan bilgiye göre, hükümetin tüm kabinesinin aynı anda aynı yerde bulunduğu zamanlar, genellikle bakanlardan seçilen, bir kişi gizli servis ekipleriyle korunan bir odada bekler. Olası bir kaza ya da saldırı durumunda tüm kabinenin hayatını kaybetmesi halinde atanmış varis ülkenin yeni başkanı olarak göreve başlar.

Designated Survivor tam olarak bu konuyu ele alıyor. Düşük seviyeli bir kabine üyesi olan Tom Kirkman kendini bir anda ABD Başkanı olarak göreve başlar. Ne yapacağı konusunda hiçbir fikri olmayan Kirkman’ı oldukça zorlu bir serüven beklemektedir.

Eğer siyasete ilginiz varsa Designated Survivor’ı kaçırmayın deriz.

Oyuncular: Kiefer Sutherland, Maggie Q, Kal Penn, Adan Canto, Italia Ricci, Anthony Edwards, Julie White, LaMonica Garrett

En İyi Netflix Gerilim Dizileri Bu Kadar mı?

En iyi Netflix gerilim dizileri listemiz burada sona eriyor ancak her zaman olduğu gibi Netflix’te yer alan gerilim dizileri bunlarla sınırlı değil. Netflix Türkiye Rehberi TURFLIX olarak sizleri için hazırladığımız bu listeyi beğendiğinizi umuyoruz. Eğer yorum yapmak isterseniz bizlere sosyal medya üzerinde ulaşabilirsiniz.

Netflix'e son eklenen en iyi içeriklere dair haftalık bir bülten almak ister misiniz?

Netflix Türkiye'ye son eklenen dizi ve filmleri tanıtan haftalık bültenimize abone olun. Eposta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız, söz.