En İyi Netflix Filmleri - 2022

Şöyle güzel bir film izlemek istiyor ancak ne izleyeceğinize karar veremiyor musunuz? O zaman, çok doğru bir yerdesiniz!

Image: Tomas Mazowski
Son güncelleme: 10 Ocak 2022'de

Şöyle güzel bir film izlemek istiyor ancak ne izleyeceğinize karar veremiyor musunuz? Kısıtlı zamanınızı kötü filmlerle harcamak istemiyor, en iyi filmleri mi arıyorsunuz? O zaman, çok doğru bir yerdesiniz! En iyi Netflix filmleri listemiz tam olarak bu amaca hizmet ediyor. Netflix Türkiye’de yer alan yüzlerce film arasından en iyilerini sizler için derledik.

Eğer hangi kategoride film izlemek istediğinizi biliyorsanız diğer rehberlerimize de göz atabilirsiniz.

En İyi Netflix Filmleri

Sizler için birbirinden güzel tam 25 film ve film serisi seçtik. En iyi Netflix filmleri listemizi oluştururken IMDb puanlarından yararlandık. Her kategoriden başyapıtların bulunduğu ve herkese hitap eden bu filmlere bayılacağınıza eminiz. Lafı daha da uzatmadan listemize geçelim. İşte karşınızda en iyi Netflix filmleri.

Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli

“Umut iyi bir şeydir, belki de en iyisi ve iyi şeyler asla ölmez.”

IMDb puanı en yüksek olan filmler listesinin tepesinde bulunan Esaretin Bedeli, aslında Stephen King’e ait “Rita Hayworth ve Esaretin Bedeli” adlı kısa öyküden uyarlamadır.

Karısını, kendisini aldatırken yakalayan genç ve başarılı banker Andy Dufrense, eşi ve eşinin sevgilisini öldürme suçundan ömür boyu hapse çarptırılır. Burada işkence, tecavüz ve her türlü sıkıntıyla karşılaşan Andy, hayat konusunda umudunu korumaya kararlıdır.

Bu kadar umutlu olması sayesinde hapishanenin eski mahkumlarından biri olan ve dışarıdan istenilen her şeyi getirebilmesiyle tanınan Red ile arkadaş olur. Aynı zamanda, gardiyanların ve müdürün bütün muhasebe işlerini hallederek hapishanede önemli bir mahkum haline gelir.

7 dalda Oscar’a aday gösterilen bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Esaretin Bedeli (1994)
Yönetmen: Frank Darabont
Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler, Clancy Brown, Gil Bellows, Mark Rolston, James Whitmore

Baba

Baba

“Ailesiyle vakit geçirmeyen bir adam asla gerçek bir adam olamaz.”

Bir zamanların meşhur kategorisi İtalyan mafya babası filmlerinin şahı denilebilecek bir seridir Baba. Mario Puzo’nun destansı romanından uyarlama olan bu film, Marlon Brando ve Al Pacino’nun mükemmel oyunculuklarıyla ve ünlü yönetmen Francis Ford Coppola’nın titizliğiyle bir başyapıt haline geliyor.

3 Oscar ödüllü bu yapım, IMDb en iyi 250 film listesinde de 2. sırada bulunuyor.

Filmde bir suikast girişimi sonucu ünlü mafya babası Don Corleone artık işleri yürütemeyecek duruma gelir ve ailenin başına Michael ile ağabeyi Sonny geçer. Don Corleone’un işleri yönetmede yardımcı olduğu oğulları, intikam dolu bir savaş başlatır.

Bu destansı serinin 2. Ve 3. filmleri de bulunmakta. Devam filmlerinin de en az ilk film kadar başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde bile hala kendisine göndermeler yapılan bu film serisini izlemeniz için size reddemeyeceğiniz bir teklif yapıyoruz.

Baba (1972)
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Richard Castellano, Robert Duvall, Sterling Hayden, John Marley, Richard Conte

Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi

“Öyle işler vardır ki sonu karanlık bile olsa, bu işlere başlamak yapmayı reddetmekten daha iyidir.”

J.R.R. Tolkien’ın efsaneleşmiş romanlarının filmlere uyarlanmış hali olan Yüzüklerin Efendisi serisini izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. 3 filmlik bu maceranın ilk filmi Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği 4, ikinci filmi Yüzüklerin Efendisi: İki Kule 2, son filmi Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü ise 11 dalda Oscar ödülüne sahip.

Filmin konusu; geçmiş yıllarda üretilen, sahip olanın dünyaya hükmedebildiği ve uğruna savaşlar verilen yüzüklerin sonuncusunun amcasının ona emanet etmesiyle Frodo’ya kalmasını ele alır. Büyücü Gandalf’ın da rehberliğiyle yüzüğü yok etmek için destansı bir yolculuğa çıkılır.

Bu yüzüğü yok etmek için bir ekip oluşturulur ve Mordor’a doğru, tehlikelerle dolu olan yolculuk başlar. Kısaltılmış versiyonuyla her biri 3 saat, asıl versiyonuyla ise 4 saat olan bu film serisini bir oturuşta bitirenler bile var.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003)
Yönetmen: Peter Jackson
Oyuncular: Elijah Wood, Ian McKellen, Liv Tyler, Viggo Mortensen, Sean Astin, Cate Blanchett, John Rhys-Davies, Bernard Hill

Batman Serisi

Batman Serisi

“Planı olan bir adam gibi mi duruyorum? Benim ne olduğumu biliyor musun? Ben arabaları kovalayan köpek gibiyim. Eğer yakalasam bile ne yapacağımı bilemem. Anlarsın ya… Ben sadece yaparım.”

Çocukken düştüğü kuyudan dolayı yarasalardan korkan Bruce Wayne, babası ve annesiyle gittiği operanın çıkışında iki ebeveyninin de öldürülmesi sonucu kimsesiz kalır. Daha sonra uzunca bir süre ortadan kaybolur.

Yıllar sonra geri dönen Bruce Wayne, gizli kimliğiyle Gotham şehrindeki kötülüklere karşı bir savaş ilan eder. Artık, Batman olarak kötülerin korkulu rüyası haline gelmiştir.

Christopher Nolan’ın 3 filmlik bu serisinde Kara Şövalye’nin Gotham’a girişi, Joker ve Harvey Dent ile savaşı ve nasıl Batman olduğunu izlemek istiyorsanız hiç durmayın. Ayrıca, Heath Ledger’ın Oscar ödüllü Joker performansı kesinlikle görmeniz gereken performanslardan.

Serinin ilk filmi Batman Başlıyor’dan başlamanızı öneriyoruz.

Kara Şövalye (2008)
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Monique Gabriela Curnen

Başlangıç

Başlangıç

“Çözmesi 2 dakika sürecek bir labirent çizmek için 1 dakikan var.”

Christopher Nolan’dan zaman algınızı bükecek bir film; Başlangıç/ID].

Rüyaların bir suç işleme aracına dönüştüğü ve rüyalardan değerli sırların çalınabildiği bir dünyada, aranan kişi haline gelen Don Cobb’u (Leonardo DiCaprio) bile zorlayabilecek bir soygun planı yapılır.

Bu sefer yapılması gereken şey rüyaya girip fikir çalmak değil, oraya, zihnin en derinlerine bir fikir yerleştirmektir. Bu tehlikeli yolda kaybettiği çok şey olacaktır. Belki de her şeyi kaybedecektir.

Başlangıç (2010)
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page, Tom Hardy, Ken Watanabe, Dileep Rao, Cillian Murphy, Tom Berenger

Forrest Gump

Forrest Gump

“Hayat bir kutu çikolata gibidir, içinden ne çıkacağını asla bilemezsin.”

Forrest Gump, bu replikteki gibi içinden ne çıkacağını bilemediğiniz bir film.

Çok düşük bir IQ düzeyine sahip olan Forrest Gump, küçükken çok uğraşılan bir çocuk olmuştur. Jenny adında bir kıza aşık olur. Onunla uğraşan kişilere karşı dururken bir anda kendisine kabadayılık taslayan çocukların arasında kalır. Zar zor yürümesine rağmen koşmaya başlar ve ünlü “Koş Forrest koş.” repliği ortaya çıkar.

Büyüdükçe sık sık, farklı zamanlarda aşık olduğu kız Jenny ile karşılaşır ve birçok tarihi olaya istemeden de olsa şahit olur. Vietnam savaşı, Watergate skandalı, Amerika-Çin arasındaki Ping-Pong diplomasisinin içinde yer alan Forrest, aynı zamanda Nixon, Elvis Presley, John Lennon ve Kennedy ile de tanışır.

Forrest Gump (1994)
Yönetmen: Robert Zemeckis
Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Mykelti Williamson, Sally Field, Rebecca Williams, Haley Joel Osment, Michael Conner Humphreys

The Matrix

The Matrix

“Hiç gerçek olduğundan emin olduğun bir rüya gördün mü? Ya bu rüyadan hiç uyanamasaydın, o zaman gerçek dünya ile rüya arasındaki farkı nasıl ayırt ederdin?”

Yaşadığımız dünyanın bir yanılsama olduğunu ve gerçek yaşamın aslında başka olduğunu söyleseler inanır mıydınız?

Bir gün Trinity, Neo’nun yanına gelir ve ona bir seçenek sunar. Ya bu sıkıcı yanılsama dünyada kalacaktır ya da gerçek yaşamı görecek ve onu yaşayacaktır. Neo’ya bunun için bir mavi bir de kırmızı hap sunmuştur. Neo tam olarak ne olduğunu anlayamadığı bu dünyaya gidecek ve Morpheus’u bulup her şeyi öğrenecektir.

3 filmlik bir seri olan ve aradan geçen uzun sürenin ardından yakında 4. filmi de beyaz perdeye kavuşacak The Matrix, ilk filmiyle 4 adet Oscar’a layık görüldü.

The Matrix (1999)
Yönetmen: Lilly Wachowski, Lana Wachowski
Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Gloria Foster, Joe Pantoliano, Marcus Chong, Julian Arahanga

Yıldızlararası

Yıldızlararası

“Eskiden gökyüzüne bakar, yıldızlar arasındaki yerimizi merak ederdik. Şimdi yere bakıp topraktaki yerimiz için endişeleniyoruz.”

Christopher Nolan’dan Oscar ödüllü, zaman ve boyut algınızı bükecek bir başka film daha. Başrolünde Matthew McConnaughey’nin (Cooper) oynadığı Yıldızlararası, dünyanın artık yaşamaya elverişli olmadığı bir gelecekte, bundan başka bir dünya arayışının hikayesini işliyor.

Cooper, eski bir bilim insanıdır ve o hayatını oldukça özlüyordur. Ancak, mısır tarlaları ekmeye ve çocuklarıyla sakin bir hayat yaşamaya başlamıştır. Özellikle, küçük kızı Murph üst düzey bir zekaya sahiptir.

Cooper’ın ayağına beklediği gibi bir fırsat gelir. İnsanlığın geleceği için çıktığı yolda hem dünyayı hem de kızlarını geride bırakmak zorunda kalmıştır. Peki, çıktığı yolculukta başarılı olabilecek midir?

Hüzün ve gerilim dolu bu yolculukta, bir baba ve kızının zaman ve boyutlar arası ilişkisini izlemek ve dünyadaki geleceğimizi sorgulamak isterseniz bir saniye bile beklemeden Yıldızlararası’nı izlemenizi öneriyoruz.

Yıldızlararası (2014)
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Michael Caine, Ellen Burstyn, John Lithgow, Casey Affleck, Wes Bentley

Yedi

Yedi

“Ernest Hemingway, 'Dünya güzel bir yer ve de uğruna savaşmaya değer' demiş. Ben cümlenin ikinci yarısına katılıyorum.”

Yedi filminde, bir seri katilin peşine düşen iki dedektifin hikayesi işleniyor. Filmin ismi olan yedi, seri katilin cinayetlerini anlatan bir sayı. 7 ölümcül günahı (kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, yıkıcılık ve tembellik) işleyen insanları bulup onları öldüren seri katilin peşine düşen dedektiflerin oyunculukları ve çarpıcı finaliyle Yedi, seyirciyi kendisine hayran bırakıyor.

Bu film, ünlü ve başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla kesinlikle izlemeniz gerekenler listesinde yer alıyor.

Yedi (1995)
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey, R. Lee Ermey, Richard Roundtree, John C. McGinley, Richard Schiff

Yeşil Yol

Yeşil Yol

“Bu dünyada öyle şeyler oluyor ki; Tanrı'nın buna neden izin verdiğini merak ediyorum.”

Stephen King’in eşsiz romanından uyarlanan eşsiz bir film Yeşil Yol.

2 küçük kız tecavüz edilerek öldürülmüştür ve iri yarı siyahi biri olan John Coffey’nin kollarında bulunur. Sözde bir duruşmanın ardından John Coffey idama mahkum edilir. Ancak, söylediğine göre John suçsuzdur ve o iki kızı kurtarmaya çalışırken kollarında ölmüşlerdir.

Koskoca cüsseli John’un karanlıktan korkması ve nahif konuşmaları gibi çocuksu tavırlarına ve yüce kişiliğine inanan gardiyan Paul, işin doğrusunu öğrenmeye çabalar. İşin ardında beklenenden de fazlasını bulur. Peki, John’u idamdan kurtarabilecek midir?

4 Oscar adaylığına sahip bu duygu yüklü filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Yeşil Yol (1999)
Yönetmen: Frank Darabont
Oyuncular: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse, Bonnie Hunt, James Cromwell, Michael Jeter, Graham Greene, Doug Hutchison

Gladyatör

Gladyatör

“Asker olmanın en büyük avantajı düşmanınızı karşınızda görüyor olmanızdır.”

İmparator Marcus Aurelius dönemi Roma’sında önemli bir mevkide bulunan Maximus (Russell Crowe), imparatorun gözünde git gide yükselmektedir. Ancak, bir sıkıntı vardır. İmparatorun oğlu bu yükselişi kıskanmakta ve onu alaşağı etmek için fırsat kollamaktadır.

Beklediği fırsatı yakalayan imparatorun oğlu Maximus’un ailesini öldürtür ancak Maximus bundan kurtulur. Gladyatör olarak dövüşmek için arenaya gönderilen Maximus’un ailesinin intikamını almak için çok çalışması gerekmektedir.

Bu aksiyon ve yoğun duygularla dolu intikam hikayesini kesinlikle kaçırmamalısınız.

Gladyatör (2000)
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Oliver Reed, Richard Harris, Derek Jacobi, Djimon Hounsou, David Schofield

Prestij

Prestij

“Dikkatli bakıyor musunuz?”

IMDb sitesinde en çok filmi bulunan yönetmenlerden birisi olan Nolan’ın bu filmini de listeye almasak olmazdı.

Bir sihirbazlık gösterisindeki bir kaza sonucu Robert’ın sevgilisi Julia ölünce Robert, Alfred’i suçlamaya başlar ve böylece iki sihirbaz birbirlerinin düşmanı haline gelir. Yıllarca sahnede birbirlerini sabote etmek için çabalarlar.

Ancak bir gün Alfred, kimsenin nasıl olduğunu bilmediği bir gösteri yapınca, Robert bunun hilesini öğrenmeye çabalar.

Ucu Tesla’ya kadar ulaşan bu savaşta her şey feda edilecektir. Şüphesiz, en iyi Netflix filmleri listemizde yer almayı hak eden bir yapım Prestij.

Prestij (2006)
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Piper Perabo, Rebecca Hall, Scarlett Johansson, Samantha Mahurin, David Bowie

Köstebek

Köstebek

“Senin yaşlarındayken derlerdi ki polis de olabilirmişiz, suçlu da. Bense şu an sana diyorum; suratına doğrultulmuş dolu bir silah varken, ne fark eder ki?”

En iyi Netflix filmleri listesi oluşturup Michael Scorsese’den bahsetmemek olmaz tabii ki. Mafya ve polis arasındaki inanılmaz savaşı anlatan Köstebek, 4 adet Oscar ödülüne sahip. Savaşı kazanmanın en iyi yolunun içten fetih olduğunu bilen iki tarafın çekişmesinde gerilim asla azalmıyor.

Mafya, polis teşkilatı içine sızsın diye insanlar yetiştirmeye başlamıştır ve bu kişiler teşkilatta çok yükselmiştir. Ancak, şöyle bir durum vardır ki polisler de boş durmamış ve mafya içerisine kendi adamlarını yerleştirmiştir. Her iki tarafta da köstebekler olduğu anlaşıldığında işler çığırından çıkacaktır.

Köstebek (2006)
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg, Martin Sheen, Ray Winstone, Vera Farmiga, Anthony Anderson

Olağan Şüpheliler

Olağan Şüpheliler

”Şeytanın yapmış olduğu en büyük hile, tüm dünyayı yaşamadığına inandırmaktır.”

2 Oscar ödüllü Olağan Şüpheliler, San Pedro’da bir geminin patlamasının ardından polisin olayın ardındaki gerçekleri araştırmasıyla başlar. Olaydan iki kişi kurtulur. Birisi Macar bir teröristtir, diğeri ise Verbal Kint adındaki bir tetikçidir.

Macar’ın ifadesi alındığında, Keyser Söze adındaki Türk suç liderini öğrenirler. Her şeyin arkasında olan kişi Keyser Söze’dir. Bu sırada Verbal Kint de olayları 6 hafta öncesinden itibaren anlatmaya başlar.

Olağan Şüpheliler (1995)
Yönetmen: Bryan Singer
Oyuncular: Stephen Baldwin, Gabriel Byrne, Benicio Del Toro, Kevin Pollak, Kevin Spacey, Chazz Palminteri, Pete Postlethwaite, Suzy Amis

Geleceğe Dönüş

Geleceğe Dönüş

“Yol mu? gittiğimiz yerde yola ihtiyacımız yok.”

Çok eğlenceli bir bilim-kurgu serisi olan Geleceğe Dönüş’te, Marty McFly adındaki 17 yaşındaki genç, arkadaşı Doktor Brown’ın icat ettiği zaman makinesiyle yanlışlıkla 30 yıl geçmişe gider. Bu zaman makinesi DeLorean marka bir arabadır.

Burada yaptığı hatayla kendi geleceğini tehlikeye atan Marty McFly, doğumunu engelleyecek hayati hatayı düzeltmeye çabalar. Serinin 2. filminde 2012 yılında gidilirken, 3. filmde ise 1800’lü yıllara dönüş yapılır. Aşırı eğlenceli bu kült filmi kesinlikle kaçırmamalısınız.

Geleceğe Dönüş (1985)
Yönetmen: Robert Zemeckis
Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover, Thomas F. Wilson, Claudia Wells, Marc McClure, Wendie Jo Sperber

Can Dostum

Can Dostum

“İyiymiş gibi davranıyorum ve herkes gerçekten iyi olduğumu zannediyor. Ya insanlar çok aptal ya da ben iyi bir oyuncuyum.”

Zengin bir iş adamı ve aristokrat Phillipe, geçirdiği bir kaza sonucu boynundan aşağısı tutmaz hale gelir ve tekerlekli sandalyede yaşamını sürdürür.

Kendisine 7 gün 24 saat bakım verecek bir bakıcı aramaktadır. İşe başvuranların arasından eski hükümlü Driss’i işe alırlar. Bu iki uyumsuz insanın dostluğunu zaman zaman gülerek zaman zamansa hüzünlenerek izleyeceksiniz.

İkilinin birbirinin hayatını nasıl etkilediğini izleyeceğiniz Can Dostum, çok seveceğiniz bir film olacak.

Can Dostum (2011)
Yönetmen: Olivier Nakache, Éric Toledano
Oyuncular: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny, Audrey Fleurot, Joséphine de Meaux, Clotilde Mollet, Alba Gaïa Kraghede Bellugi, Cyril Mendy

Piyanist

Piyanist

“Sanki çok ömrümüz varmış gibi, beklemeyi öğretiyor bize hayat.”

Polonyalı Yahudi piyanist Wladyslaw Szpilman’ın, 2. Dünya Savaşı zamanı Nazi Almanya’sında yaşadığı zorlukları anlatan 3 Oscar ödüllü biyografik bir film olan Piyanist’i mutlaka izlemelisiniz.

Muadillerinin yanında olaya farklı bir açıdan bakan filmde, müzik ile her şeyin değiştiği, ön yargıların yıkıldığı anlara şahit olacaksınız. Hayatta kalma çabasını, varoşlarda bir harabenin içinde gelen beklenmedik umudu ve duygu dolu anları izlemek istiyorsanız bu filmi kesinlikle kaçırmamalısınız.

Piyanist (2002)
Yönetmen: Roman Polański
Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay, Maureen Lipman, Emilia Fox, Ed Stoppard, Julia Rayner, Jessica Kate Meyer

Zincirsiz

Zincirsiz

“– Bundan sonraki planın ne?

+ Karımı bulup özgürlüğünü satın alacağım.

– Django. Evli olduğunu bilmiyordum. Çoğu köle evliliğe inanır mı ki?

+ Ben ve karım inanırız.”

Siyahilerin köle olarak alınıp satıldığı Amerika’nın kara yıllarında geçen, Quentin Tarantino’nun 2 Oscar ödüllü filmi Zincirsiz, benzerlerinden daha farklı, orijinal bir yapım.

Dr. King Schultz adlı ödül avcısıyla yolu kesişen Django’nun hayatı bir anda değişir. Schultz’un eski efendisini aradığını öğrendiğinde onunla iş birliği yapmaya başlar ve özgür bir adam olur. Görev başarıldığı halde ikili birlikteliğine devam eder.

Django yavaş yavaş kendisini geliştirirken Schultz da hedefindeki kişileri yakalayıp parasını kazanmaya çalışır.

Bir akşam Django, köle olarak satılan karısı Bromhilda’yı bulmak ve kurtarmak istediğini Schultz’a anlatır. Eski bir Alman masalı kahramanının ismi olan Bromhilda ve Django’nun hikayesi Alman Schultz’u etkiler. Birlikte son amaçlarını gerçekleştirmek için plan yaparlar.

Bromhilda’nın siyahilere kötü davranmasıyla ünlü Candyland’de olduğunu öğrendiklerinde yolculuklarına başlarlar. Burada, Calvin Candie ile karşılaşırlar ve olaylar karışır.

Zincirsiz (2012)
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Dennis Christopher, James Remar

Soysuzlar Çetesi

Soysuzlar Çetesi

“Adım Teğmen Aldo Raine. Bunlar da soysuzlar. Adımızı hiç duydunuz mu ?”

Yine Quentin Tarantino’dan Oscar ödüllü bir film.

Nazilerin, 2. Dünya Savaşı zamanı Fransa’yı işgalini anlatan film, kimileri için bu dönemi anlatan kurgusal filmler içerisinden en iyisi, hatta Tarantino’nun da en iyi filmidir.

Film, Nazi işgali sırasında ailesi öldürülen Shosanna’nın zor bir şekilde katliamdan kaçmasıyla başlar. Paris’e gidip yeni bir kimlikle yeni bir hayata başlayan Shosanna’nın yolu, ailesini katleden Albay ile kesişir.

İntikam planlarını hazırlayan Shosanna’dan hiç kimse şüphelenmemektedir. Öte yandan, Nazilere karşı planlar yapan Teğmen Aldo Raine ve Soysuzlar Çetesi ile de ortak bir suikast planı içerisine girer. Adolf Hitler’in sinemalarına geleceğini öğrenmeleriyle planlar işlemeye başlayacaktır.

Soysuzlar Çetesi (2009)
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger, Daniel Brühl, Til Schweiger

Bir Rüya İçin Ağıt

Bir Rüya İçin Ağıt

“Bu gerçek değil! Hem, gerçek olsa da sorun değil… Her şey düzelecek göreceksin. Sonu güzel bitecek.”

Bağımlılıklara karşı yapılmış en çarpıcı filmdir Bir Rüya İçin Ağıt.

Herkesçe bilinen müziğiyle ve tüyleri diken diken eden hikayesiyle Aronofsky’nin başyapıtı olan bu film kesinlikle listemizde olmayı hak ediyor. Uyuşturucu batağına düşmüş üç genç daha fazlasını elde etmek için her şeyi yapmaya hazırdır. Gençlerden birinin annesi ise bambaşka bir bağımlılıkla karşı karşıyadır. Hepsinin hayatı berbat mı olacaktır, yoksa bu bataktan çıkmayı başaracaklar mıdır?

Jenerik müziğini duyduğunuzda içiniz titriyorsa, çarpıcı finaliyle birleştiğinde etkisinin daha da artacağına şahit olacaksınız.

Bir Rüya İçin Ağıt (2000)
Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncular: Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans, Christopher McDonald, Louise Lasser, Marcia Jean Kurtz, Janet Sarno

Yaralı Yüz

Yaralı Yüz

"Ben her zaman doğruyu söylerim, yalan söylerken bile."

Fidel Castro yönetimindeki Küba’da istenmeyen insanlara Amerika’ya göç hakkı tanınır. Ancak, bu göç eden insanların içinde suçlular da vardır. Bu suçlulardan birisi de Tony Montana’dır. Kendisine tanınan hakkı değerlendirip Miami’ye gelen Tony Montana, bir uyuşturucu baronunun yanında işe başlar.

Olduğu yerde kalmayıp, yükselmeyi planlayan gözü kara Montana’yı durdurmak ise hiç kolay değildir.

1932 yapımı versiyonunun yeniden çevrimi olan kült bir film Yaralı Yüz. Kesinlikle her sinefilin izlemesini tavsiye ediyoruz.

Yaralı Yüz (1983)
Yönetmen: Brian De Palma
Oyuncular: Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Paul Shenar, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham

Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

“Beni takip etmek zorunda değilsiniz, kimseyi takip etmek zorunda değilsiniz. Kendi kendinize düşünebilirsiniz, sizler birer bireysiniz! Hepiniz farklısınız, kendi kendinize bunu keşfetmelisiniz! Kimse size ne yapacağınızı söylemesin!”

Efsane Monty Python serilerinin iki filmini de izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Monty Python ekibinden çıkan her iş gibi filmler de IMDb listelerinin en yüksek sıralarında kendine yer buluyor. Komedinin devi olan bu ekibin filmlerine, eski yapımlar olmasına rağmen gülmekten duramayacaksınız.

Monty Python ve Kutsal Kase filminde, Kral Arthur ve şövalyelerinin, İsa Peygamberin kutsal kasesini arayışı üzerine fantastik bir komedi filmi.

Monty Python’s Life of Brian filminde ise İsa olduğu sanılan ancak bu yanlışı düzeltmeye çalışan Brian’ın komik macerasını izliyoruz.

Monty Python and the Holy Grail (1975)
Yönetmen: Terry Gilliam, Terry Jones
Oyuncular: Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones, Michael Palin, Connie Booth, Carol Cleveland

Özgürlük Yolu

Özgürlük Yolu

“Bence kariyer denen şey bir 20. yüzyıl icadıdır ve ben bir kariyer istemiyorum.”

Özgürlük Yolu filminde günümüz dünyasının saçmalıklarından, kapitalizmden ve ihtiyacımız olmayan saçmalıklara göğüs germekten yorulmuş, her şeyi geride bırakıp yabani hayatta yaşamaya çalışan Chris’in hayatını izliyoruz.

2 Oscar adayı bu filmde, kendinizi zaman zaman Chris’in yerine koyacaksınız. Her şeyin sahteliğinden kaçan Chris, hayat ve ölüm üzerine sorgulayıcı bir yolculuğa çıkacaktır.

Özgürlük Yolu (2007)
Yönetmen: Sean Penn
Oyuncular: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt, Jena Malone, Brian Dierker, Catherine Keener, Vince Vaughn, Kristen Stewart

Zafere Hücum

Zafere Hücum

“Hayattan bazen keyif almak gerekir. Tadını çıkarmadığın sürece milyonlarca kupanın, madalyanın ne anlamı var?”

1976 yılındaki Alman Grand Prix’sinde Niki Lauda, kullandığı Ferrari ile bir talihsizlik yaşar ve yarış dışı kalır. Ezeli rakibi James Hunt ise şampiyon olur.

Kazanın ardından hızlıca toparlanan ve hırslı bir şekilde çalışmaya başlayan Lauda tekrardan yarışmaya döner. Dünya şampiyonluğu için yapılan bu yarışta ve filmde heyecan hiç azalmıyor.

Formula 1’in en çok sükse yaptığı yıllarda geçen Zafere Hücum, en iyi Netflix filmleri arasında yer alıyor.

Zafere Hücum (2013)
Yönetmen: Ron Howard, Ringo Lam
Oyuncular: Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan

Büyük Balık

Büyük Balık

“Bir insan ne kadar çok öykü anlatırsa, o denli ölümsüzleşir.”

Listemizde olup IMDb en iyi 250’de kendisine yer bulamayan ancak 8.0 puana sahip Tim Burton’ın Oscar ödüllü bu masalsı filmi [ID=60031268]Büyük Balık, mutlaka izlenmesi gereken filmlerden.

William Bloom, babasının kanserden dolayı ölüm döşeğine düşmesi nedeniyle aile evine geri döner. Anlattığı efsane ve mitlerle dolu hikayelere tamamen inanan babasına çok kez sinir olsa da hiçbir şeyin bildiği gibi olmadığını göreceği bu yolculukta çok eğleneceksiniz.

Büyük Balık (2003)
Yönetmen: Tim Burton
Oyuncular: Ewan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup, Jessica Lange, Helena Bonham Carter, Alison Lohman, Robert Guillaume, Marion Cotillard

En İyi Netflix Filmleri Bu Kadar mı?

Listemiz sona ermiş olabilir ancak Netflix Türkiye’de yer alan en iyi filmler kesinlikle burada son bulmuyor. 2.673 filmin yer aldığı Netflix Türkiye’de hayran kalacağınız onlarca hatta yüzlerce film olduğuna eminiz. Bizim listemizde yer veremediğimiz son derece başarılı filmler için Netflix Türkiye Rehberi’ne göz atmayı unutmayın. Listemizle ilgili yorumda bulunmak ya da listeye ekleme yapmak için bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kapat
Close button