Netflix'te Yer Alan En İyi Gençlik Filmleri

Adı Yıl IMDb
Delidolu 2018 6,1
Holy Camp! 2017 6,3
Alex Strangelove 2018 6,3
17 Yeniden 2009 6,3
Amerikan Pastası 2 2001 6,4
Sınav 2006 6,5
Süper Karanlık Zamanlar 2017 6,6

+ Daha Fazla Göster

10. Delidolu (2018)

İlk öpücük tecrübesini okulun en çekici erkeği ile yaşayan bir genç kız, en yakın arkadaşıyla olan ilişkisini tehlikeye atar.

9. Holy Camp! (2017)

Elektronik müzik seven iki asi genç, bir kilise kampında hayatlarını değiştirecek bir yaz geçirir.

8. Alex Strangelove (2018)

Sınıf başkanı, inek ve düz bir öğrenci, kız arkadaşı ile bekâretini kaybetme planları yaparken, planlarını sorgulamasına sebep olan bir erkek ile tanışır.

7. 17 Yeniden (2009)

Orta yaş krizi geçirmekte olan otuzlu yaşlarındaki bir adam, her şeye yeniden başlamayı diledikten sonra kendini bir anda 17 yaşına dönmüş hâlde bulur.

6. Amerikan Pastası 2 (2001)

Artık birer üniversiteli olan Jim ve arkadaşları, yaz tatili için bir sahil evinde buluşurlar.

5. Sınav (2006)

Beş lise öğrencisi üniversite giriş sınavı sorularını çalmayı planlar.

4. Süper Karanlık Zamanlar (2017)

Tüm hayatları boyunca en yakın arkadaş olan iki genç, örtbas etmek zorunda kaldıkları trajik bir kazanın ardından birbirlerine karşı şüphe duymaya başlarlar.

3. Uyumsuz (2014)

Bölünmüş bir dünyada özel yetenekleri olduğunu öğrenen Tris, kendisi gibi olanları yok etmeyi amaçlayan bir komployu keşfettiğinde, Four ile birlikte iş birliği yapar.

2. Fırlama Kızlar (1995)

Zengin bir lise öğrencisi, yeni bir öğrencinin üstüne başına çekidüzen vererek onun popülaritesini arttırmaya çalışır.

1. Sevdiğim Tüm Erkeklere (2018)

Bir genç kızın hayatı, yazmış olduğu gizli aşk mektuplarının sahiplerine gizemli biçimde ulaşması ile altüst olur.

Gençlik Filmleri

Gençlik filmleri, genellikle 20 yaşın altındaki gençlere yönelik olan, ilk aşk, gençlik isyanı, ebeveynlerle çatışma, zorbalık, akran baskısı gibi konulardaki çeşitli hikayelerin anlatıldığı bir film türüdür. Oldukça ciddi olabilen konuların dahi sulu biçimde sunulabildiği bu filmlerde yer alan karakterler de genellikle genç aktör ve aktrisler tarafından canlandırılmaktadır.

Gençlik filmleri genellikle lise veya üniversitelerde geçer ve lise veya üniversite çağındaki gençleri içerir; ancak, her gençlik filminin hitap ettiği kitle aynı değildir. Kimi gençlik filmleri sadece genç erkeklere yönelikken, kimileri de genç kadınlara yönelik olmaktadır. Ayrıca bazı gençlik filmleri 13 – 14 yaşındaki gençleri konu edinirken, bazıları da 18 – 19 yaşlarındaki gençlerin sorunlarına yönelebilmektedir.

Gençlik Filmi Türleri

Gençlik filmleri genellikle romantik komedi filmleri türündedir. Ancak kimi zaman farklı konular üzerinden çeşitli mesajlarda verilebilmektedir. Diğer sık karşılaşılan türler ise müzikal, korku, drama ve bilim-kurgudur. Öte yandan günümüzde olmasa da özellikle 1960'lı yıllarda ABD'de en çok öne çıkan gençlik filmi türü ise plaj partisi filmleri olmuştur.

Ülkemize özgün hikâyeler ise genellike Türkçe gençlik filmlerinde işlenmektedir. Bu türdeki yerli gençlik filmleri ise genellikle romantik komedi türündedir; ancak, son yıllarda dramatik hikâyelere rastlamak da mümkün olabilmektedir.

IMDb Puanı Yüksek Olan En İyi Gençlik Filmleri

IMDb puanı yüksek en iyi gençlik filmleri, genellikle film üzerinden bir mesajın verildiği filmlerdir. En iyi yerli gençlik filmleri daha çok dramatik konulara değinirken, en iyi yabancı gençlik filmleri özellikle ABD'de oldukça yaygın olabilen zorbalık ve ayrımcılık konularına değinmektedir.

Birçok kişi tarafından en iyi gençlik filmi olarak gösterilen filmlerden biri ise 1985 yapımı The Breakfast Club'dır. Netflix Türkiye'den izlenemeyen bu filmin önemi, günümüzde gençlik filmlerinde sıklıkla rastlanılan, sporcu, serseri, ve dışlanmış karakter tiplerini kullanan ilk filmlerden olmasıdır.

2020 yılında Netflix Türkiye'de izlenebilen en iyi gençlik filmi: Sevdiğim Tüm Erkeklere.

En Çok Tanınan Gençlik Filmi Oyuncuları

Günümüzde en çok tanınan gençlik filmi oyuncuları:

2010'lu yıllara damgasını vurmuş gençlik filmi oyuncuları:

Bülten

İlerleyen günlerde Netflix içerikleri hakkında daha çok bilgiye ulaşmak için bültenimize kayıt olun!