Netflix'te Yer Alan En İyi Gençlik Dizileri

Adı Yıl IMDb
Shadowhunters: The Mortal Instruments 2016 6,6
Daybreak 2019 6,7
Glee 2009 6,7
Baby 2018 6,8
The Order 2019 6,9
Greenhouse Academy 2017 7
The Society 2019 7

+ Daha Fazla Göster

33. Shadowhunters: The Mortal Instruments (2016)

Clary Fray, Brooklynde yaşayan sıradan bir gençtir. Bir gün,“Gölge Avcıları adındaki, yarı insan-yarı melek olan özel bir ırkın parçası olduğunu keşfeder. Jace Wayland adında kendinden emin ve öldürme içgüdülerine sahip yakışıklı bir gençle tanışır. Birkaç arkadaş, birlikte geçmişten gelen düşmanları bulup yok etmek üzerine büyük b...

32. Daybreak (2019)

Kıyametin ardından Los Angeles'ta hayatının en güzel zamanlarını yaşayan bir genç, post apokaliptik Glendale'de kayıp kız arkadaşını arar.

31. Glee (2009)

Kişisel saldırıların altında ezilen kaybedenlerden oluşan Glee kulübü üyeleri, genç bir öğretmen sayesinde yeteneklerini keşfedecektir.

30. Baby (2018)

Kendini keşfetme yolculuğundaki Romalı gençlerin hikayesi.

29. The Order (2019)

Annesinin ölümünün intikamını almak için gizli bir topluluğa katılan bir üniversite öğrencisi, kendisini kara büyü yapan majisyenler ile kurt adamların savaşının ortasında bulur.

28. Greenhouse Academy (2017)

Astronot annelerinin trajik ölümünün ardından, geleceğin liderlerini yetiştiren seçkin bir yatılı okula gitmeye başlayan iki kardeş, bir süre sonra her şeyin göründüğü gibi olmadığını fark ederler.

27. The Society (2019)

Zengin bir kasabada kendileri haricindeki herkesin gizemli şekilde ortadan kaybolması, West Ham'ın genç sakinlerini hayatta kalmak için kendi topluluklarını kurmaya iter.

26. Trinkets (2019)

Hırsızlık bağımlıların destek toplantısında tanışan üç genç kızın arasında beklenmedik bir arkadaşlık oluşur.

25. Riverdale (2017)

Aşk, okul ve aile sorunları ile boğuşan Archie ve dostları, kendilerini Riverdale'in karanlık gizemleri arasında bulurlar.

24. Çığlık (2015)

Maskeli bir seri katil tarafından takip edilen bir grup genci anlatan klasikleşmiş korku antolojisinin devamı olan dizi.

23. %3 (2016)

Zenginlik ve sefalet arasında ikiye bölünmüş bir dünyada, sefalet yaşan insanların %3'üne zenginlik fırsatı tanınır.

22. Gossip Girl (2007)

Manhattan'ın en zengin gençleri her şeyden paçayı sıyırsalar da, her adımlarını izleyen blog yazarından hiçbir sırlarını saklayamazlar.

21. Everything Sucks! (2018)

1990'lı yıllarda Boring, Oregon'da geçen dizide, bir lisenin medya ve drama kulüplerinin arasındaki kıyasıya çekişme anlatılıyor.

20. The Politician (2019)

Santa Barbara'da bir öğrenci olan Payton Hobart, yedi yaşından beri ABD Başkanı olacağını biliyor; ancak önce en tehlikeli siyasi ortam olan Saint Sebastian Lisesi'nde başarılı olmalı.

19. Bataklık (2019)

Stockholm'deki bir okulda yaşanan trajedinin ardından, kendi halinde bir öğrenci olan Maja kendini cinayetten yargılanırken bulur.

18. Élite (2018)

İşçi sınıfı mensubu üç gencin, yeni kayıt oldukları İspanya'daki özel bir özel okulun zengin öğrencileri ile olan çatışmaları cinayete yol açar.

17. Chilling Adventures of Sabrina (2018)

16. doğum günü yaklaşırken, yarı insan yarı cadı Sabrina, cadı dünyası ile insan dünyası arasında bir seçim yapmalıdır.

16. Teen Wolf (2011)

Sıradan bir lise öğrencisinin hayatı ve vücudu, bir kurt adam tarafından ısırılması ile tamamen değişir.

15. Ölmek İçin On Üç Sebep (2017)

Clay Jensen, yeni intihar etmiş, sınıf arkadaşı ve aynı zamanda hoşlandığı kız olan Hannah Baker'ın neden intihar ettiğini anlattığı kasetleri bulur. Acaba Clay, bu 13 intihar sebebinden birisi midir?

14. How to Sell Drugs Online (Fast) (2019)

Sevgilisini geri kazanmak isteyen bir lise öğrencisi, en iyi arkadaşı ile birlikte internetten uyuşturu satmaya başlar ve Avrupa'nın en büyük uyuşturucu tacirlerinden biri hâline gelirler.

13. Yaban Çiçeği (2009)

Yeni kayıt olduğu bir lisenin en güçlü grubunun liderine kafa tutan bir kız, zorbalığa uğrasa da, bu grubun içerisinde kendisini bir aşk üçgeninde bulur.

12. On My Block (2018)

Los Angeles'ın merkezindeki çetin bir mahallede yaşayan, birlikte tüm zorluklara göğüs germiş dört gencin arkadaşlıkları liseye başlamaları ile sınanır.

11. Gilmore Girls (2000)

Connecticut, Stars Hollow'da yaşayan otuz yaşındaki bir anne ile genç kızı arasındaki ilişkiyi merkezine alan dram ve komedi dizisi.

10. The End of the F***ing World (2017)

Psikopat olduğuna emin olan James, okula yeni gelmiş asi ve havalı kız Alyssa'yı öldürmeyi kafasına koyar; ancak hiçbir şey beklendiği gibi gitmeyecektir.

9. Anohana: The Flower We Saw That Day (2011)

Beş çocukluk arkadaşı, ölü arkadaşlarının hayaleti ortaya çıktığında tekrar bir araya gelir ve arkadaşlarının son dileğini yerine getirmeye çalışırlar.

8. American Vandal (2017)

Peter ve Sam, bir okuldaki yirmi yedi arabayı kimin erkek cinsel organı ile süslediğini bulmak için bir belgesel çekmeye karar verirler.

7. Skins (2007)

Sorunlu ebeveynlere ve öğretmenlere rağmen, güzel arkadaşlıklar kurup mutlu olmak isteyen bir grup İngiliz gencin hikayesi.

6. Atypical (2017)

Otizm spektrum bozukluğu olan 18 yaşındaki Sam, daha bağımsız olduğu bir hayatta bir kız arkadaş edinmesi gerektiğine karar verir.

5. Sex Education (2018)

Seks terapisti bir annenin oğlu olan çekingen bir genç çocuk, yeteneğini keşfeden asi görünümlü zeki bir kız ile birlikte okulda cinsel tavsiyeler veren gizli bir klinik kurar.

4. Case Closed (2014)

Bir iksir yüzünden küçük bir çocuğa dönüşen genç bir dedektif, sadece suçların çözülmesi için uğraşmamalı, aynı zamanda kendisine bu komployu kuranları bulmalıdır.

3. Derry Girls (2018)

1990'lı yılların başında Kuzey İrlanda'da yaşanan çatışmaların ortasında kalmış beş lise öğrencisinin ergenlik sorunları ile mücadelesi.

2. Your lie in April (2014)

Çocukluğunda yaşadığı travmatik bir olay sebebi ile çalma isteğini kaybeden bir piyano dahisi, keman çalan eksantrik bir kız ile tanışır.

1. Stranger Things (2016)

Bir çocuğun anlaşılamayan biçimde ortadan kaybolması ile; kaybolan çocuğun annesi ve arkadaşları ile bir polis şefi, onu bulabilmek için korkunç doğaüstü güçlerle yüzleşmek zorunda kalırlar.

Gençlik Dizileri

Gençlik dizileri, genç karakterlere odaklanan genellikle komedi veya dram türünde olan bir dizi türüdür. Özellikle 1990'lı yılların başlarında ABD'de popüler bir tür hâline gelen bu türün en iyi örneği ise ülkemizde de oldukça sevilmiş Evimiz Hollywood'da dizisi olmuştur. Orijinal adı Beverly Hills, 90210 olan bu dizi, yayınlandığı her ülkede en çok sevilen dizilerden birisi olmuş, bu dizinin başarısı beraberinde birçok yeni gençlik dizisinin çekilmesine sebep olmuştur.

Bu türdeki diziler genellikle gençlerin birbirleri ve yetişkenler ile olan ilişkilerine odaklanmakta ve bir lise ya da üniversitede geçmektedir. Son yıllarda genellikle bir mesaj verme amacı da güden bu dizilerin Türkiye'de de ciddi bir takipçiye sahip olmuş 2000'li yıllardaki en önemli temsilcileri The O.C., Gossip Girl ve Skins olmuştur.

Gençlik Dizisi Türleri

Yurt dışındaki gençlik dizileri genellikle dram türünde olsa da, sitcom ve müzikâl türünde de gençlik dizilerine rastlamak mümkündür. ABD'de her ne kadar 1990'lı yıllara kadar sitcom türündeki diziler popüler olmuş olsa da, 1990'lı yıllardan sonra bu diziler daha çok dram türünde olmuş, 2000'li yılların sonlarında Glee gibi popüler müzikâl örneklere rastlamak mümkün olmuştur.

Türkiye'deki gençlik dizileri ise genellikle yurt dışındaki örneklerinden yapılmış uyarlamalardır. Çoğu zaman entrikalar üzerine kurulu bu hikâyelerde bol bol romantik ve komedi öğelerine rastlamak mümkündür. Ayrıca aşk hikâyeleri de bu dizilerin içerisinde önemli bir yer kaplamaktadır.

IMDb Puanı Yüksek Olan En İyi Gençlik Dizileri

IMDb puanı yüksek en iyi gençlik dizileri, daha çok romantizmin yoğunlukta olduğu dizilerden ziyade, farklı bir hikâyesi olan dizilerdir. En iyi yerli gençlik dizileri ise daha çok dramtik konulara değinmektedir.

2020 yılında Netflix Türkiye'de izlenebilen en iyi gençlik dizisi: Stranger Things.

En Çok Tanınan Gençlik Dizisi Oyuncuları

Günümüzde en çok tanınan gençlik dizisi oyuncuları:

2010'lu yıllara damgasını vurmuş gençlik dizisi oyuncuları:

Turflix'i Takip Et

Turflix'i Twitter ve Instagram'da takip ederek yeni eklenenlerden haberdar olabilir, kararsız kaldığınızda film ve dizi önerilerini dikkate alabilirsiniz.