Netflix'i nasıl erişilebilir hale getireceğini öğren
Netflix'i nasıl erişilebilir hale getireceğini öğren

Netflix Bilim Kurgu ve Fantastik Dizileri

Bazen gelecekten bir tahmin, bazense hiç var olmamış bir evrenden geçmişe dair hikayeler sunar bize fantastik/bilim kurgu dizileri. İşte bizim favorilerimiz.

Author: Tomas Mazowski
Son güncelleme: 10 Ocak 2022'de

Bazen gelecekten bir tahmin, bazense hiç var olmamış bir evrenden geçmişe dair hikayeler sunar bize fantastik/bilim kurgu dizileri. Geçmiş dönemlerde kendini çizgi roman, kitap ve benzeri yazılı basın araçlarıyla göstermiş olan bu türler artık alıcılarına daha çok film ve dizi yoluyla ulaşmaktadır. Biz de bu nedenle sizler için en iyi Netflix bilim kurgu & fantastik dizileri listesi oluşturmaya karar verdik.

Bilim kurgu benim işim değil ben gerçek hayatı seviyorum diyenlerdenseniz En İyi Netflix Belgesel Dizileri ve En İyi Netflix Reality Şovları listelerimize göz atabilirsiniz.

En İyi Netflix Bilim Kurgu ve Fantastik Dizileri

Listemizde hem fantastik türde hem de bilim kurgu türünde çeşitli diziler yer alıyor. Bunlardan bazıları yıllardır adından söz ettiren kültleşmiş dizilerken bazıları daha önce hiç duymadığınızı düşündüğümüz kıyıda köşede kalmış eserler. Biz hepsini çok seveceğinizi düşünüyoruz. IMDb puanlarını temel alarak oluşturduğumuz en iyi Netflix bilim kurgu & fantastik diziler listemiz karşınızda.

Travelers

Travelers - En İyi Netflix Kurgu ve Fantastik Dizileri

Bir federal ajanın suçluları yakalama çabasının anlatıldığı Travelers, bilim kurgu polisiye türünde bir eser. Ancak bu ajanın yakalamaya çalıştığı suçluların ilginç bir özelliği var. Bu şahıslar aniden bambaşka kişiliklere bürünebiliyor.

Ajan bu suçluları yakalamaya çalışırken olağanüstü olaylarla karşı karşıya kalıyor. Ayrıca insanlığın geleceği hakkında oldukça şaşırtıcı keşiflerde de bulunuyor.

Bilim kurgu ve polisiye türlerini sıkça birlikte görmesek de Travelers bu uyumu gayet güzel bir şekilde yakalamış gibi gözüküyor. Hiç değilse bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Travelers (2016)
Oyuncular: Eric McCormack, MacKenzie Porter, Nesta Cooper, Jared Paul Abrahamson, Reilly Dolman, Patrick Gilmore

Altered Carbon

Altered Carbon

Aynı isimli kitaptan uyarlanan Altered Carbon, insanların ruhlarını, kendi bulundukları vücutlardan başka bedenlere aktarabildikleri bir hayali evrende yer alıyor. Bu evrende bulunan kişilerden biri olan Takeshi Kovacs, bir buzun içine hapsediliyor ve yüzyıllar sonra tekrardan topluma karışmak üzere buzları çözülüyor.

250 yıl aradan sonra ortaya çıkan Kovacs’ın özgürlüğüne kavuşması için yapması gereken bir şey var. Akıl almaz bir cinayetin gerçeklerini açığa kavuşturmak. Ancak bunu yaparsa tam özgürlüğüne kavuşabilir.

Altered Carbon (2018)
Oyuncular: Anthony Mackie, Lela Loren, Simone Missick, Chris Conner, Dina Shihabi, Torben Liebrecht, Renée Elise Goldsberry, Joel Kinnaman

The Umbrella Academy

The Umbrella Academy - En İyi Netflix Kurgu ve Fantastik Dizileri

Süper güçleri olan bir ailenin sıra dışı hikayesinin anlatıldığı The Umbrella Academy listemizdeki bir diğer bilim kurgu dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu kardeşler aslında birbiriyle pek anlaşamıyor. Umbrella Academy isimli bir akademide yer alan bu kardeşler bir amaç için toplanıyor.

Babalarını ölümü sonucunda bir araya gelen ve süper güçlere sahip olan kardeşler ilginç aile sırları ile karşılaşır. Ayrıca sadece bununla sınırlı kalmaz, insanlığı ve gezegeni tehdit eden unsurlar da gün yüzüne çıkacaktır.

The Umbrella Academy (2019)
Oyuncular: Elliot Page, Tom Hopper, David Castañeda, Emmy Raver-Lampman, Robert Sheehan, Aidan Gallagher, Justin H. Min, Ritu Arya

Merlin

Merlin

2008 yılında çıkmış bir fantastik eser Merlin, bir büyücünün güçlerini henüz tam olarak keşfedemediği dönemde yaşadıklarını seyirciyle buluşturuyor. Kral Arthur efsanesinin temel alındığı Merlin, fantastik eserler sevenler için bulunmaz bir evren sunuyor.

Birbirinden farklı onlarca fantastik mit ve unsuru bulabileceğiniz dizide Merlin, amcasının yardımıyla yeteneklerinde ustalaşmaya çalışıyor. Muhteşem oyunculuklarla süslenmiş olağanüstü bir fantastik evren görmek istiyorsanız Merlin tam da aradığınız dizi!

Merlin (2008)
Oyuncular: Colin Morgan, Bradley James, Katie McGrath, Angel Coulby, Richard Wilson, Anthony Head, John Hurt, Nathaniel Parker

Titans

Titans - En İyi Netflix Kurgu ve Fantastik Dizileri

Titans, birtakım süper kahramanın hikayesini seyirciyle buluşturuyor. Eski ortağı Batman olan Dick Grayson, kendisinin akıl hocalığına ihtiyacı olan gençlerle çeşitli maceralara atılıyor. Bu sorunlu genç kahramanlar Starfire ve Raven gibi isimler.

2018 yılında yayın hayatına başlayan Titans, yaklaşık 60 dakika süren bölümleri ile seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Bakalım Dick Grayson’un önderliğindeki bu ekibin başından ne gibi maceralar geçecek?

Titans (2018)
Oyuncular: Brenton Thwaites, Anna Diop, Teagan Croft, Ryan Potter, Curran Walters, Conor Leslie, Minka Kelly, Alan Ritchson

Timeless

Timeless

Zaman yolculuğu mümkün müdür? Bu evrende evet. Mason Industries isimli bir şirket bunun için bir makine bile geliştirmiş. Ancak Garcia Flynn isimli biri bu makineyi çalar. Böylesine önemli bir icadın geri alınması için güçlü bir ekip gerekecektir. Bir tarihçi, bir bilim insanı ve bir askerden oluşan bu ekip, Garcia Flynn’in peşine düşer.

Ekip başka bir zaman makinesi kullanır. Bu eski zaman makinesi ile Garcia’yı yakalamaları gerekmektedir. Flynn’in uğradığı yerleri tespit edebilen ekip sürekli zaman değiştirerek hırsızı arar. Peki aramaları sonuç verecek midir? Bu sorunun cevabına ulaşmak için izlemeniz gereken dizi Timeless.

Timeless (2016)
Oyuncular: Abigail Spencer, Matt Lanter, Malcolm Barrett, Paterson Joseph, Sakina Jaffrey, Claudia Doumit, Goran Visnjic

The 100

The 100 - En İyi Netflix Kurgu ve Fantastik Dizileri

En iyi Netflix bilim kurgu/fantastik dizileri listemizdeki sırada The 100 bizleri karşılıyor. Listemizdeki en bilinen eserlerden biri olan The 100, nükleer bir kıyametin sonrasında yaşanan bazı olayları anlatıyor. Nükleer kıyamet yerine nükleer savaş demek daha doğru olacaktır.

Aradan geçen 97 yıl sonrasında insanların içinde bulunduğu bir uzay gemisindeki 100 genç dünyaya geri gönderilir. Bu 100 kişi, insanlıktan geriye kalan son kişilerdir. Bir başka deyişle, insanlığın sürdürülebilmesi bu 100 gencin ellerindedir.

Gezegenin yaşanabilir olup olmadığını öğrenmek için gençler eski gezegenlerine doğru yola çıkar. İnsan türünün devam edebilmesi artık tamamen onlara bağlıdır.

The 100 (2014)
Oyuncular: Eliza Taylor, Paige Turco, Bob Morley, Marie Avgeropoulos, Christopher Larkin, Henry Ian Cusick, Isaiah Washington, Lindsey Morgan

If I Hadn't Met You

If I Hadn't Met You

Sıra dışı bir İspanyol yapımı dizi ile devam ediyoruz. If I Hadn’t Met You, beyin yakan bir hikayeye sahip. Ailesini ve eşini çok seven Eduard, yaşadıkları trajik bir kazaya kadar son derece mutlu bir kişidir. Ancak o kazanın sonrasında hayatı bir daha eskisi gibi olmayacaktır.

Eşinden böyle ayrılmak istemeyen Eduard, daha iyi bir birliktelik ve hayat için alışılagelmişten farklı bir yol deneyecektir. Paralel evrendeki eşi ile normal hayatına devam etmek ve böyle bir sonla karşılaşmamak için işe koyulur.

İlginç bir hikayeye sahip olan If I Hadn’t Met You’nun ilk sezonu Netflix Türkiye’den erişime açık bir şekilde sizleri bekliyor. Beğeneceğinizi düşündüğümüz bu bilim kurgu dramasına göz atmanızı tavsiye ederiz.

If I Hadn't Met You (2018)
Oyuncular: Pablo Derqui, Mercedes Sampietro, Andrea Ros, Javier Beltrán, Paula Malia, David Vert, Muguet Franc, Miquel García Borda

Wolfblood      

Wolfblood - En İyi Netflix Kurgu ve Fantastik Dizileri

Kurt adam dizilerini sevenler için harika bir önerimiz var. İnsanların arasında gizlenmiş bir tür olduğu ve bu türün kurt soyundan geldiği bu evrende gizemli bir macera yatıyor. Wolfblood yani kurtkan denilen bu tür, üstün yeteneklere ve duyulara sahiptir.

Rhydian isimli bir genç kız da bu türün üyelerinden biridir ancak kendisinin bu durumdan haberi yoktur. Vücudundaki değişimler onu oldukça şaşırtacaktır. Hoşlanmadığı bir arkadaşından alacağı yardım ile türü hakkında daha fazla bilgiye sahip olacaktır.

Oldukça ilginç bir kurt adam hikayesine sahip bu diziyi, türün hayranlarına kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ediyoruz. Emin olun çok beğeneceksiniz.

Wolfblood (2012)
Oyuncular: Aimee Kelly, Bobby Lockwood, Kedar Williams-Stirling, Louisa Connolly-Burnham, Leona Vaughan

Colony

Colony

Listemizin sonlarına doğru yaklaşırken bizleri bir başka bilim kurgu aksiyon dizisi karşılıyor. Biraz polisiye de sayılabilecek Colony, eski bir FBI ajanının hiç normal olmayan bir olay sonrasında yaşadığı zorlu durumu konu ediniyor.

Dünya dışı varlıkların Los Angeles şehrine gelmesinin ardından tüm şehir duvarlarla örülüyor. Güvenliği sağlamak için yapılan bu hareket sonrasında oğlunun nerede olduğunu bilmeyen Will Bowman isimli eski FBI ajanı ve eşi, kayıp oğullarını bulabilmek adına kendi hayatlarını ve sahip oldukları her şeyi riske atıyor.

Colony (2016)
Oyuncular: Josh Holloway, Sarah Wayne Callies, Peter Jacobson, Amanda Righetti, Tory Kittles, Isabella Crovetti, Alex Neustaedter

%3

%3 - En İyi Netflix Kurgu ve Fantastik Dizileri

Mükemmel bir başka dizi ile finalden bir önceki önerimize ulaşıyoruz. %3, ekonomik açıdan ikiye bölünmüş bir dünyada sefalet, açlık ve fakirlik çeken bir kısım ile zenginlik, bolluk ve refah içinde yaşayan bir kısım yaşıyor.

Elit insanların hayatları diğerlerinin her zaman gıptayla baktığı bir hayat olarak karşılarına çıkıyor. Ancak bu durumu değiştirebilmek için ellerine bir şans geçiyor. Kötü mahallelerden ve yoksulluktan kurtulmak için bazı insanların seçileceği ve elit kısma ulaşacağı ifade ediliyor. Bunun için gerekli olan tek şey seçilecek %3’ün arasında yer almak.

%3 (2016)
Oyuncular: Bianca Comparato, Vaneza Oliveira, Rodolfo Valente, Rafael Lozano, Cynthia Senek, Bruno Fagundes, Thais Lago, Laila Garin

The Code

The Code

En iyi Netflix fantastik/bilim kurgu dizileri listemizdeki son dizi olan The Code, ölümle sonuçlanmış olan bir trafik kazasını inceleyen bir gazeteci ve bilgisayarlardan son derece iyi anlayan kardeşinin yaşadığı macerayı anlatır.

Bu trafik kazası sıradan bir kaza değildir. Ancak gazeteci ve kardeşi bunun bulaşılmaması gereken bir konu olduğunun hiç farkına varmamıştır. Ucu siyasetin üst kademelerinde yer alan kişilere kadar ulaşan bu olay belki de onların da sonu olacaktır. Öyle ya da böyle, bu gizemin açığa çıkması için çabalayan iki kardeş acaba başarılı olabilecek midir?

The Code (2014)
Oyuncular: Dan Spielman, Ashley Zukerman, Adele Perovic, Adam Garcia, Chelsie Preston Crayford, Paul Tassone, Dan Wyllie, Lucy Lawless

En İyi Netflix Kurgu & Fantastik Diziler Bu Kadar mı?

Bilim kurgu ve fantastik türleri hiçbir zaman güncelliğini yitirmeyecek diye düşünüyoruz. Her zaman bu türün örnekleri seyircilerle buluşacaktır. Nitekim durum şu anda pek farksız değil. Netflix Türkiye’de bu listede yer vermediğimiz onlarca fantastik/bilim kurgu dizisi yer alıyor. Bunlara kolayca ulaşmak için en iyi kaynak ne mi? Tabii ki Netflix Türkiye Rehberi. Listemizle ilgili görüşte bulunmak için her zaman olduğu gibi bizlere sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.