Netflix Belgesel Dizileri: Tavsiyelerimiz Sizi Pişman Etmeyecek!

Yazar Turflix
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak, 2021

Belgeseller, gerçek hayatı gözler önüne serer. Kurgu içeriklere ara vermek ve başka bir tat yakalamaya çabalayanların elinden tutar belgeseller. Biz de bu nedenle sizler için en iyi Netflix belgesel dizileri listesi oluşturmaya karar verdik.

Eğer belgesel dizileri bana göre değil diyorsanız sizi diğer listelerimize yönlendirelim.

En İyi Netflix Belgesel Dizileri

Listemizi her listemizde olduğu gibi IMDb puanlarını temel alarak hazırladık. Ancak dizileri sıralarken tek koşul olarak IMDb puanını ele almadık. Ayrıca olabildiğince farklı konulardaki belgeselleri önermeye çabaladık. Tüm bunları söylediğimize göre listemize geçebiliriz.

Gezegenimiz

Gezegenimiz - Netflix Belgesel Dizileri

En iyi Netflix belgesel dizilerine çok güçlü bir içerik ile başlıyoruz. Gezegenimiz (İng. Our Planet) gelmiş geçmiş en iyi doğa belgesellerinden biri olarak adını tarihe yazdırıyor. Gezegenimizin doğal güzellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmamızı sağlayan bu program, aynı zamanda iklim değişikliğinden etkilenen canlıların hallerini de gözler önüne sunuyor.

Gezegenimiz’i izlerken hem doğanın çarpıcı büyüsüne kapılacak hem de iklim değişikliğinin ne kadar önemli bir sorun olduğunu anlayacaksınız. Nitekim programda bu konu üzerinde epey bir zaman harcanıyor. Doğa da yaşayan penguenden file kadar tüm hayvanların küresel iklim değişiminden nasıl etkilendiğine dair bölümler programda yer alıyor.

Doğa bilinci kazanmak, daha fazla şey öğrenmek için belki de en iyi belgesel olan Gezegenimiz listemizin ilk önerisi oluyor.

Oyuncular: David Attenborough

Formula 1: Drive to Survive

Formula 1: Drive to Survive

Sıradaki belgesel Formula 1 dünyasının perde arkasında neler yaşandığını görmek isteyenler için. Formula 1: Drive to Survive, Formula 1 sezonu ile ilgili daha önce hiçbir yerden görülmeyen görüntüleri topluyor ve seyircilere sunuyor.

Dizinin ilk sezonunda 2018 sezonu ele alınıyor. İkinci sezonunda ise 2019 sezonundan bahsediliyor. Dizi hikaye oluşturma konusunda oldukça başarılı. Daha doğrusu olayları hikayeleştirme konusunda oldukça başarılı. Kamera çekimleri, kesilen sahneler bunu fazlasıyla kanıtlıyor.

Formula 1 yarışçılarından bazıları bu belgesel dizisinden pek hazzetmediğini belirtse de Formula 1 dünyasının arka planında yaşananları görmek için bundan daha iyi bir kaynak olmayabilir. Bu nedenle Formula 1 düşkünüyseniz ve yöneticilerin, yarışçıların ve yarışların ardında neler olduğunu merak ediyorsanız Formula 1: Drive to Survive’ı kesinlikle izleme listenize eklemelisiniz.

Chef's Table

Chef's Table - Netflix Belgesel Dizileri

Sıradaki belgesel önerimiz bizi dünyanın dört bir yanından gelen lezzetlerle dolu bir maceraya çıkarıyor. Chef’s Table, farklı kıtalarda ve ülkelerdeki yerel ve küresel lezzetleri bizzat şeflerinin ağzından dinlememize olanak sağlıyor. Ayrıca sadece yemek değil, kültür ve daha nice konu bu belgeselde konuşuluyor.

Örneğin, İtalyan şef Massimo Bottura’nın konuk olduğu ilk bölüm mükemmel bir hikaye ile başlıyor. Modena’da yaşanan deprem sonrasında yüzbinlerce parmesan peynir tekeri devriliyor ve hasar görüyor. Yaşanan felaketten sonra Parmigiano birliği ünlü şefe geliyor ve yardım istiyor. Şef dahiyane bir tarif ile tüm peyniri pazarlamanın bir yolunu buluyor ve binlerce kişiyi işsiz kalmaktan kurtarıyor.

Bir yemekten fazlasının anlatıldığı Chef’s Table, ünlü şeflerin bakış açılarına, yaşadıklarına ve tabii ki farklı kültürler hakkında inanılmaz bilgilere ulaştırıyor seyirciyi. Tüm bu nedenlerle en iyi Netflix Belgesel dizileri arasında yerini almaya da hak kazanıyor.

Headspace: Meditasyon Rehberi

Headspace: Meditasyon Rehberi

Animasyon içerikli belgeselleri sever misiniz? Bizim listemizde bunlardan birkaç tane bulunuyor. İlk önereceğimiz de Headspace: Meditasyon Rehberi oluyor. Adından da anlaşılacağı üzere Headspace’de meditasyon üzerine bilgiler veriliyor ve izleyicileri bir nevi rehber olunuyor.

Yaklaşık yirmi dakika süren bölümler ile Headspace, kişinin iç dinginliği ve huzuru bulması için yol gösterici nitelikte. Eğer meditasyona merakınız varsa kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

Sadece meditasyona merakı olanların değil herkesin bir bilgi alabileceği bu diziyi tüm okurlarımıza tavsiye ediyoruz. Stresli bir dönemden geçiyoruz ve herkesin biraz rahatlamaya ihtiyacının olduğunu düşünüyoruz. Emin olun meditasyon size çok iyi gelecektir. Headspace’de bir başlangıç noktası olarak sayılabilir. Bu çiçeği burnunda 2021 yapımı belgesele hiç değilse bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Oyuncular: Andy Puddicombe

Hip-Hop'un Hikayesi

Hip-Hop'un Hikayesi - Netflix Belgesel Dizileri

Yine adından ne anlattığı anlaşılan bir program var listemizde. Hip-Hop’un Hikayesi, dünyaca ünlü MC, DJ ve hip-hop dünyasının önemli isimlerini konu alan bir belgesel. Bu belgeselde hip-hop ve rap müziğin 1970’lerde başlayan halinden 2000’e kadar ilerlediği dönemde nasıl evrimleştiği ve nasıl değiştiği ele alınıyor.

Dizide Hip-Hop dünyasının en önemli isimleri, bu kültürü etkileyen önemli olaylar ve daha niceleri anlatılıyor. Eğer müzik, özellikle de rap ve hip-hop dinlemeyi seviyorsanız, bu kültürün kökenini öğrenebileceğiniz mükemmel bir kaynak niteliğinde Hip-Hop’un Hikayesi. Hem de birinci ağızdan hikayelerle. Üstelik sadece biz böyle düşünmüyoruz çünkü dizinin IMDb puanı da bir hayli yüksek. Göz ardı etmemenizi öneriyoruz.         

Oyuncular: Shad Kabango

Kirli Para

Kirli Para

Dünyada en çok sevilen şeylerden biridir para. Kimi insanlar çok çalışır, çok çabalar kazanmak için. Kimileri ise hile ve hurdayla bir yolunu bulur. Hatta yolsuzluğunu.

Kirli Para, ekonomi dünyasında yapılan kurumsal hileleri, açgözlülüğü ve yozlaşmanın getirdiği küstahlığı gözler önüne seren oldukça aydınlatıcı bir belgesel.

Oldukça büyük firmaların bile yaptığı hileleri gördükçe şaşıracak, donup kalacaksınız. Bu araştırmacı belgeseli izlemenizi kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ediyoruz. Ufkunuzu genişletecek oldukça başarılı bir dizi Kirli Para.

Making a Murderer

Making a Murderer - Netflix Belgesel Dizileri

İnsanlık dışı suçlardan dolayı ceza almış insanların hikayelerinin anlatıldığı Making a Murderer var sırada. Suçlar korkunç evet ancak belgeselde bu suçların bu kişiler tarafından işlenmemiş olabileceği üzerinde duruluyor.

Dizinin ilk sezonunda anlatılan hikaye Steven Avery’ye ait. Sürprizin kaçmaması için hikaye hakkında pek bilgi vermek istemiyoruz ancak şunu belirtmeliyiz ki Making a Murderer sizi oldukça derinden etkileyecek. Yapılan basit hataların insanların hayatını ne büyük ölçüde etkileyebildiğini size oldukça açık ve net bir şekilde anlatacak.

En iyi Netflix belgesel dizileri arasında yerini kolaylık alıyor Making a Murderer. Bu başarılı yapıtı izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Sunderland 'Til I Die

Sunderland 'Til I Die

İflah olmaz bir futbol aşığı mısınız? Ya da farklı kültürler hakkında bilgi edinmeyi seviyor musunuz? Eğer bu sorulardan birine ya da daha fazlasına evet dediyseniz sizin için mükemmel bir belgesel önerimiz var. Sunderland ‘Til I Die.

Dizide İngiltere Premier Lig’de mücadele eden futbol kulübü Sunderland’in, küme düştükten sonra toparlanmaya çalıştığı 2017-2018 sezonu sıkı bir şekilde takip ediliyor ve izleyiciyle buluşturuluyor. Aynı Formula 1: Drive to Survive’da olduğu gibi, İngiltere futbolunun arka planı bu dizide oldukça net bir şekilde gözüküyor.

Eğer izleyecek farklı bir belgesel arıyorsanız Sunderland ‘Til I Die sizin için doğru adres olabilir. Tavsiye ediyoruz.

Eğlenceli Tarih Dersleri

Eğlenceli Tarih Dersleri - Netflix Belgesel Dizileri

Yavaş yavaş listemizin sonuna yaklaşırken çok eğlenceli bir belgesel bizleri karşılıyor. İsminde de eğlenceli geçmesinin hakkını veren Eğlenceli Tarih Dersleri, farklı konulardaki genel kültür bilgilerini izleyiciyle buluşturuyor.

2020 tarihinde seyirciyle buluşan dizide hazır yemek sektörü, robotlar, feminizm gibi farklı konular ilginç grafikler ve bilgiler ile izleyiciye anlatılıyor. Konuları herkesin anlayabileceği bir sadeliğe indirgemeleri de cabası. Oldukça hızlı bir şekilde izleyebileceğiniz bu belgesele bir göz atın deriz.

Explained

Explained

Geldik listemizin sonuna. Eğlenceli Tarih Dersleri’nin hemen ardından bilgi verici bir program daha var listemizde. Explained de aynı Eğlenceli Tarih Dersleri gibi farklı kategorilerden farklı konuları ele alıyor ve detaylı bir şekilde izleyiciye aktarıyor. Gerçekten çok ilginç konuların anlatıldığı bu diziye bir bakın deriz.

Ayrıca dizinin, doğrudan bir konuya odaklanan yan dizileri de mevcut. Buna örnek olarak “The Mind, Explained”, “Coronavirus, Explained”, “Sex, Explained” ve “Whose Vote Counts, Explained: ABD Seçimleri” gösterilebilir. Başlıklarında ele alınan konuyu detaylı bir şekilde açıklıyor bu diziler.

En İyi Netflix Belgesel Dizileri Bu Kadar mı?

Netflix’in en iddialı olduğu konulardan birisi de belgeseller. Bu nedenle sorunun cevabı kesinlikle hayır. Netflix’te şu anda 200’den fazla belgesel dizisi bulunuyor. Biz bu listemizde en iyi Netflix belgesel dizilerini listelesek de diğer belgesellere de göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Ayrıca Netflix Türkiye Rehberi TURFLIX olarak hazırladığımız bu liste hakkında yorum yapmak için bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Netflix'e son eklenen en iyi içeriklere dair haftalık bir bülten almak ister misiniz?

Netflix Türkiye'ye son eklenen dizi ve filmleri tanıtan haftalık bültenimize abone olun. Eposta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız, söz.