Rehber: Tüm Netflix içeriğine VPN ile nasıl erişeceğinizi öğrenin
Rehber: Tüm Netflix içeriğine VPN ile nasıl erişeceğinizi öğrenin

Netflix Drama Filmleri: Duygu Yoğunluğu Yaşatan Filmler

Yazar: Turflix 10 Ocak 2022'de

Drama, diğer türleri de içine alabilecek bir türdür. Hatta sinemanın en geniş türüdür bile denebilir. Bir drama filminde komedi unsurları öne çıkarken diğer drama filminde polisiye filmlerine ait unsurlar görülebilir. Ancak başarılı drama filmlerinin ortak bir özelliği vardır. Bir oyuncunun karakterini mükemmele yakın canlandırdığı drama filmleri izleyiciye olağanüstü hikayeler sunar. Biz de tüm bunlara dayanarak sizlere muhteşem hikayeler sunucak en iyi Netflix drama filmlerini listelemek istedik.

Ben uğraşamam karakter bütünlüğüyle, bana şöyle güzel bir komedi filmi lazım derseniz de sizi şöyle davet edelim.

En İyi Netflix Drama Filmleri

Karakterlerin ve hikayenin en ön planda olduğu drama filmleri izleyiciyi filmin içerisinde hissettirir. Filmin büyüsüne kapılmış izleyici, artık bir izleyiciden daha fazlasıdır. Karakterle yeri geldiğinde kendini özdeşleştirir yeri geldiğinde bir tanıdığı gibi düşünebilir. Bazen de bunların hiçbirini yapmaz ama hikayenin akıcılığına kendini bırakır.

Tüm bu duyguları yaşatabilecek drama filmlerini listemize eklerken IMDb puanlarını yani diğer seyircilerin ve eleştirmenlerin görüşlerini göz önünde bulundurduk. Lafı daha da uzatmadan olabildiğince çeşitli tutmaya çalıştığımız listemize geçelim. Sizin için seçtiğimiz drama filmleri karşınızda.

Dövüşçü

Dövüşçü - En İyi Netflix Drama Filmleri

Karakterler ve dolayısıyla oyuncular çok önemlidir demiştik drama filmlerinde. Bu nedenle listemizdeki çoğu filmde tanıdığımız usta isimler rol alıyor. Tabii ki bunların arasında Dövüşçü de yer alıyor.

Gerçek bir olaydan esinlenerek yazılmış bir hikayeye sahip olan Dövüşçü, iki kardeş arasında geçen bir öyküyü ele alıyor. Bu kardeşler dağılmış olan ailelerini tüm engellere rağmen birleştirmeye çalışıyor. Kardeşlerden biri olan Dicky Ecklund, son derece başarılı bir boksördür. Ancak yeteneğini ve zamanını boşa harcamış olan Dicky isteklerini gerçekleştirememiştir.

Kendisinin başaramadıklarını kardeşinin başarması için uğraşmış ve üvey kardeşi Mickey’ye bir eğitmen olmuştur. Mickey’nin boks kariyerinde onu önemli karar anları beklemektedir.

Dövüşçü (2010)
Yönetmen: David O. Russell
Oyuncular: Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams, Melissa Leo, Jack McGee, Melissa McMeekin, Bianca Hunter, Erica McDermott

Sosyal Ağ

Sosyal Ağ

Facebook’un nasıl kurulduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu film tam olarak da bunu anlatıyor. Dünyaca ünlü teknoloji ve sosyal medya devi Mark Zuckerberg’in Facebook isimli siteyi ve firmayı kurma hikayesinin anlatıldığı Sosyal Ağ en iyi Netflix drama dizileri listemizin ikinci filmi oluyor.

Bir Harvard öğrencisiyken kötü geçirdiği bir akşamın sonunda Mark, kafasını dağıtmak amaçlı “ufak” bir proje geliştiriyor. Kampüs çapında yayılan bu proje ile Mark’ın adını tüm okul duymuş oluyor. Böyle başlayan hikaye daha sonra Facebook’un kurulması ve devamında yaşanan hadiseleri konu alıyor.

Böylesine başarılı bir hikayenin kesinlikle göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Tamamen gerçek olaylar ele alınarak oluşturulan bir film olduğunu belirtmemize gerek bile yok. Listenize eklemenizi öneriyoruz.

Sosyal Ağ (2010)
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake, Armie Hammer, Max Minghella, Josh Pence, Brenda Song, Rashida Jones

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi - En İyi Netflix Drama Filmleri

Benjamin Button’ı çoğu insan bir yerlerden duymuştur. Scott Fitzgerald tarafından ilk olarak 1922’de ele alınan Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi isimli kitaptan geldiğini ise pek az kişi bilmektedir. Bu kitap 2008 yılında ise filme dönüştürülmüştür.

Bilmeyenler için kısa bir özet geçelim. Benjamin Button doğduğunda 70 yaşında bir erkeğin vücuduna sahiptir. Fakat yıllar geçtikçe Benjamin’in suratındaki kırışıklıklar azalmaya, vücudu doğrulmaya ve yaşlılığı daha az gözükmeye başlar. Bunun üzerine Benjamin’in tersine yaşlandığı daha doğrusu gün geçtikçe gençleştiği anlaşılır.

Bu olağanüstü düşüncenin konu edindiği Oscar adaylı Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, David Fincher’ın yönetmenliğiyle buluşunca bambaşka seviyelere yükselmiştir. Her insanın izlemesi gereken filmler arasında olduğunu düşünüyoruz ve sıradaki filmimize geçiyoruz.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (2008)
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Cate Blanchett, Taraji P. Henson, Julia Ormond, Tilda Swinton, Jason Flemyng, Mahershala Ali, Jared Harris

Yerdeki Yıldızlar

Yerdeki Yıldızlar

Hint yapımı Yerdeki Yıldızlar, 8 yaşında ve hayal kurmayı çok seven Ishaan’ın hayatını konu alan bir drama filmidir. Ishaan, sürekli okuldaki diğer arkadaşlarından daha düşük notlar almakta ve onlarla kaynaşamamaktadır. Daha sonra anlaşılacağı üzere Ishaan öğrenme güçlüğü çeken disleksi hastalığına sahip bir çocuktur.

Daha sonra Ishaan yatılı bir okula gönderilir. Burada sanat öğretmeninin de yardımıyla, hayal gücü oldukça yüksek olan öğrenci gerçek kimliğini bulmak için çabalar. Gözyaşları içinde izleyeceğiniz Yerdeki Yıldızlar, bir çocuğun hayatının nasıl değişebileceğini gözler önüne sunuyor.

Yerdeki Yıldızlar (2007)
Yönetmen: Aamir Khan
Oyuncular: Aamir Khan, Darsheel Safary, Tanay Chheda, Tisca Chopra, Vipin Sharma, Girija Oak, M.K. Raina

Guguk Kuşu

Guguk Kuşu - En İyi Netflix Drama Filmleri

Şüphesiz tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olan Guguk Kuşu, psikolojik problemleri olduğuna inandırarak daha yüksek güvenlikli bir hapishaneden akıl hastanesine sevk edilen Patrick McMurphy’nin hikayesini konu alıyor.

McMurphy, kaldığı tüm süre boyuna akıl hastanesinden kaçmanın bir yolunu arıyor. Bununla kalmayıp diğer hastaları da kaçmaya ikna etmeye çalışan mahkum, akıl hastanesinden bir isyan çıkarmak için çabalıyor. Ancak tüm bu çabalar baş hemşirenin gözüne batıyor ve McMurphy’nin başına büyük problemler açıyor.

Filmin hikayesi dışında tüm karakterlerin bir derinliğe sahip olması Guguk Kuşu’nu tarihin en iyi filmleri arasına koyuyor. Aynı zamanda tiyatro olarak sahnede de sergilenen eserin 1975 yılında çekilmiş olması da oldukça şaşırtıcı.

Guguk Kuşu (1975)
Yönetmen: Milos Forman
Oyuncular: Jack Nicholson, Louise Fletcher, William Redfield, Will Sampson, Brad Dourif, Sydney Lassick, Danny DeVito, Christopher Lloyd

Sorgu

Sorgu

Listemizdeki bir diğer Hindistan yapımı olan Sorgu, bir grup göçmen işçinin işlemedikleri bir suçtan dolayı gözaltına alınmasını ve yerli polis tarafından mahkum olarak alınmaya çalışılmasını konu ediniyor. Kökeni siyasi nedenlere dayanan bu eylem, Tamil işçilerin sorgu odasında gördüğü işkencelere kadar uzanıyor.

Yaşanmış bir hikayeden esinlenilen film kimilerine rahatsız edebilecek seviyede sahneler içeriyor. Bu nedenle kolayca etkilenen ve işkence benzeri görsellerden rahatsız olabilecek bir izleyiciyseniz bu filmi pas geçmeniz yararınıza olabilir. Ancak bu sahnelere dayanabilirim diyenlerdenseniz Sorgu oldukça başarılı bir drama filmi olarak listenizde kesinlikle yer edinmelidir.

Sorgu (2015)
Yönetmen: Vetri Maaran
Oyuncular: Dinesh Ravi, Samuthirakani, Kishore Kumar, Anandhi, Murugadoss, Ajay Ghosh

Bir Rüya İçin Ağıt

Bir Rüya İçin Ağıt - En İyi Netflix Drama Filmleri

Tam anlamıyla bir drama filmi var sırada. Bir Rüya İçin Ağıt, televizyonda yayınlanan bir yarışma programının bağımlısı bir annenin ve uyuşturucu bağımlısı oğlunun hikayesini anlatıyor. Uyuşturucu bağımlısı Harry, hayatını daha fazla uyuşturucu bulmaya adamış biriyken annesini hayata bağlayan tek şey yarışma programı oluyor.

İnsanlığın gerçeklerini seyircinin yüzüne vuran film, etkileyicilik açısından belki de tüm zamanların en iyi drama filmleri arasında yer alıyor. Filmde yaşanan zorluklar ve dolayısıyla oyunculuklar, izleyici için derin izler bırakabiliyor.

Bir Rüya İçin Ağıt (2000)
Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncular: Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans, Christopher McDonald, Louise Lasser, Marcia Jean Kurtz, Janet Sarno

The Imitation Game – Enigma

The Imitation Game – Enigma

2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinde çok büyük bir rol oynayan Alan Turing’in hikayesi var sırada. Aynı zamanda ilk bilgisayarın mucidi olarak da bilinen Alan Turing, Almanlar tarafından geliştirilmiş ünlü Enigma kodunu çözen ekibe liderlik eden kişidir. O güne kadar yüzlerce istihbaratçı bu kodu çözmeye çalışmış ancak bir arpa boyu yol kat edememişlerdir.

Genç profesörün de bu ekibe katılmasıyla, düzenli olarak güncellenen kodların işleyişi hakkında daha detaylı bir çalışma süreci başlar.

Gerçek bir hikayeden alınan The Imitation Game – Enigma, Turing’in eşcinselliğine de değiniyor. Gerçek hayatta eşcinsel olması büyük tepkiyle karşılanan Alan Turing’in kahramanlığı belki de milyonlarca insanın hayatını kurtardı.

The Imitation Game - Enigma (2014)
Yönetmen: Morten Tyldum
Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear, Allen Leech, Matthew Beard, Charles Dance, Mark Strong

Umudunu Kaybetme

Umudunu Kaybetme - En İyi Netflix Drama Filmleri

En iyi Netflix drama filmleri listemizi oldukça sağlam bir drama filmiyle sonlandırıyoruz. Umudunu Kaybetme, çok iyi bir baba olmasına rağmen işinde sıkıntılar yaşaması sonucunda eşi tarafından terk edilen, Chris Gardner bir babanın hikayesini anlatır. Terk edilme sonrası Chris oğlu Christopher’la birlikte yaşamaya başlar. Ancak ev sahibi kısa bir süre sonra ikiliyi evden çıkarır.

Kalacak bir yer bulmakta zorluk çeken baba ve oğul, kelimenin tek anlamıyla sokaklarca dolaşır ve uyuyacak sıcak bir yer ararlar. Tamamen oğlunun sevgisi ile ayakta kalacak güç bulan baba için hayat çok zorlayıcıdır.

Filmle ilgili oldukça hoş bir bilgi var. Baba ve oğlu rolündeki aktörler, Will Smith ve Jaden Smith, gerçek hayatta da baba ve oğul. Bu nedenle ikisi arasındaki kimya filmde apaçık hissediliyor.

Umudunu Kaybetme (2006)
Yönetmen: Gabriele Muccino
Oyuncular: Will Smith, Jaden Smith, Thandiwe Newton, Brian Howe, James Karen, Dan Castellaneta, Kurt Fuller, Takayo Fischer

En İyi Netflix Drama Filmleri Bu Kadar mı?

An itibariyle Netflix Türkiye’de 1000’i aşkın drama filmi yer alıyor. Bunların hepsini listeye ekleyemeyeceğimizden dolayı en iyilerini seçmeye çalışsak da Netflix Türkiye Rehberi sayesinde geriye kalan drama filmlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İçeriğimiz ile ilgili görüşlerinizi bildirmek için de bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.