Rehber: Tüm Netflix içeriğine VPN ile nasıl erişeceğinizi öğrenin

Netflix Belgeselleri: Derin Araştırmalar ve Paha Biçilemez Bilgiler!

Yazar Turflix
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık, 2020

Aksiyon, gerilim, romantik komedi veya diğer türde filmlerin dışına çıkmak mı istiyorsunuz? Bu listemizde sizlere Netflix içerisinde yer alan harika belgesellerden bahsedeceğiz. Keyifli ve oldukça bilgilendirici olan Netflix belgeselleri arasından ilginizi çekebilecek sayısız belgesel bulabileceğinize eminiz.

Biz, Netflix Türkiye Rehberi – TURFLIX olarak sizlere en çok hoşumuza giden belgeselleri listeleyeceğiz ancak seçeneklerinizin bunlarla sınırlı olmadığınızı bilmenizi isteriz.

Netflix Belgeselleri

Belgeseller, bir belge niteliği taşıyan film veya televizyon dizileridir. Belgeseller, hikaye anlatımının yanı sıra izleyiciye sağladıkları derin araştırmalar, tecrübeler ve bilgiler ile hayvanlar alemi, sağlık, tarih, inovasyon ve daha bir çok konu hakkında merak sahibi olan kişilerin vazgeçilmezidir.

Haydi daha fazla vakit kaybetmeden en iyi Netflix belgeselleri listemize geçelim!

Not: Listemizin sıralaması IMBD puanına göre sıralanmıştır.

David Attenborough: Gezegenimizden Bir Yaşam

David Attenborough: Gezegenimizden Bir Yaşam

Ünlü doğa bilimci David Attenborough ile sohbet etmeye hazır mısınız? Yaklaşık bir buçuk saatlik bu belgeselde David Attenborough, hayatı boyunca şahitlik ettiği gezegenimizin değişimi hakkındaki gerçekleri acı bir şekilde yüzümüze vuruyor. Bunu elbette harika bir anlatımla gerçekleştiren Attenborough, kötü gidişatı durdurabilmemiz için neler yapabileceğimiz konusunda da bizlere yol gösteriyor. IMDB puanı 9.0 olan David Attenborough: Gezegenimizden Bir Yaşam belgeselinin izleyerek yaşadığımız gezegenin ne kadar kıymetli olduğunu hatırlayabilirsiniz.

David Attenborough: Gezegenimizden Bir Yaşam (2020)
Yönetmen: Alastair Fothergill, Keith Scholey, Jonnie Hughes
Oyuncular: David Attenborough

Ahtapottan Öğrendiklerim

Ahtapottan Öğrendiklerim

İnsanlar ile hayvanların dostluğu paha biçilemez bir değerdir. Hemen hemen herkesin sevimli bir hayvan dostu olmuştur. Peki daha önce hiç ahtapot ile dostluk kurmuş birisini duydunuz mu?

En iyi Netflix belgeselleri listemizdeki gerçek favorilerimizden birisi olan Ahtapottan Öğrendiklerim, Güney Afrika’da yaşayan bir ahtapot ile bir yönetmenin sıradışı dostluk hikayesini izleyicilere aktarıyor. Oldukça gizemli bir canlı olan Ahtapot türüne hayranlığınız bu belgesel sonrasında oldukça artacak gibi duruyor. IMDB puanı 8.4 olan belgeseli izlerken hem yeni bir şeyler öğrenecek hem de zamanın nasıl geçtiğini hissetmeyeceksiniz.

Ahtapottan Öğrendiklerim (2020)
Yönetmen: James Reed, Pippa Ehrlich

Kuşlarla Dans

Kuşlarla Dans

Kuşların havalı dünyasına hoş geldiniz! Göz alıcı danslar, ustaca gerçekleştirilen kurlar, harika renkli tüyler ve çok daha fazlası. Cıvıltıları ile insanlara huzur veren Cennet kuşlarının oldukça dolu, hızlı ve renkli hayatı ile keyifli bir zaman geçirmek istiyorsanız Kuşlarla Dans Netflix belgeseli tam sizin için.

Yıllarca yapılan gözlem ve araştırmanın sonucunu bir saatten biraz daha az bir sürede elde edebiliyorsunuz. Yüzünüzde hoş bir gülümseme ile Cennet kuşlarının eş bulma sürecinde gerçekleştirdikleri eylemleri izlemek bu akşam için gerçekten harika bir seçenek olabilir. Türkçe seslendirmesi Okan Bayülgen tarafından gerçekleştirilen ve IMDB puanı 8.3 olan bu belgeseli kaçırmamanızı tavsiye ederiz!

Kuşlarla Dans (2019)
Yönetmen: Huw Cordey
Oyuncular: Stephen Fry

Nazi Toplama Kampları

Nazi Toplama Kampları

1945 yılında çekilen bu etkileyici belgeselde zamanda yolculuk yaparak gerçek Nazi Toplama Kampları görüntüleri ile o dönem yaşanan acıya ortak olacaksınız. Yönetmenliğini George Stevens’in gerçekleştirdiği devlet destek belgesel şimdiye kadar oldukça çok tepki çekmeyi de başardı. Ancak uyarmalıyız ki; gerçek ve sansürsüz görüntüler bazı izleyicileri rahatsız edebilir.

Hitler zamanını, savaşın insanlara neler yaptırabileceğini ve insanlık tarihinin en zalim dönemine şahitlik etmek istiyorsanız Nazi Toplama Kampları Netflix belgeselini size tavsiye ediyoruz. IMDB puanı 8.3 olan belgeseli izlerken boğazınızın düğümlenmesine hazırlıklı olun.

Nazi Toplama Kampları (1945)
Yönetmen: George Stevens

Mücadele: Szukalski'nin Hayatı ve Kayıp Sanatı

Mücadele: Szukalski'nin Hayatı ve Kayıp Sanatı

Polonyalı çılgın bir dahi Stanislav Szukalski yıllar sonra ortaya çıkan hayat hikayesi ve harika sanatının anlatıldığı bu Netflix belgeselinde kalıpların dışında bir sanat ve yaşama doyacağınız kesin! Yapımcılığını Leonardo diCaprio ve babasının üstlendiği, 2018 yılı Amerika ve Polonya ortak yapımı olan bu belgeselde Stanislav Szukalski’nin hayret uyandıran sanat ve yaşamına tanıklık edeceksiniz. IMDB puanı 8.0 olan Mücadele: Szukalski'nin Hayatı ve Kayıp Sanatı isimli Netflix belgeseli bu Cuma akşamı seyretmek için iyi bir seçenek olabilir.

Mücadele: Szukalski'nin Hayatı ve Kayıp Sanatı (2018)
Yönetmen: Irek Dobrowolski

Ayı Adam

Ayı Adam

Trajik bir hikaye ve boz ayılarının vahşi doğası için hazır mısınız? Timothy Treadwell isimli kişinin boz ayılar tarafından parçalanarak öldürülmesini anlatan ve boz ayılarının hikayesini anlatan Werner Herzog, iki saate yakın bu Netflix belgeselinden büyük keyif duyacağınız garanti.

IMDB puanı 7.8 olan belgesel Treadwell’in yıllarca kaydettiği 100 saatlik videolar sayesinde hayata geçirilmiş. Bu belgesel boz ayıları konu alırken aynı zamanda farklı bir hayat tarzı benimsemiş Amerikalının hayatına daha da odaklanıyor. Ayı Adam belgeseli, anlatıcının samimi ve komik noktalara dikkat çekmesi belgeseli oldukça keyifli kılan unsurlar arasında.

Ayı Adam (2005)
Yönetmen: Werner Herzog
Oyuncular: Werner Herzog, Amie Huguenard, Timothy Treadwell, Franc G. Fallico, Warren Queeney, Willy Fulton, Sam Egli, Marnie Gaede

MotoGP Tutkusu

MotoGP Tutkusu - En İyi Netflix Belgeseli

Hız tutkunları toplanın MotoGP dünyasına yolculuk yapıyoruz! MotoGP Tutkusu Netflix belgeseli, MotoGP dünya şampiyonası üzerinden derin bir inceleme ile bu sporun tüm yanlarını izleyiciye sunuyor.

Tüm motor sporlarında olduğu gibi MotoGP de oldukça riskli bir spor ancak harika ödülleri ve beraberinde getirdiği adrenalin ile hız meraklılarının vazgeçemedikleri arasında. IMDB puanı 7.8 olan ve içerisinde efsane pilot Valentino Rossi’nin de yer aldığı MotoGP Tutkusu belgeseli ile motor sporlarının iç dünyasına girmeye hazır olun!

MotoGP Tutkusu (2003)
Yönetmen: Mark Neale
Oyuncular: Ewan McGregor, Valentino Rossi, Max Biaggi, Garry McCoy

Sosyal İkilem

Sosyal İkilem - En İyi Netflix Belgeseli

Sosyal medyanın yararları saymakla bitmez. Peki ya zararları? Siz de gün içerisinde telefonu elinden bırakamayan, her canınız sıkıldığında Instagram veya Twitter’ı kontrol edenlerdenseniz, biraz aydınlanmak için bu Netflix belgeselini seyretmenize ihtiyacınız olabilir.

IMDB puanı 7.7 olan Sosyal İkilem belgeselinde sosyal ağların insanlar üzerindeki etkileri teknoloji uzmanları ve psikologlar ile ele alınıyor. Şirketlerin kullanıcılarını nasıl ürünleştirdiğini öğrenmek istiyorsanız sizi tavşan deliğine davet ediyoruz.

Sosyal İkilem (2020)
Yönetmen: Jeff Orlowski
Oyuncular: Skyler Gisondo, Kara Hayward, Vincent Kartheiser

Bana Kim Olduğumu Söyle

Bana Kim Olduğumu Söyle - En İyi Netflix Belgeseli

Drama ve gerilim tadında olan Bana Kim Olduğumu Söyle belgeseli Netflix’de yer alan en etkileyici belgeseller arasında. Hafızasını kaybeden bir kişi, geçmişini hatırlayabilmesi için ikiz kardeşinden destek alır. Tek sorun, hafızasını kaybeden Alex’in kardeşi Marcus, karanlık bir aile sırrını içinde saklamaktadır.

Tamamen gerçek bir hikaye ve oyuncuların hepsinin olayın gerçek kahramanı oluşu belgeselde göz yaşlarınıza hakim olmanızı zorlaştırabilir. IMDB puanı 7.6 olan bu çarpıcı başyapıtı sonuna kadar izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Bana Kim Olduğumu Söyle (2019)
Yönetmen: Ed Perkins

Hitler - Bir Kariyer

Hitler - Bir Kariyer

Kağıt üzerinde oldukça düzgün görünen bir insan ne kadar kötü olabilir? Tarihin en acımasız liderlerinden birisi olan Adolf Hitler’in hikayesinde, dünyayı ele geçirmeyi kafaya koymuş bir insanın ne kadar ileriye gidebileceğini, bu yolda yapılan planlarını ve yöntemlerini öğrenme fırsatı yakalayacaksınız.

IMDB puanı 7.5, 1977 yılı yapımı olan bu Hitler – Bir Kariyer isimli Netflix belgeselinde Hitler’in propagandalarından gerçek kesitler ile tarihin karanlık sayfalarına yolculuk yapacaksınız.

Hitler - Bir Kariyer (1977)
Yönetmen: Christian Herrendoerfer, Joachim Fest

Gelibolu

Gelibolu - En İyi Netflix Belgeseli

Tam 6 senede tamamlanan Gelibolu belgeseli, başarılı canlandırmalar ve animasyonlar eşliğinde Çanakkale Gelibolu savaşı sırasındaki sivil ve askerlerin hayatlarını ve anılarını konu alan başarılı bir Netflix üzerinden izleyebileceğiniz belgeseldir.

Tolga Örnek’in yönetmenliğini yaptığı belgesel savaşın içerisinde yer alan, o dönemi yaşamış insanların anıları ile izleyicileri duygulu tarafına sürüklemeyi hedefliyor.

Gelibolu (2006)
Yönetmen: Tolga Örnek
Oyuncular: Zafer Ergin

En İyi Netflix Belgeselleri Bu Kadar mı?

Elbette hayır! Yukarıda listelediğimiz belgeseller sadece bizim hoşumuza giden seçenekler. Bugün itibariyle Netflix içerisinde 407 tane belgesel bulunuyor. Eğer Netflix sıralama ve öneri algoritması yüzünden belgesellere ulaşmakta sorun yaşıyorsanız Netflix Türkiye Rehberi – TURFLIX tam size göre! Netflix Belgeselleri kategorimizden tüm belgeselleri listeleyebilir, IMDB puanına göre sıralayarak kaliteli yapımları seyredeceğinizden emin olabilirsiniz.

Önerilen Filmler Tümünü gör

Netflix'e son eklenen en iyi içeriklere dair haftalık bir bülten almak ister misiniz?

Netflix Türkiye'ye son eklenen dizi ve filmleri tanıtan haftalık bültenimize abone olun. Eposta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız, söz.