Rehber: Tüm Netflix içeriğine VPN ile nasıl erişeceğinizi öğrenin

Netflix Bilim Kurgu Filmleri: Zamanın Ötesine Yolculuk

Yazar: Turflix 10 Ocak 2022'de

Gerçek ve hayalin birbirine karıştığı evrenler yaratır bize bilim kurgu. Bu inanılmaz eğlenceli evrenler çoğu zaman dışarıdan güvenli, içeriden ise son derece heyecanlıdır. Biz de seveceğinizi düşündüğümüz bilim kurgu filmleri listesi oluşturmaya karar verdik.

En İyi Netflix Bilim Kurgu Filmleri

Her yazıdan önce belirttiğimiz gibi, filmleri sıralarken kriter olarak IMDb’yi alıyoruz. Ancak göz önünde olan tek kriterin IMDb olduğunu söylemek pek doğru olmayacaktır. Tüm bunları söyledikten sonra, lafı daha da fazla uzatmadan listemize geçelim.

Yıldızlararası

Netflix Bilim Kurgu Filmleri: Yıldızlararası

Listemizin ilk sırasında bizleri karşılayan efsane bir film bulunuyor. Yıldızlararası (İng. Interstellar), 2014 yapımı bir şaheser. Başrolünü Matthew McConaughey’in canlandırdığı bilim kurgu filmi oldukça nitelikli ve bilgili bir insan olan ve mısır tarlasında iki çocuğuyla yaşan Cooper’ın hikayesini anlatıyor. Hayatını onların güvende olmasına adamıştır. Ancak beklenmedik bir anda bir teklif gelir ve Cooper’ın hayatını tamamıyla değiştirir. Bir grup astronotla beraber yaşanabilir bir gezegen arayışına girerler. Hem de insanlığın yok olmasını önlemek için.

Christopher Nolan tarafından yönetilen film yaklaşık üç saat sürüyor. Her ne kadar uzun bir film gibi gözükse de Yıldızlararası akıcılığıyla bir anda bitiveriyormuş hissini seyirciye aktarıyor. Eğer bir bilim kurgu hayranıysanız bu filmi büyük ihtimalle şimdiye kadar izlemişsinizdir. Fakat oldu da izlemediyseniz, izlemeniz gereken sıradaki film kesinlikle Yıldızlararası olmalı.

Yıldızlararası (2014)
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Michael Caine, Ellen Burstyn, John Lithgow, Casey Affleck, Wes Bentley

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı

Listemizin ikinci sırasında bir başka efsane yer alıyor. Filmin kendisi henüz daha efsaneleşmemiş olsa da, serinin kökenlerine doğru bir yolculuk yaptığımızda bilim kurgu tarihinin gelişmesinde oldukça büyük bir rol oynamış Blade Runner’ı görüyoruz.

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı, 1982 yapımı Blade Runner filminin devamı niteliğinde bir bilim kurgu filmi. İlk filmden 30 sene sonrasının anlatıldığı filmde, Los Angeles Polis Departmanı’nda görevli bir memur olan Memur K. Toplumda panik yaratacak gizli bir sırrı açığa çıkarır.

Filmin başrollerinde Ryan Gosling, ilk filmde de oyuncu kadrosunda bulunan Harrison Ford ve Ana de Armas yer almaktadır. Arrival filminden de tanıdığımız Denis Villeneuve yönetmen koltuğunda oturmaktadır. Eğer şimdiye kadar hiç denk gelmediyseniz Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı’na bir göz atın deriz.

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (2017)
Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Ryan Gosling, Harrison Ford, Ana de Armas, Sylvia Hoeks, Robin Wright, Mackenzie Davis, Jared Leto, Dave Bautista

Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

Su olmadan nasıl yaşardık, hiç düşündünüz mü? Kurak ve çorak topraklardan bir hikaye var sırada. Mad Max: Fury Road.

Dizinin yönetmeni George Miller, diğer Mad Max filmlerinin de arkasındaki kişi. Post-apokaliptik bir dünya yaratmayı becermiş ekip, seyirciyi sürükleyici bir hikayenin tam ortasına atıyor. Max, kıyametin koptuğu bu çöl topraklarında asi bir kadın ve başka kadın mahkumlardan oluşan bir gruba yardımcı olur. Bu mahkum grubunun kaçmasına, karşılarına çıkan tehditleri engellemeye ve evlerine ulaşmaya yardım eder.

Dizinin kadrosu oldukça başarılı. Tom Hardy ve Charlize Theron gibi usta isimlerin yer aldığı Mad Max: Fury Road, 2015 senesinde seyirciyle buluşmuş. 2 saat süren bu inanılmaz filmi izlemeden geçmeyin deriz.

Mad Max: Fury Road (2015)
Yönetmen: George Miller
Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne, Josh Helman, Nathan Jones, Zoë Kravitz, Rosie Huntington-Whiteley

Yarının Sınırında

Yarının Sınırında - Netflix Bilim Kurgu Filmleri

En iyi Netflix bilim kurgu filmleri listemizde sıradaki filmimiz Yarının Sınırında. Başrollerini Emily Blunt ve Tom Cruise’un canlandırdığı film 2014 yılında Doug Liman tarafından çekilmiş. Filmde, yakın geleceğimizde dünyayı ele geçiren bir çeşit uzaylı grubuna karşı verilen mücadele konu alınmaktadır. Bu oldukça güçlü grubu hiçbir ordu alt edememektedir.

Dünyadaki tüm kuvvetler bu ekibi yenmek için savaşa katılır. Savaşa katılanların içinde daha önce hiçbirine katılmamış olan Subay Cage’de bulunmaktadır. Deneyimsizliğinden dolayı savaşa katılır katılmaz ölen Cage, uyandığında aynı günün sabahına döndüğünü fark eder. Her ölüşünde tekrar dirilir. Oldukça zorlu bir görev üstlenen Cage, dünyayı korumaya devam edecektir.

İlginç bir dünya yaratmış olan Yarının Sınırında yaklaşık iki saat süren bir bilim kurgu ve aksiyon filmi. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle izleyebileceğiniz bu filmi, tüm okurlarımıza tavsiye ediyoruz.

Yarının Sınırında (2014)
Yönetmen: Doug Liman
Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson, Bill Paxton, Jonas Armstrong, Tony Way, Kick Gurry, Franz Drameh

E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial - Netflix Bilim Kurgu Filmleri

Zamana ve yıllara meydan okumuş, başarılı sahneleriyle çoğu insanın aklına kazınmış bir film var sırada. E.T. the Extra-Terrestrial.

1982 tarihli E.T., Steven Spielberg imzası taşıyan akıl almaz bir bilim kurgu filmi. Başrollerinde Henry Thomas, Drew Barrymore ve Dee Walace’ın yer aldığı film, meraklı bir uzaylı grubunun Dünya ziyaretinden geri dönerken bir kişiyi unutmasıyla başlıyor. Milyonlarca ışık yılı mesafeden gelen minik yaratık korku içinde yalnız kalmıştır. Elliot isimli küçük bir çocuk, bu sevimli yaratığın yalnız olmasına dayanamaz ve onu evine götürmeye karar verir.

Ailecek izlenebilecek bir bilim kurgu filmi olan E.T. the Extra-Terrestrial 2 saatlik bir süreye sahip. Bir Pazar akşamı aile ve arkadaşlarla izlemenizi öneriyoruz.

E.T. the Extra-Terrestrial (1982)
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Henry Thomas, Drew Barrymore, Dee Wallace, C. Thomas Howell, Peter Coyote, Robert MacNaughton, K.C. Martel, Sean Frye

Başlat Ready Player One

Başlat Ready Player One

En iyi Netflix bilim kurgu filmleri listemizde sıradaki isim bir başka Spielberg eseri olan Başlat Ready Player One oluyor. Dünyanın oldukça berbat bir hal aldığı bir zamanda, ailesini kaybetmiş olan Wade Watts, gerçek dünyanın sinir bozucu sorunlarından kaçmak için çoğu insan gibi hayatını The Oasis isimli bir oyun evreninde geçirmektedir.

Bir gün evrende olağanüstü bir etkinlik başlar. Sistemin kurucusu olan milyoner, evrenin içine bir anahtar sakladığını ve bulan kişinin tüm servetine sahip olacağını ifade eder. Herkes gibi Wade de bu anahtarın peşine düşer. Ancak büyük şirketler tarafından oluşturulan ekiplere karşı işi hiç kolay olmayacaktır.

Güncel hayattaki dizilere, kitaplara, oyunlara ve filmlere çeşitli atıflarda bulunan Başlat Ready Player One benzerine zor rastlanır oldukça keyifli bir film olarak çıkıyor izleyicinin karşısına. Kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

Başlat Ready Player One (2018)
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn, Lena Waithe, T.J. Miller, Simon Pegg, Mark Rylance, Philip Zhao

Limit Yok

Limit Yok - Netflix Bilim Kurgu Filmleri

Listemizde sıradaki film olan Limit Yok, 2011 senesinde, The Illusionist filmiyle de tanıdığımız Neil Burger tarafından çekilmiş harika bir bilim kurgu eseri. Başrollerinde Bradley Cooper, Robert De Niro ve Abbie Cornish’in yer aldığı filmde, New York’da yaşayan ve hayatı pek yolunda gitmeyen başarısız bir yazarın kız arkadaşıyla ayrıldığı gün eski bir arkadaşıyla karşılaşması sonucunda yaşamının tümüyle değişmesi ele alınıyor.

O eski arkadaşından aldığı bir hap ile Eddie beynini tam kapasite olarak kullanabilmektedir. Artık başarısız yazarın dünyası ve hayat görüşü değişmiştir. Para, çekicilik ve yüksek zekaya kavuşan yazar halinden oldukça memnundur. Ta ki ilacın yan etkileri kendini göstermeye başlayana kadar.

Eğer şimdiye kadar karşınıza hiç çıkmadıysa, Limit Yok’a bir şans verin deriz. Çok eğleneceğinize eminiz.

Limit Yok (2011)
Yönetmen: Neil Burger
Oyuncular: Bradley Cooper, Abbie Cornish, Robert De Niro, Andrew Howard, Anna Friel, Johnny Whitworth, Tomas Arana, Robert John Burke

Geleceğe Dönüş

Geleceğe Dönüş

En iyi Netflix bilim kurgu filmleri listemizde bizleri karşılayan sıradaki isim Geleceğe Dönüş oluyor. 1985 yapımı filmde, deli bir bilim adamı olan Dr. Brown tarafından bir arabayla zamanda yolculuk mümkün hale geliyor. Bu makineyi kullanacak ilk kişi ise Marty McFly oluyor. Geleceğe gitmek amaçlı araca binen Marty, bir kaza sonucunda yaşadığı dönemden 30 sene önceye ulaşıyor.

Burada başka bir hata daha yapan Marty, kendi doğumunu bile engelleyecek bir zincir oluşturuyor. Yapması gereken şey hatasını düzeltmek ve kendi zamanına geri dönmek oluyor. Ancak bunu söylemek kolay olsa da yapmak hiç kolay gözükmüyor.

Michael J. Fox, Christopher Lloyd ve Lea Thompson gibi oyuncuları kadrosunda bulunduran Geleceğe Dönüş, günümüzde kült bilim kurgu filmleri arasında yerini almış olarak gözüküyor. Oldu da şimdiye kadar izlemediyseniz, hızlıca izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Geleceğe Dönüş (1985)
Yönetmen: Robert Zemeckis
Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover, Thomas F. Wilson, Claudia Wells, Marc McClure, Wendie Jo Sperber

Uzay Yolu

Uzay Yolu - Netflix Bilim Kurgu Filmleri

Yavaş yavaş listemizin sonuna yaklaşırken bizleri başka bir kült eser karşılıyor. Daha doğrusu kült bir eserin modern uyarlaması demek gerek. En ünlü bilim kurgu dizilerinden biri olan Uzay Yolu’nun, 2009 yapımı aynı isimli filmi en iyi Netflix bilim kurgu dizileri listemizde yerini alıyor.

Filmde, Kaptan Kirk ve Atılgan mürettebatının gençlik dönemlerinde yaşadığı maceralar anlatılıyor. J.J. Abrams tarafından çekilen, başrollerinde Chris Pine, Zachary Quinto ve Karl Urban gibi isimleri barındıran filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle Uzay Yolu ile büyümüş olanlar için modern bir nostalji olacaktır.

Uzay Yolu (2009)
Yönetmen: J.J. Abrams
Oyuncular: Chris Pine, Zachary Quinto, Karl Urban, Zoe Saldaña, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Eric Bana

Yerçekimi

Yerçekimi - Netflix Bilim Kurgu Filmleri

En iyi Netflix bilim kurgu dizileri listemizin son sırasında bizleri Yerçekimi karşılıyor. Alfonso Cuaron tarafından çekilmiş 2013 yapımı gerilim, bilim kurgu filmi, yeryüzü ile iletişimi tamamen kopmuş ve uzay boşluğunda sürüklenmekte olan iki astronotun hikayesini anlatır.

Bir keşif yürüyüşü sırasında ortaya çıkan aksaklık sonucunda hayatlarını kaybetme tehlikesi yaşayan astronotların nasıl bir yol izleyeceği merak konusudur.

Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris gibi isimleri kadrosunda barındıran Yerçekimi’ni izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Yerçekimi (2013)
Yönetmen: Alfonso Cuarón
Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris, Orto Ignatiussen, Phaldut Sharma, Amy Warren, Basher Savage

En İyi Netflix Bilim Kurgu Filmleri Bu Kadar mı?

En iyi Netflix bilim kurgu filmleri listemiz burada sona erse de, Netflix’te yer alan bilim kurgu içerikleri bitmiyor. Netflix Türkiye Rehberi Turflix üzerinden de görüntüleyebildiğiniz bilim kurgu eserlerine bir bakın deriz. Eğer liste ile ilgili yorumlarınız varsa bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.